Thurston Moore vydal vynikající desku, už zase

Thurston Moore | Zdroj: stereogum.com

Thurston Moore byl dlouhá léta frontmanem významné a vlivné skupiny Sonic Youth, navíc byl v roce 2003 magazínem Rolling Stone označen jako 34. nejlepší kytarista všech dob. Nové album je dalším znamenitým kouskem v hudebníkově diskografii.

Sonic Youth budou mít navždy své významné místo v dějinách rockové hudby svým osobitým pojetím post punku a noisovými plochami plnými zpětných vazeb. Odkazovala na ně celá grungeová vlna. Je jasné, že klíčovou úlohu v tom sehrál kytarista, zpěvák a skladatel Thurston Moore.

Albu s názvem Rock n Roll Consciousness lze pochválit už velmi povedený obal. Ten skrývá pět skladeb, ovšem vzhledem k delší stopáži to není tak málo, jak se může zdát.

Už první skladba, téměř dvanáctiminutová Exalted, upoutá pozornost všech, kdo mají rádi inteligentní a vynalézavou hudbu. Nese se v takřka minimalisticky repetitivním duchu, typická je taktéž znamenitá kytarová práce, stejně jako přirozená gradace, která vyústí až v mohutné kytarové vazby aneb to, co očekávají fanoušci Sonic Youth.

Následující Cusp je o něco kratší, což jde ruku v ruce s rychlejší a razantnější dynamikou zrovna jako s chytlavější melodií, ovšem stále v tak trochu noisovém hávu. Se skladbou Turn On přichází na scénu zajímavé emotivní proměny v jemnějších i tvrdších plochách.

Čtvrtá píseň se jmenuje Smoke Of Dreams a jde o jasný tah na melodickou a lehce depresivní branku s Mooreho jasně čitelným kytarovým rukopisem. Deska končí skladbou Aphrodite, ve které si opět přijdou na své milovníci noise a pro kterou je charakteristická vypjatá dynamika.

Rock n Roll Consciousness je velmi vydařená a sevřená deska, která drží výborně pohromadě a rozhodně patří k tomu nejzajímavějšímu, co se letos na pultech objevilo.

Thurston Moore – Rock n Roll Consciousness

Skladby: Exalted, Cusp, Turn On, Smoke Of Dreams, Aphrodite
Celkový čas: 42:54 min
VydavatelstvíCaroline
Hodnocení: 85 %


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 402 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky