Steven Wilson se vydal směrem k mainstreamu, kvalita ale zůstává

Steven Wilson | Zdroj: bbc.co.uk

Steven Wilson je v současnosti asi nejvýraznější postavou progresivního rocku a již ve svých 49 letech má za sebou bohatou hudební kariéru. Nyní vydal své páté sólové album. Vydává se na něm směrem k popu a mainstreamu.

Anglický skladatel, zpěvák a multiinstrumentalista Steven Wilson proslul již v devadesátých letech jako vůdčí osobnost progresivní rockové skupiny Porcupine Tree. Mimo jiné projekty se intenzivně věnuje své sólové tvorbě – nyní vydává již své šesté album, které nese jméno To the Bone.

Podle svých slov se na něm vydává po stopách progresivního popu osmdesátých let, jaký představoval zejména Peter Gabriel. Na To the Bone ovšem již od prvních tónů titulní skladby převládá stále poměrně rockový feeling a člověk ve skladbách slyší spíše osmdesátkové Rush. Kompozice jsou o kus jednodušší, skladby kratší a harmonie čitelnější, stejně tak tu můžeme vnímat silnou melodickou složku.

Řemeslné zpracování je stále na více než znamenité úrovni. To by to nesměl být Wilson, který po takovém množství nahrávek ví velice přesně, jak prokomponovat skladbu do nejmenšího detailu, a jak ji aranžérsky dovést bezmála k dokonalosti.

Snahu zacílit na většinové publikum nemůže Wilsonovi snad nikdo zazlívat, podstatné je, že hudebník neslevil ze svých vysokých standardů. Nejedná se sice o žádný progresivní monument, ale na tom nesejde, To the Bone je hodina velmi inteligentní hudby, která se navíc moc příjemně poslouchá.

Související obrázek

Steven Wilson – To the Bone

Skladby: To the Bone, Nowhere Now, Pariah, The Same Asylum As Before, Refuge, Permanating, Blank Tapes, People Who Eat Darkness, Song Of I, Detonation, Song Of Unborn
Celkový čas: 59 min
Vydavatelství: Caroline
Hodnocení: 85 %


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 403 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky