Ostravské dny budou ve znamení premiér soudobé hudby

Miroslav Srnka | Foto: Vojtěch Havlík

K vážné hudbě, přesněji tomu překrásnému období 18. a 19. století, máme přístup prakticky neustále. Najdeme ji ve všech koncertních síních a na mnoha festivalech tomuto žánru zasvěcených. Co ale zkusit tu její část, která je mnohým posluchačům dosud skryta jistým oparem neznáma – soudobou hudbu 20. století? O tom bude festival Ostravské dny.

Koncem letních prázdnin a začátkem školního roku, konkrétněji od 23. srpna do 2. září, se bude v Trojhalí Karolina, Starých koupelnách Dolní oblasti Vítkovice a dalších částech Ostravy konat festival soudobé hudby. Letos se ponese ve znamení světových a českých premiér. Nebude ovšem chybět ani exkurze do nedávné minulosti k počátkům avantgardy.

Již slavnostní zahajovací večer bude výjimečný. Posluchači si budou moci užít několik premiér v podání nově vzniklého mezinárodního symfonického orchestru ONO (Ostrava New Orchestra), který se skládá převážně z mladých hudebníků. Ti ve svém repertoáru budou mít i skladbu Ikaros od Rolfa Gupty. Mezi další skladby, které na pódiu zazní, patří i Radikální minulost. Tu spolu zahrají ONO a americký pianista Joseph Kubera.

Mezi vrcholy festivalu bude bezesporu patřit česká premiéra opery Make No Noise, kterou složil Miroslav Srnka. Inscenace bude uvedena v původním režijním zpracování Johannese Eratha. Festivalovou permanentku je možné zakoupit v předprodejní síti GoOut za cenu 750 Kč.


Napište komentář