Berlínskou Lollapaloozu ovládli The Weeknd, Imagine Dragons i David Guetta

Lollapalooza Berlin 2018 | Foto: Kamil Klekar, MonsterMusic

Lollapalooza je jediným festivalem, který se může pyšnit putovním charakterem, protože hostí návštěvníky opravdu po celém světě. Krom amerického Chicaga, francouzské Paříže, nebo brazilského São Paola se již čtvrtým rokem zastavuje i v nám blízkém Berlíně. Co dobrého i špatného první záříjový víkend v německé metropoli přinesl?

Headlinerská špička

Mezi nejočekávanější vystupující bezpochyby patřili kanadský R&B mistr The Weeknd, americká banda Imagine Dragons a německé uskupení Kraftwerk 3D slibující spektakulární multimediální show. The Weeknd předvedl set, za který by se nemusel stydět žádný přední světový umělec. Volba skladeb byla rozmanitá, udělal tak velkou radost novým i starým fanouškům. Dokonce příjemně překvapily i jeho dříve rozporuplné vokály, pak ho ale během známé skladby Earned It hlas trochu zklamal a od té doby se nejspíš bál a některé náročnější části následujících skladeb nechal zpívat publikum.

Imagine Dragons našemu domácímu publiku nejsou úplně cizí, v Berlíně také nezklamali. Svou poslední show turné, na kterém byli dva roky, odehráli s vervou a velkou dávkou energie. Frontman kapely Dan Reynolds dokonce věnoval jednu píseň náhle zesnulému Macu Millerovi, čímž důstojně uctil jeho památku. Program hlavních stagí uzavřeli v neděli večer praotcové techna Kraftwerk 3D. Podle složení obecenstva bylo zjevné, že se jedná o již zaslouženou, kultovní skupinu – davy mladých děvčat se třpytivým vzhledem vystřídaly starší páry, či rodiče s malými dětmi obrněnými sluchátky. Čtveřice za pultíky předvedla přesně to, co se od nich očekávalo a kdo dokáže původní elektronickou hudbu řádně docenit, odcházel spokojený.

Čtěte také: V pouhých 26 letech zemřel rapper Mac Miller

Opravdu jedinečný doprovodný program

Jestli něčím berlínský festival s přes sedmdesáti tisíci návštěvníky vyniká nad ostatními, je to doprovodný program a jeho organizace. Veškerá zábava je uspořádaná do několika zón – Kidzapalooza pro nejmenší návštěvníky se spoustou tvořivých workshopů a dětskou hudební stage, Fashionpalooza pro ty nejhezčí fotky, co jistojistě poletí rovnou na Instagram, zelená zóna Grüne Kiez a nejzajímavější Lolla Fun Fair. Na té najdete zábavu opravdu nevídaných rozměrů. Na místě stál maďarský cirkus se střelnicí, vědmou, kartářkou a jinými typicky pouťovými zábavami, velké fronty se stály na vyrábění vlastních, velmi přírodně vypadajících, květinových věnců do vlasů a mnoho zábavy nabízela i celá řada dřevěných postřehových her. Třikrát za den se odehrálo představení akvabel v olympijském bazénu a řada gymnastických kousků na různých místech areálu.

Fotoreport: Lollapalooza Berlin, 8. – 9. 9. 2018, Olympiastadion

Pozornost si zaslouží

Hudební program byl sestaven opravdu na jedničku a s těžkým srdce nejde zmínit každého skvělého vystupujícího. Je však třeba zmínit, že o DJs Davida Guettu a Kyga, byl takový zájem, že se všichni ani zdaleka na vnitřní taneční Perry’s Stage nevešli, a to se jedná o plochu velikosti fotbalové hřiště. Tisíce lidí tak postávali po stranách stadionu a pokoušeli se alespoň na chvíli spatřit spektakulární světelné show. Pochvalu si zaslouží i samotné německé publikum za to, v jak hojném počtu podporují domácí umělce Jejich zástupci na hlavních stageích jako Rin, nebo K.I.Z. se mnohdy rozhlíželi po davech hustších a rozsáhlejších než někteří mezinárodní účastníci, což není úplně obvyklé. V krásném světle se ukázala i mladá hvězda Dua Lipa, která zastavila svou energií sršící show, protože si všimla omdlévající slečny v prvních řadách a nechtěla show pokračovat, než bude jasné, že je dívka v pořádku.

Plýtvání časem a papírem

Na festivalu, alespoň z návštěvnického pohledu, rozhodně převažovala pozitiva, i když se nějaké zádrhely přece jen našly. Fronty na nabití Cashless náramku, bez kterého jste si nekoupili ani vodu (nehledě na to, že pítka byla umístěna dost skrytě), první den snad ani neskončily, dost dlouho se čekalo i u nejvytíženějších jídelních stánků. Festivalová aplikace by si také zasloužila trochu dopilovat. Především časový program byl poněkud nepřehledně seřazený.

Za nesmyslné se dá považovat i povinné vytištění festivalové vstupenky. Důvodem bylo dle organizátorů zamezení front, o tom by se však dalo jednoduše pochybovat, vzhledem k tomu, že se do systému načítá pouze čárový kód. Představa padesáti tisíc listů papíru vyhozených po minutovém procesu výměny lístku za náramek je dosti strašlivá. I letáky promo akcí různých produktů končily na zemi v hrozivých vrstvách.

Sečteno a podrženo, pokud máte pocit, že vašemu létu každoročně chybí pořádné a úctyhodné finále, Lollapalooza Berlin by mohla být velice uspokojivým kandidátem, tak si na ročník 2019 již nyní tento víkend rezervujte!


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 351 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.