20 let poté: Nirvany nedoceněné i kontroverzní In Utero

Nirvana | Zdroj: facebook.com

Nirvana – každý alespoň trochu znalý rockové a punkové hudby o této kapele jistě slyšel. Kurt Cobain, jehož život byl tragicky ukončen v pouhých 27 letech, byl jedním z nejznámějších hudebníků 90. let. Je to legenda, která do hudby vnesla syrovost a spoustu emocí. To vše v textech, v nichž si každý dokáže najít to své.

V této recenzi jsme se rozhodli poukázat na poslední album Nirvany, které v těchto dnech slaví své 20. výročí. Je jím In Utero, jež se dne 24. září objeví na pultech obchodů v reedici se spoustou nových skladeb, které dosud nebyly vydány. Zároveň je tento článek připomenutím, že v hudbě existovaly takové klenoty jako Nirvana, která sice ne každého posluchače zaujme, ale rozhodně by se na ni nemělo zapomenout.

Názory na In Utero se běžně liší. Někteří tuto desku nepovažují za tak dobrou jako předchozí Nevermind, která je nabitá podmanivými skladbami. In Utero si na nic nehraje. Je tu velké množství emocí narvaných do textů, z nichž mrazí a donutí vás se zamyslet, milovat i nenávidět. Každá písnička je něčím zvláštní a výjimečná. Zkusíme vypíchnout nejzajímavější z nich.

Každého asi nejvíc oslní a zaujme první skladba Heart-Shaped Box. Je to píseň, k jejímuž napsání se Kurt Cobain inspiroval dárkem od své manželky Courtney Love, jímž byla krabička ve tvaru srdce. Tato písnička neohromí ani tak svým textem jako podmanivou melodií – z klidného tónu plynule přejde ve výkřiky a stejně klidně i skončí.

Další výbornou písní je Rape Me. Tuto skladbu nedovolila hudební stanice MTV Nirvaně hrát na jejich vystoupení při příležitosti předávání cen a nezahráli ji ani na svém vystoupení MTV Unplugged In New York. Zpívá se v ní o znásilnění, o člověku, který utrpěl tolik ran, že mu už na ničem nezáleží. Je plná vzteku, zloby a odevzdanosti. Rape Me má hned několik verzí – dvě dema, jednu studiovou, další zachycenou živě na akustickou kytaru a tu, která se objevuje na albu. Nejvíce doporučujeme demo studiové, kde je slyšet plačící Frances, Cobainova malá dcera. 

Pennyroyal Tea – očistná píseň o mátovém čaji, která byla složena ani ne za minutu, je přímo okouzlující. Stejně jako čaj se musí vychutnávat. Je příjemná, i když se svým hudebním podkladem může zdát až smutná. Recenzi zakončíme skladbou All Apologies, která je jednou z nejúspěšnějších od Nirvany. Písnička plná klidu a pohody, která má navodit pocit štěstí. Jinak není v podstatě o ničem, jak řekl i sám Kurt.

 

in-utero

Nirvana – In Utero

Skladby: Serve the Servants, Scentless Apprentice, Heart-Shaped Box, Rape-me, Frances Farmer Will Have Her Revenge on Seattle, Dumb, Very Ape, Milk It, Pennyroyal Tea, Radio Friendly Unit Shifter, Tourette’s, All Apologies, Gallons Of Rubbing Alcohol Flow Through The Strip (skrytá skladba)

Vydavatel: Geffen Records

Celkový čas: 41:11

Hodnocení: 90%


Napište komentář