Dvojice 18+ se předvede v brněnské Flédě

18+ | Foto: facebook.com

Duo zastupující americkou experimentální scénu, 18+, vystoupí 18. března v brněnském klubu Fléda, kde představí své nejnovější album Collect.

Duo tvoří hudebníci a vizuální umělci Justin Swinburne a Samia Mirza. Jejich hudba by se dala zařadit do alternativního popu s prvky hip-hopu a trip-rapu. Album Collect, které vydali vloni a se kterým v Brně vystoupí, zkoumá invazivním způsobem vztah „veřejného“ a „soukromého“. Obsahuje nasamplované telefonní hovory a osobní nahrávky, které se prolínají skladbami.

Album vznikalo na dálku a v odloučení. Justin na něm pracoval v Berlíně a Samia v Honolulu. Každý tak do alba na dálku vložil něco ze sebe. Skladby se nesou v duchu minimalismu. Mají pomalé tempo, navozují pocity samoty v uzavřené místnosti a obsahují nahrávky nejrůznějších zvuků od moderních přístrojů až po vytí psa. Texty písní jsou výstřední se sexuálním nábojem umocněné zastřenými hlasy. Hlavním tématem alba je problém separace a izolace a proměna kreativního potenciálu ve vztahu k samotě. Dále album zvukově i tematicky reflektuje nové způsoby komunikace v různých kontextech, od platonického, po profesionální a ekonomický.

Vydání alba Collect předcházel singl Drama s charakteristickou afektovanou ospalostí páru, chytlavě zamlženými vokály a vrstevnatou hudební produkcí. Téma samoty a odloučení umocňuje videoklip, který k tomuto singlu vyšel.

Vystoupení amerických 18+ je dalším koncertem v řadě, kterým Fléda mapuje současnou alternativní synth-popovou scénu produkovanou hudebními dvojicemi. Po loňském koncertě dream-popových The Dumplings a tanečních Blondage klub kromě 18+ uvádí i charismatické duo Joy Wellboy.

„V posledních deseti letech vznikla celá řada elektronických projektů o dvou lidech. Synth pop založený na použití syntezátoru jako hlavním hudebním nástroji na přelomu 70. a 80. let zcela rozložil tradiční představu čtyřčlenné kapely, čímž hudební produkci zdemokratizoval a zpřístupnil,“ dodává Marie Butula Cichá, dramaturgyně klubu Fléda.


Napište komentář

Veronika Sodomová
O Veronika Sodomová 164 Článků
Holka z Vyškova, která strávila pubertu v knížkách o rockových hvězdách s vidinou toho, že jednou bude na jejich místě. Po čase se však střetla s tvrdou realitou a zjistila, že to nebude tak snadné, tak teď o těch hvězdách aspoň píše. Na tvrdý rock stále a nikdy nedá dopustit a považuje ho za lék na všechny chmury. jen se pořád nemůže rozhodnout, jestli má radši kluby nebo festivaly.