V Praze zazněly nejlepší kousky skladatele Nino Roty, orchestr dirigoval Marcello Rota

Marcello Rota
Marcello Rota | Foto: ČNSO

Na poli stále oblíbenější filmové hudby existovalo jen málo velikánů takových, jakým byl Nino Rota. Jeho nejproslulejší skladby zazněly v úterý večer v pražském Obecním domě, a to v podání ČNSO, přeformovaného do sestavy Nino Rota Grand Orchestra.

V půl osmé večer se zavřely dveře Smetanovo síně a orchestr s dirigentem Marcellem Rotou, příbuzným proslulého skladatele, začal s jednou z nejznámějších melodií v historii filmu, Kmotrem. Akustické kvality rozsáhlého sálu se rychle projevily a během představení tak vynikala každá nota, kterou Nino Rota do svého díla zapsal a kterou některý z muzikantů na scéně zahrál.

Koncert s názvem The Best of Nino Rota pak pokračoval skladbami Sladký život, Romeo & Julie a dalšími kousky až do několikaminutové přestávky. Po ní klasicky následovala druhá část vystoupení, během níž se na programu objevily i znělky Vojna a mír, Rocco a jeho bratři či Darmošlapové.

S blížícím se koncem pak přišlo i Shakesparovo Zkrocení zlé ženy a jako grandiózní finále následovala Silnice, v níž Nino Rota použil téma ze Smyčcové serenády E-dur od Antonína Dvořáka a která byla po sléze odměněna neustávajícím potleskem.

Giovanni „Nino“ Rota za svou skladatelskou kariéru napsal hudbu k úctyhodným 150 filmům vesměs italské produkce. Za svou práci na soundtracku k veleúspěšnému filmu Kmotr získal řadu ocenění, včetně ceny BAFTA, Zlatého glóbu či prestižní Grammy. Mimo jiné však své dílo rozšiřoval i o opery, balety, kvarteta a mnoho dalšího. Zemřel v Itálii pět let po vydání druhého dílu legendárního mafiánského filmu, 10. dubna 1979.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.