Axxis se rozhodli, že svou novou deskou pořádně zatopí pod kotlem

Axxis | Foto: Axxis.de

Není důležité, jakou děláte muziku, ale hlavně ji musíte dělat od srdíčka. Tímto heslem se muzikanti z Axxis bezesporu řídí a nová deska Retrolution, která se v éteru objevila 24. února 2017, je toho nezvratným důkazem.

Německá melodic/heavy/power metalová kapela se s tímto novým počinem opravdu vyznamenala. Od poslední regulérní desky Kingdom of the Night II, která vyšla v roce 2014, se kapela ve své tvorbě vydala úplně jiným směrem, než kráčela doposud. Musí se ovšem uznat, že jim tento nově nastavený směr dokonale sedne.

Po poslechu výše zmíněné předešlé desky by mnoho byť i pravověrných metaláků mohlo mít pocit, že Axxis už svou dávku tvůrčích šťáv vyčerpali a že už nemají s čím novým přijít. To je ovšem omyl. Celá deska Retrolution je plná neobyčejně silných skladeb, z kterých vyloženě srší nové nápady. Na kostrách zajetých harmonických postupů a do jisté míry předvídatelných melodií jsou schopni vystavět nejen zajímavá sóla či netypické místy lehce disonantní okrasy, ale do svých skladeb umí zakombinovat i úplně nové tvůrčí postupy, především v místech, kde by to člověk vůbec nečekal.

Již počáteční skladba Burn! Burn! Burn! vás srazí do kolen. Mistrné navnadění akurátní dávkou rockabilly, které se po prvních osmi taktech přitvrdí výživnou basou a za neustálé gradace se přehoupne v metalový refrén plný energie à la Run to the hills od Iron Maiden. Nádhera.

V takto našlapaném tempu jsou i další dva fláky, které vám nedají vydechnout. Z toho třetí song v pořadí Dream Chaser může k propracovaným rifům a base tvrdé jako šutr přidat i plochy, které jsou nádherně podbarveny klávesami podobné barvy jako u Deep Purple.

Burn Down Your House, rychlejší balada a zároveň jediná na celé desce, ovšem velmi dobře promyšlená a i jako předešlé skladby mistrně zahraná, mírně našlápnutou náladu přibrzdí, ale další dvě skladby Rock the Night a The World Is Mine šlapou jako mašiny a jakmile se rozjedou, jsou k nezastavení, takže předešlé našlápnuté a po čase záměrně zpomalené tempo se po velmi krátké době dostane do původních kolejí.

Sedmou skladbu začíná kytara s phaserem. O songu se dá říci, že se nese na vlně amerického metalu 80. let. Queen Of the Wind začíná akustickou kytarou se zpěvem. Po prvních dvou slokách se začnou snoubit s melodickou basovou linkou a pevným zpěvem. Jediná věc, která do konceptu alba nezapadá a je tam spíše navíc, je píseň Seven Devils. I když se skladba velmi zajímavě jmenuje, hudebním obsahem se blíží spíše k pop-rocku, takže žádný metal, jak by se mohlo na první pohled znát.

This Is My Day člověka opět uvrhne do zajetí rockabilly s velmi silnými rify.Dobrá skladba na pozici číslo jedenáct. Škoda je refrénu, který je trošku utahaný, jinak není co vytknout. Poslední dvě skladby Heavy Metal Brother a Welcome To My Nightmare vás nakonec úplně odstřelí. Klasický heavy-metal s melodickými bridge a průraznýma bicíma.

Jak je výše zmíněno, CD je výborným počinem a vyjma jedné a půl méně zajímavých skladeb se jedná o vynikající řemeslnou práci. Obsahuje 13 skladeb a vyjma klasického CD je k dispozici i na vinylu.

Axxis RetrolutionAxxis – Retrolution
Skladby: Burn! Burn! Burn!, All My Friends Are Liars, Dream Chaser, Burn Down Your House, Rock The Night, The World Is Mine, Do It Better, Queen Of The Wind, Seven Devils, This Is My Day, Somebody Died At The Party, Heavy Metal Brother, Welcome To My Nightmare
Celkový čas: 45 min
Hodnocení: 90 %


Napište komentář