Billy Talent na Afraid of Heights dospěli a mixují politiku a kytary

Billy talent | Zdroj: facebook.com/billytalent

Nejnovější a v pořadí páté album Billy Talent je tu. Nese název Afraid of Heights a od předchozího Dead Silence ho dělí čtyři roky. Jak se za tu dobu kanadští rockeři změnili?

Příběh samotné desky začal v lednu letošního roku, kdy se Billy Talent poprvé ohlásili světu ze studia. Od té doby pravidelně zásobovali fanoušky fotografiemi z nahrávání a novými díly svého YouTube seriálu BTV, kde mimo jiné v jenom z dílů přišlo oznámení o zhoršení zdravotního stavu bubeníka Aarona Solowoniuka a příchod jeho náhrady Jordana Hastingse.

V průběhu května a června pak došlo na zveřejnění dvou skladeb z Afraid of Heights, a to stejnojmenné titulní skladby a rock’n’roll oslavující písně Louder Than the DJ. Obě si přitom získaly fanoušky svou konzistencí, chytlavými refrény a v případě Afraid of Heights i ikonickým kytarovým riffem, což mělo mimo jiné za následek i rozproudění českého publika na letošním festivalu Aerodrome, kde Billy Talent tyto dvě skladby představili.

Ve stejném duchu se ovšem nese i zbytek nově vydaného alba. Středně rychlé tempo s velmi výraznou kytarou a často politicky směrovanými texty se táhne už od úvodní Big Red Gun až téměř do konce. Chvílemi se album může zdát lehce monotónní, jako celek ale na druhou stranu i díky tomu působí jako jakési dospělejší Dead Silence a ani zmíněná monotónnost není ve finále problémem, neboť vždy po čase přijde skladba, jež ji doslova rozbije a poslech řádně oživí (The Crutch, This Is Our War).

S Afraid of Heights přitom mohou Billy Talent mířit jak na fanoušky stylu se kterým se prezentovali v minulých letech, řeč je o Time-Bomb Ticking Away, Leave Them All Behind, tak na ty, které si získali ještě s první dvojicí alb. Typický Billy Talent zvuk na novince zastupuje v pořadí už třetí song, a to Ghost Ship of Cannibal Rats a funkci pomalejší balady, bez které by se žádné album slavné kanadské čtveřice neobešlo, tvoří zase Rabbit Down The Hole. S poslední skladbou přibyla navíc pozice experimentu, kterou obsadila pozoruhodně upravená reprise verze skladby Afraid of Heights.

Jako celek se Afraid of Heights svým konceptem příliš neliší od předchozích desek a ani se lišit nemá, že se překvapení nekoná ale neznamená, že Billy Talent neudělali posun vpřed. Větší zaměření na (nejen) kytarové party spolu s konzistencí, která album doprovází, ukazuje, že Billy Talent dospěli a Afraid of Heights je v plné míře reprezentuje.

Afraid of HeightsBilly Talent – Afraid of Heights
Skladby: Big Red Gun, Afraid of Heights, Ghost Ship of Cannibal Rats, Louder Than the DJ, The Crutch, Rabbit Down the Hole, Time-Bomb Ticking Away, Leave Them All Behind, Horses & Chariots, This Is Our War, February Winds, Afraid of Heights (Reprise)
Celkový čas: 48:55
Vydavatel: Warner Music Canada
Hodnocení: 80 %

 


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.