V kavárně Už jsme doma zavzpomíná výstava na Psího vojáka Filipa Topola

Psí vojáci | Foto: Karel Šuster

V pražské kavárně Už jsme doma bude od 1. října do 15. listopadu probíhat výstava fotek Karla Šustera mapující kariéru Psích vojáků. Bude doplněna o dobové dokumenty a Topolovo vlastní pianino.

V červnu tohoto roku skončili spolu se smrtí Filipa Topola i undergroundoví Psí vojáci. Následný koncert Sbohem a řetěz, jenž se konal ve smíchovské MeetFactory, navštívily tisíce lidí, kteří si uvědomovali, že s koncem Psích vojáků se uzavřela celá jedna hudební kapitola. Komentátor časopisu Respekt Pavel Turek se před dvěma lety na jejich adresu vyjádřil slovy: „Psí vojáci přinesli hudební estetický názor, který nemá srovnání na české ani světové scéně.“ Na toto inspirativní uskupení se určitě jen tak nezapomene – na zveřejnění čeká řada dosud nepublikovaných článků a nahrávek. Kromě toho zatím také nebyla zmapována Topolova scénická, divadelní a filmová autorská tvorba.

Z iniciativy Romka Hanzlíka, manažera Psích vojáků, připravil nový kulturní prostor Už jsme doma výstavu s názvem Vzpomínka na Filipa Topola. Kavárna, jež je věnována stejnojmenné kapele Už jsme doma, se kterou pojí Psí vojáky úzké přátelství, poskytuje vojákům prostředí, v němž se mohou cítit opravdu jako doma.

Samotnou výstavu budou tvořit převážně černobílé fotografie Psích vojáků z dílny Karla Šustera. Najdeme mezi nimi kromě dominujících fotek z koncertů také oficiální fotografie kapely či různé momentky. Výstavu obohatí dobové dokumenty, vybrané písemnosti a především Topolovo vlastní pianino – tak jak ho zanechal v den své smrti. 14. října se můžou příznivci Psích vojáků těšit na filmovou projekci varhanního koncertu Filipa Topola.

Vernisáž výstavy proběhne 30. září od sedmi hodin večer. Zváni jsou všichni, kteří mají Psí vojáky rádi.


Napište komentář

Sabína Hancinová
O Sabína Hancinová 42 Článků
Z Košíc, v Prahe. Študujem Mediální studia a Elektronickú kulturu a sémiotiku na Univerzite Karlovej. Kreslím a počúvam hudbu.