Debutové desce kapely Mirai kralují silné texty a rádiové hitovky

Mirai, Sázavafest 2017 | Foto: Šárka Bejdová, MonsterMusic

Očekávané album severomoravské skupiny Mirai je tady. Oficiálně vyšlo dnes a my jsme se mu rovnou podívali na zoubek. Co nového tedy kluci do hudebních vod přinesli?

Úvodním songem alba je již dobře známá a profláknutá hitovka Když nemůžeš, tak přidej. Ta se stala de facto zlomovou skladbou v krátké historii kapely a Mirai s ní takřka hned po vydání, počátkem letošního roku, vyletěli na přední příčky českých hitparád. Velkému zájmu se těší také aktuální videosingl Pojď, zapomenem, jenž dostal na nové desce Konnichiwa hned druhou pozici. Především videoklip k této skladbě je ale vkusný a velmi zdařilý. Jeho záběry pocházejí z Japonska, kde se natáčelo 4 plné dny a určitě tak stojí za zhlédnutí.

S třetí skladbou přichází novinka Chci tančit, kterou mohou někteří fanoušci znát už z dřívějších koncertů kapely. Jde o další zpěvný a chytlavý kousek, jenž naživo funguje velmi dobře. Co se ale týče poslechu nahrávky, nevyplývá ze skladby bohužel lautr nic zajímavého a zařazuje se tak pouze mezi tuctový mainstream. 365 je druhou novinkou, které pro změnu vládne poklidná melodie, ale po jejímž skončení vám v hlavě neutkví nic víc, než je číslo 365. Následující Cesta z města je už třetím velehitem kapely na debutové desce, tedy nás opět nečeká žádné překvapení.

Za pozornost stojí emotivní píseň Anděl, jíž doprovází sympatické kytarové tóny a text plný zamyšlení se nad životem. Tak si v klidu lehněte a nechte se jí unášet. „Když večer k nebi od vody jde dým, toužím stoupat s ním,“ to se zpívá v další skladbě s názvem Od vody. Ta už, stejně jako Chci tančit, na koncertech kapely Mirai dříve zazněla. Skvěle však navazuje na skladbu předešlou a náladu vám tak příliš nezmění. Silnému triu na desce pak kraluje píseň Divadlo. Jde o doposud textově nejvyzrálejší skladbu kapely, kterou navíc doprovází perfektní videoklip. Divadlo se k mému nepochopení nedočkalo nijak valné slávy a odezvy rádií, hudebních pořadů a médií, ač by za to tutově stálo. Nicméně už bylo také zařazeno na předešlém EP Cesta z města.

Součástí desky je také písnička Jedu. Ta byla napsána pro film Bajkeři a vidět ho můžete už nyní v českých kinech. Věnována je vášnivým cyklistům a uslyšíte v ní drnkání na ukulele. Rána v mlhách přináší diskotékový sound a pozorný posluchač v písni najde „vylepšenou“ verzi dřívější vtipné skladby s pracovním názvem Opička, jestli se však dá považovat za „vylepšenou“, na to ať si každý, kdo původní skladbu znal, odpoví sám.

Nutno říct, že kapelu Mirai nyní čeká nelehký úkol, a to minimálně se s novými skladbami udržet tam, kde je aktuálně díky největšímu hitu Když nemůžeš, tak přidej a své fanoušky nezklamat. Albu se dá vyzdvihnout především textový obsah skladeb, perfektní se zařazení do vod českého popu a valný obsah hitových písní – ty se však neblýskají žádnou novotou. S novou deskou se očekává daleko větší příval svěží tvorby, jež by mohla zasáhnout širší publikum, a tak mi i například závěrečný remix hitu Dítě robotí přijde naprosto zbytečný a ubírá prostor smysluplnější tvorbě, na kterou kapela v čele s Miraiem Navrátilem bezpochyby má.

Mirai – Konnichiwa

Skladby: Když nemůžeš, tak přidej, Pojď, zapomenem, Chci tančit, 365, Cesta z města, Anděl, Od vody, Divadlo, Jedu, Rána v mlhách, Dítě robotí (Johny Rainbow remix)
Celkový čas: 38 min
Vydavatelství: Universal Music

Hodnocení: 60 %


Napište komentář

Markéta Koloničná
O Markéta Koloničná 376 Článků
Miluji léto a festivalovou atmosféru! ☼ Live koncerty jsou události, jež mě naplňují energií a MonsterMusic mi dává příležitost se s vámi podělit o pojmy s dojmy.