V Obecním domě se odehraje horor

Hitchcock Live | Zdroj: nedori.cz

Že se vám zdá bláznovství ukočírovat 60 hrajících muzikantů tak, aby hráli na sekundu přesně? Toho se nebojí filmoví nadšenci Peter Marček a Josef Císař, kteří se již 19. února tohoto roku chystají promítat Psycho světově známého Alfreda Hitchcocka za doprovodu živé hudby. Celý tento akt se uskuteční ve Smetanově síni v pražském Obecním domě.

Pořadatelé to s promítáním myslí naprosto vážně, kvůli němu dokonce založili společnost Hitchcock Live, jejíž náplní bude vybírat filmy k promítání od Alfreda Hitchcocka. Pro své první promítání zvolili Psycho

Celý nápad komentuje jeden z organizátorů – Peter Marček
„Původně jsme chtěli začít filmem Rebecca (Mrtvá a živá), protože je v něm ještě více muziky, ale protože to není zase tak známý film, zvolili jsme Psycho.“ 

Skladatel Bernard Herrmann dostal hned na začátku spolupráce s Hitchcockem volnou ruku, která dokázala vždy vytvořit zajímavou atmosféru. I z toho důvodu bude veškerá hudba na pražském představení totožná s originálem a nebude nijak upravovaná, což vysvětluje Jan Kučera, dirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK (FOK = Film-Opera-Koncert, pozn. red.).

„Filmová hudba jim není cizí, ještě nikdy ale neodehráli takto živě celý film, ve 30. letech nahrávali hudbu k většině českých filmů a letos slaví osmdesát let své existence, takže se vrací ke kořenům,“ vysvětluje Petr Mareček.

Hudbu začnou hudebníci nacvičovat teprve pár týdnů před představením. Nejdříve každý individuálně a poté dohromady. Největší zodpovědnost za celý výsledek díla bude mít dirigent Jan Kučera. Ten bude muset ohlídat celý orchestr pomocí monitoru s časovým kódem, který bude určovat, jak co hrát. Jan Kučera má ale s tímto způsobem hraní bohaté zkušenosti.

Veškeré podrobnosti najdete na oficiálních stránkách Hitchcock Live. Vstupenky můžete zakoupit v sítích Ticketstream.

 


Napište komentář

Karolína Kaufmann
O Karolína Kaufmann 360 Článků
Hudba je život! I po těch letech se jí nevzdávám ani teď, kdy už je v dosavadním životě těžší si na ni udělat pořádně čas a věnovat se jí. Miluju punkrock, rock (na tom jsem vyrostla), určité odnože metalu, ale stejně tak mám občas chuť na vážnou hudbu nebo ska. Prošla jsem přes iPunk.cz, MonsterMusic.cz, musicserver.cz a nyní jsem zpátky v Monsteru, který mi je nebližší.