Štěpán Smetáček vydává instrumentální, žánrově atypické album

Štěpán Smetáček | Foto: Jan Nožička

Bubeník, skladatel a producent Štěpán Smetáček, známý například z legendárního uskupení Wanastowi Vjecy, před pár dny vydal své v pořadí deváté studiové album s názvem Instrumental Disorder.

Album, na němž je minimum hostujících hudebníků, je žánrově netypické a jeho instrumentální skladby spojují hlavní znaky hard rocku, jazz rocku nebo nezávislé avantgardy. Štěpán album koncipoval po dobu čtyř let jako svůj časosběrný diář, přičemž všechny nástroje nahrával sám. Skladby jsou seřazeny chronologicky, stejně jako fotografie velikosti LP desky, doprovázející limitovanou edici.

V písni Firs Rocket Mail hostoval Jožin Bursa na baskytaru, saxofonista Ondřej Zátka, hrající téměř na všech Štěpánových albech a působící v New Orchestra of Dreams či trumpetista Petr Kužvart, známý především ze skupiny Chinaski. Skladatel a klavírista Michal Nejtek, společník z tria NTS, pak codou opatřil skladbu Cuptime.

„Album Istrumental Disorder mělo od začátku koncepci postupného čtyřletého vznikání, během let jsem vystřídal dvě domácí studia. Že bude album instrumentální jsem věděl také už na začátku prací, některé skladby byly původně písně. Kromě bicích nástrojů jsem nahrával i kytary, baskytary a nejrůznější klávesy, chtěl jsem si vznik alba co nejvíc užít a mít ho hodně pod rukama. Ale s některými party mi pomohli spoluhráči z různých seskupení, s Petrem Kužvartem z Chinaski jsem ovšem od Konzervatoře nehrál. Album je žánrově atypické, což je, myslím, pro mě typické. Potkávají se tu hlavní znaky hard rocku, jazz rocku a jakýchsi volnějších forem,“ popisuje vznik desky Štěpán Smetáček.

„Ve stejné době, kdy začaly práce na tomto albu, jsem se vrátil k analogové fotografii. Limitovaná edice alba je složka fotografií velikosti LP, doplněná albem na CD. Je to spíš takový dárkový předmět. V současné době nerealizuji svoje osobní projekty živě, takže myslím, že naprosto stačí digitální vydání. Je to taková menší epizoda. Já jdu dál,“ dodává Štěpán.


Napište komentář

Patricie Hochmannová
O Patricie Hochmannová 142 Článků
Psaní hudebních článků na MonsterMusic je spolu s hrou na kytaru a navštěvováním koncertů mým největším koníčkem. Mezi mé nejoblíbenější tuzemské interprety patří Mandrage, Kurtizány z 25. Avenue, Wanastowi Vjecy, Devil's Autumn, Atari Terror, OVOCE, Imodium, Michal Hrůza, David Koller, Five O'clock Tea, ATMO music, Marpo, IronKap. Mezi zahraniční pak The Chainsmokers, Galantis, Krewella, Papa Roach, AFI, Three Days Grace, Bring Me The Horizon, Asking Alexandria, The Devil Wears Prada, Beartooth, Five Finger Death Punch, Sixx:A.M.