Tisíce návštěvníků si vychutnalo atmosféru Českých hradů na Švihově

Hrady CZ | Zdroj: facebook.com

Třetí zastávka dvanáctého ročníku letního kulturního festivalu České hrady proběhla 29. a 30. července na Švihově. Během dvou dnů si návštěvníci mohli vychutnat vystoupení mnoha hvězd letošního ročníku, včetně kapely Kabát. V nabitém programu se dále představily všem známé festivalové stálice a šanci získali i někteří nováčci. 

Brány festivalového areálu se v pátek otevřely v 16 hodin a první koncert vypukl již o půl šesté. Páteční program pak odstartovala brněnská kapela Gazdina roba, která během půlhodinového setu představila i svůj nejnovější singl Nehtem hladí, který ve studiové verzi nahrála s pomocí Petra Bendeho.

Návštěvníci festivalu se však začali ve větším počtu scházet až na vystoupení písničkáře Xindla X. Jeho příznivci si mohli poslechnout ty nejznámější hity zpěváka, mezi které jistě patří Anděl, Chemie, Dysgrafik, V blbým věku, Barbína či Na vodě a zazpívat si komickou koledu Štědrý večer nastal. Xindl X neopomněl ani na singl Cudzinka v tvojej zemi, ke kterému si přizval slovenskou zpěvačku Mirku Miškechovou.

Dále následovala havířovská skupina Nebe, která má na svém dosavadním kontě dvě úspěšná alba a několik vydařených singlů. Do svého repertoáru však zařadila i své nejnovější písně, z nichž je nejznámější skladba Pláštěnky. Kapela v čele s frontmanem Petrem Harazinem vynikala zejména výbornou komunikací s fanoušky.

Na druhém pódiu pak návštěvníci mohli spatřit speciální společný set Rytmuse a Vladimira 518, který byl vytvořený pouze pro Hrady CZ. Zazněly tak jednotlivé skladby obou interpretů jako Deti Stratenej Generácie nebo Planeta Praha.

Nechybělo ani tradiční vyhlášení nejhezčích karnevalových masek, avšak většina příchozích už netrpělivě vyčkávala vystoupení legendy Pražský výběr. Do svého setu nezapomněla zařadit Pražákům je hej nebo Na Václavským Václaváku. Hudebníci si do své show přizvali také Ivu Pazderkovou a po jejich boku stál tradičně DJ Roxtar. Několik šťastlivců mohlo dokonce získat vstupenky na završující koncert Pražského výběru, který se uskuteční v prosinci v pražské O2 Areně.

Nezklamala ani energická formace Monkey Business, která tentokrát svůj set odehrála v čele s Terezou Černochovou.

Páteční večer nakonec uzavřela populární kapela Mandrage, která přítomné rozezpívala svými rádiovými hity. Nechyběly tak písně jako Hledá se žena, Už mě víckrát neuvidíš, Františkovy lázně, Šrouby a matice, Mechanik, Tanči dokud můžeš, Siluety, Na dlani či Brouci, Jaguár na krku nebo Ona se smála z nejnovější desky Potmě jsou všechny kočky černý. Mandrage jsou známí pro svoji do detailů propracovanou koncertní show a tak se jejich vystoupení řadilo mezi jedno z nejlepších na celém festivalu.

Druhý den se brány areálu otevřely již v půl jedenácté dopoledne a o hodinu později byl sobotní program zahájen kapelou Smrtislav. Během třicetiminutového temně laděného setu došlo jak na vůbec první debutovou desku Smrtislava, tak i například na singl V noci se mi zdálo, který se na albu Notorickej samotář bohužel neobjevil. Dále zazněl i cover hitu Milujem se čím dál víc od Petra Kotvalda.

Svým velmi povedeným vystoupením se představila také parta UDG. Bohužel je velká škoda, že se hudebníci více nevěnovali své nejnovější desce Emotikon a představili z ní pouze písně Intergalaktická a Atomy. Fanoušci si nakonec tradičně vytleskali přídavek v podobě Hvězdáře. Kapela opět výborně komunikovala s publikem, přičemž bubeník Jugi plul s jedním fanouškem v gumovém člunu ke zvukaři a zpět.

Během odpoledne se dále vystřídaly velká jména jako No Name, Poletíme? či Mňága a Žďorp. Divokej Bill rozezpíval návštěvníky například nestárnoucím hitem Čmelák, ale došlo i na novinky Utrejch a Tsunami. Nejenergičtější show pak předvedli Skyline v čele se zpěvákem Jacobem, které fanoušci ocenili v podobě bouřlivého potlesku.

Rybičky 48 započaly svůj set intrem složeným z nejznámějších filmových hlášek. Jako hosta přivítali na pódium spřízněného písničkáře Pekaře, se kterým odehráli společný hit Léto a v závěru koncertu Chtěl jsem ti říct. Došlo i na Pekařovo samostatnou pecku Bůh.

Rockovými baladami se dále představili slovenští Desmod, kteří se snad nejvíce proslavili skladbou Som na tebe závislý. Odvrácenou stranu žánru pak předvedli interpreti Vypsaná fixa, Krucipusk a punková legenda Visací zámek.

Celý den pak vyvrcholil vystoupením hlavní hvězdy festivalu, tedy kapely Kabát. Kabáti svoji nadupanou show, během níž zazněly všem známé hitovky, obohatili světelnými efekty a Pepa Vojtek sršel energií, kterou přenášel na všechny přítomné.

Pořadatelům tedy zastávka na Švihově vyšla snad bez jediného nedostatku. Příští týden se putovní festival přesouvá do Rožmberka nad Vltavou.


Napište komentář

Patricie Hochmannová
O Patricie Hochmannová 142 Článků
Psaní hudebních článků na MonsterMusic je spolu s hrou na kytaru a navštěvováním koncertů mým největším koníčkem. Mezi mé nejoblíbenější tuzemské interprety patří Mandrage, Kurtizány z 25. Avenue, Wanastowi Vjecy, Devil's Autumn, Atari Terror, OVOCE, Imodium, Michal Hrůza, David Koller, Five O'clock Tea, ATMO music, Marpo, IronKap. Mezi zahraniční pak The Chainsmokers, Galantis, Krewella, Papa Roach, AFI, Three Days Grace, Bring Me The Horizon, Asking Alexandria, The Devil Wears Prada, Beartooth, Five Finger Death Punch, Sixx:A.M.