Foals jako druhý headliner nezklamali, dominovali ale Crystal Fighters

Foals | Zdroj: NME.com

První ročník festivalu Metronome je za námi a zatímco první večer se nesl v duchu punkové senzace Iggyho Popa, neděli už ovládli příznivci alternativní scény, především britských Foals.

Program druhého dne začínal o něco dříve než v sobotu, a to už ve 14:00, kdy na hlavní Metronome stage dorazili čeští The Fellas. Jejich koncert perfektně ladil s příjemným počasím, jenž vystřídalo sobotní deště a i přes nepočetné, avšak postupně se rozrůstající publikum, dokázal jejich akustický set bravurně nastartovat návštěvníky na zbytek festivalu.

Mezitím proběhla na Park stage zvukovka brněnských Ghost of You, kteří pro změnu dokázali obecenstvo svým specificky psychidelickým zvukem lehce zchladit. To ale ve výsledku vůbec nevadilo, neboť na témže pódiu se o hodinu a půl později objevilo zjevení v podobě izraelské zpěvačky Ninet. Rockerka tělem i duší dokázala několik stovek diváků se svou doprovodnou kapelou téměř okamžitě rozpohybovat a ukázala, že si ocenění z roku 2005 jakožto 10. největší Izraelec zaslouží.

Unikátní podívanou v půl šesté obstaralo desatero J.A.R., které si s sebou přivedlo i gospelový sbor Marantha. Koncert obohacený o vzácného hosta rozhodně nenudil, naopak se jednalo o zábavnou show navíc umocněnou publikem, jež s blížícím se představením Foals začínalo být opravdu početné. Návštěvu si s sebou přivedl i český hudebník Ivan Král, a to konkrétně svého kolegu Jiřího Suchého. Dvojice spolu na Park stage zahrála několik skladeb, mimo jiné třeba Klobouk ve křoví či improvizovanou Zlomil jsem ruku tetičce. Představení se ale převážně neslo v povídavém duchu a obě legendy tak publikum především bavily. Za to ale opravdu povedeně.

Prvním zlatým hřebem večera se stali Crystal Fighters. Na Metronome stage přinesli vedle exotiky i energické představení, které bavilo všechny přítomné už od momentu, kdy na scénu vběhl kytarista Graham Dickson se svou originálně vytvarovanou kytarou. Zpěvák Sebastian Pringle, ačkoli byl několikrát přehlušen jeho tématicky oděnými vokalistkami, se pak se celkovým projevem a promluvami k publiku, završenými songy At Home a Xtatic Truth a vpuštěním dvou mega balónů do publika, postaral mnohým o nevšední a ve spoustě případů určitě i nezapomenutelný zážitek.

Na vizuální show se zaměřili indie rockeři Walk Off the Earth v čele se zpěvačkou Sarah Blackwood. Svou vlastní tvorbu aktivně prokladali známými covery, včetně třeba populární Happy od Pharrella Williamse. Létající ukulele na pódiu či bizarní trubky, s nimiž odehráli  Hello od Adele, pak byly pouze zlomek toho, co se na pódiu, které si nespoutaná partička doslova přivlastnila, dělo.

S půl desátou se už ale netrpělivě vyčkávalo na nedělního headlinera, britské Foals. Jejich vystoupení pak odráželo přesně to, jací jsou oni samotní. Nejednalo se bláznivou rockovou show jako v případě Iggyho Popa, nýbrž o představení ukazující kvality známé pětice. Ani to ovšem nezabránilo zpěvákovi Yannisi Philippakisovi, aby skočil mezi diváky. Když kapela začala hrát intro Mountain at My Gates, byli ve varu úplně všichni. Přídavek sestával z hitů What Went Down a Two Steps. Twice potom posloužil jako výborné zakončení celého prvního ročníku festivalu a zhruba třicet minut po desáté hodině se Foals s českým obecenstvem za potlesku rozloučili.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 298 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.