Ed Sheeran v Praze. Ječení a pískot rozvibrovaly sportovní halu

Ed Sheeran | Zdroj: facebook.com

Netrpělivě očekávaná první česká návštěva britského miláčka dopadla víc než skvěle. Genderově velmi nevyváženému publiku předvedl Ed Sheeran vskutku kvalitní koncert.

Špička mezi prodávanými a hranými interprety, adept a držitel prestižních cen, textař, zpěvák a kytarista, tím vším je sympatický zrzavý mladík Ed Sheeran. V rámci koncertní šňůry s novou deskou X se rozhodl poprvé navštívit také naši vlast.

Protože počet míst v původně plánovaném Foru Karlín byl rychle a beznadějně vyprodán, byl koncert přesunut do holešovické Tipsport Areny. Úvod večera měl na starost Edův kolega a krajan Ryan Keen, se kterým Ed spolupracoval již v minulosti. Zpěvák obdobného stylu s bubenickým doprovodem příjemně rozehřál už dosti početné posluchače a se závěrečným Focus a mnoha zdviženými svítícími telefony už bylo jasné, že večer se dobře započal.

Těsně před stanoveným časem už nedočkavá arena, v tu chvíli zaplněná k prasknutí, začala zpěváka přivolávat. Ed přicházel načas, v modré kárované košili, s kytarou v ruce a zcela sám. Jeho první kroky na pódiu byly doprovázeny armádou vysokých pisklavých tónů dívek a žen, zdvižené telefony světélkovaly na pozdrav.

Na začátek Ed spustil pohodovou I’m a Mess a se svou španělkou vytvářel příjemně znějící muziku. Velkým pomocníkem mu byly dobře rozestavěné bedny. Ed se často nechával svou vlastní hudbou strhnout a pohyboval se po pódiu v potřebě většího vychutnávání a vybízení publika. tyto pasáže mohly ledakomu připomínat playbackové vystoupení.

Energie halou jen proudila. Ed s fanoušky hned od začátku s milým úsměvem komunikoval, vítal je, chválil a na rovinu vybalil, že jeho role je bavit a ta jejich zpívat, čímž způsobil různě intenzivní vlny nadšení.

Pokračovalo se s Lego House, Don’t, Drunk nebo Take It Back. Střídání pomalých a rychlých písniček nebylo pravidlem. Ed naopak sdružoval tempově podobné kousky, a vytvářel tak bloky něžnější i hýřivější.

Čtěte také: Ed Sheeran bojuje o prestižní hudební ceny Brit Awards

U několika jemnějších písniček si vychutnával pomalý vybrnkávací úvod, který chvílemi zdvihal nervózní ozvěny z publika. Naopak závěry písniček byly opravdu mocné a při vědomí, že před vámi stojí pouze jediný interpret, zpěvák a hudebník zároveň, chtě nechtě jste museli alespoň v duchu smeknout.

Fakt, že Ed není stylově vyhraněný, doložil přesvědčivě. Zamilovaná balada se střídala s tanečním funky kouskem nebo kytarově bohatým rockem. Ovládání rychlého tempa mluvení dokázal při několika rapperských vsuvkách. Stejně jako mnoho koncertujících i tento večer si Ed vypůjčil song jiného interpreta a nadnesl Stevieho Wondera či božského Elvise.

Jak se koncert přehoupl za polovinu, přišly ty největší hity: Thinking Out Loud, I See Fire a Give Me Love. Každý z nich měl za sebou projekci ukázek z klipů proloženou vizualizací na několika velkých obrazovkách. S gradací závěrů písniček gradovala i vytvořená scéna a obojí dohromady vytvářelo skutečně působivou podívanou. Do toho a capella publikum, pravo-levý davový duet, hala zářící mobilními světýlky jak obloha posetá hvězdami a koncert má naprosto vše, co byste si mohli přát.

Přídavková část zahrnovala poloimprovizovanou směsku a vyvrcholila vyzývavě rytmickým Sing, v jehož prodlouženém závěru se za celohalového zpěvu Ed jednoduše vytratil.

Pro koho by byl Ed Sheeran jen rádiová hvězdička současné doby, byl by po koncertě přesvědčen, že jde a do budoucna ještě rozhodně půjde o hudebníka slušného formátu!


Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.