Terry Uttley ze Smokie: Poslední album jsme nahráli za 12 dní

Terrry Uttley | zdroj:.treklens.com

Legendární kapela Smokie se po dvou letech vrátila do Česka, jejich turné slaví 40 let na scéně. Zpěvák a basák Terry Uttley prozradil, kdy přibližně vyjde nové album. O nejlepších zážitcích se ale bavit nechtěl, je jich prý příliš.

 Jak ovlivnilo střídání členů kapely za ty roky váš styl hraní a fanouškovskou základnu?

Jak noví členové přicházeli jeden po druhém, přinesli si s sebou i svůj vlastní osobní styl hraní a vystupování. Fanoušci jsou starší i mladší. Je jasné, že každý z nich se oblíbil jinou Smokie éru, ale na druhé straně oceňují, že vlak, který stále tlačíme, nezastavil.

Váš poslední koncert se odehrál v Novém Jičíně. Jak se lišil od ostatních koncertů, které hrajete například v Praze?

Nijak. Nezáleží na tom, kde na světě jsme. Vystoupení Smokie je vždy vystoupení Smokie, bez ohledu na jazyk a území. Hudba Smokie je mezinárodním jazykem. Ale všechny koncerty v České republice jsou pro nás vskutku nezapomenutelné, stejně tak jako čeští fanoušci.

Čtěte také: Smokie slaví 40 let na scéně. Ostrava bude u toho

Za 40 let tour a dělání muziky musíte mít mnoho příhod. Jaký příběh z těch, které jste s kapelou zažil, je pro vás nejbláznivější?

To je na dlouhé vyprávění a je jich až příliš ke zveřejnění.

Chystáte nové album?

Jsme v polovině cesty k novému albu, ale zrovna teď je problém, kvůli našim závazkům ohledně turné, najít čas opět se zavřít do studia. Doufejme, že na konci roku 2015 budeme připraveni album dodělat. Sony Records prozatím vydávají antologii představující 40 let Smokie na scéně. Tři DVD a dvě CD se na prodejních pultech objeví v březnu.

Nahráváte už desetiletí. Jaký máte vztah k moderním hudebních technologiím?

S moderní technologií si rozumíme, ale přesto všechno děláme živě ve studiu. Naše poslední album Take a Minute jsme nahrávali jen dvanáct dní. Je na něm dvanáct písní a vše je hrané naživo. Mixování a vylepšování totiž zabere mnohem delší čas.

Speciálně pro vystoupení v Číně jste kdysi nahráli jednou lidovou čínskou písničku. Co vás inspirovalo k jejímu vytvoření?

Několik měsíců před show jsem jel se svým manažerem do Pekingu s zkontrolovat pár věcí. A tam jsme se s naším čínským promotérem rozhodli, že by bylo fajn nahrát jednu písničku v čínštině, abychom čínské publiku prokázali respekt. Takže jsem se pohodlně usadil, asi deset hodin jsem poslouchal čínské písně a snažil jsem se najít něco se silným podpisem. A Nan Li Wan vyčnívala. Každý v Číně zná originál písně, a tak ho Smokie převzali a udělali po svém (tzv. Smokiefied it).


Napište komentář