Coldplay se novým albem Everyday Life snaží změnit svět. Upozorňují na rozdílnost náboženství i rasismus

Coldplay | Foto: www.nme.com

Britští Coldplay jsou jednou z nejúspěšnějších kapel současnosti. Do světového povědomí se zapsali debutovou deskou Parachutes a od té doby jejich popové melodie Yellow, The Scientist nebo svižnější Viva La Vida obsazovaly přední příčky světových hitparád. Nejnovější album Everyday Life je však důkazem, že se kapela v čele s Chrisem Martinem snaží opustit mainstream a vydává se na poněkud alternativnější vlnu.

Od posledního vydaného alba A Head Full of Dreams uběhly již čtyři roky a Coldplay nyní přicházejí s novinkou Everyday Life – šestnácti skladbami, které dohromady vytváří umělecké dílo. Velkou část nahrávky totiž tvoří elektronické plochy, dětské hlasy nebo promluvy, které desce dávají něco navíc. Něco, na co nejsme u jinak konzervativních popově laděných Coldplay zvyklí.

Recenze: Tove Lo využila album Sunshine Kitty jako osobní vztahovou zpoveď

Jako perfektní uvedení do děje slouží monumentální orchestrová skladba Sunrise. Hlavní housle hrající truchlivou melodii však rychle a plynně přecházejí v o něco hudebně pozitivnější Church, jedné ze dvou nejlepších skladeb celého alba. Transcendentální kousek je plný metafor typu: „Cause when I’m hurt, then I’ll go to your church,“ které v kombinaci s arabskými verši naráží na odlišnosti mezi jednotlivými náboženstvími.

Oproti předchozím deskám se Coldplay tentokrát nesnaží své posluchače potěšit pouze hudbou, ale spíše se podělit o poselství skryté v jednotlivých verších. Slova jedné z nejlepších skladeb Trouble In Town slouží jako obvinění z rasismu a policejní brutality. Hlavním singlem alba se stal dosud také nejstreamovanější Orphans, vyprávějící o hořkostech syrské občanské války.

Silná stránka celého Everyday Life se tak kromě textů skrývá také v experimentálních melodiích. Klavírní skladba Daddy je zhudebněným příběhem o zanedbaném vztahu mezi otcem a synem. Emotivní gospelové BrokEn a When I Need A Friend, zcela atypický song Arabesque, kytarová balada Champions Of The World nebo zamilované bluesové Cry Cry Cry však dohromady dokonale kontrastují.

V neposlední řadě stojí za zmínku pianová balada Everyday Life, která shrnuje obecné poselství lásky, bolesti, lidstva a každodenního života. V člověku je schopná vyvolat, s ohledem na všechno, co doposud na albu slyšel, až zvláštní pocit klidu.

Multižánrová deska Everyday Life je nápaditý alternativní experiment, při kterém se přes depresivní elektronické tóny, gospel a těžká témata jako jsou národnostní rozdíly nebo rasismus dostanete až k pocitu uvolnění. A i přesto, že by jednotlivě skladby mohly působit zmateně a možná ani nedávaly smysl, jako celek tvoří neskutečně propracované hudební umělecké dílo.

Coldplay – Everyday Life

Skladby: Sunrise, Church, Trouble In Town, BrokEn, Daddy, WOTW / POTP, Arabesque, When I Need A Friend, Guns Orphans, Èkó, Cry Cry Cry, Old Frien, Champion Of The World, Everyday Life
Celkový čas:
52:56 min
Vydavatelství:
Parlophone

Hodnocení: 80 %


Napište komentář