Iggy Pop i přes komplikace ukázal Praze, že punk rozhodně nevymřel

Iggy Pop | Zdroj: europapress.net

Poslední červnový víkend patřil prvnímu ročníku hudebního festivalu Metronome a už na ten se podařilo organizátorům dostat kmotra světového punku, Iggyho Popa. Legenda spolu s novou kapelou představila první večer skvělou show a rozhodně se nejednalo o jedinou zábavnou část dne.

Ještě před samotným začátkem festivalu se mohli fanoušci v pátek večer navnadit na kryté Moon stage, kde od půl deváté vystupovali Thom Artway, Minus123minut a No Distance Paradise.

Hlavní program pak začínal v sobotu o půl čtvrté odpoledne a to vystoupením Pražského Filmového Orchestru na Metronome stage. Podstatná část návštěvníků ovšem mířila na menší Park stage, kde měla vystupovat česká zpěvačka Bára Poláková. Kvůli nepřízni počasí však bylo nutné její koncert o půl hodiny odložit, ani tak se ale neobešel bez komplikací. Kroupy poškodily bicí soupravu a bylo tak nutné přejít k akustickému setu, jenž zahrnoval pouze čtyři skladby, pochopitelně včetně proslavené Nafrněné. O show bylo ale i přesto postaráno. Husarské kousky bubeníka, jenž se vskutku originálními způsoby snažil nahradit bicí a celkové pojetí koncertu kapelou se postaraly o to, aby si každý návštěvník z vystoupení odnesl skvělý zážitek.

Dále už na Metronome stage probíhala přestavba vybavení na vystoupení britské zpěvačky Elly Eyre s doprovodnou kapelou. Ta začala přesně na čas a už zpočátku rozhýbala publikum energickým songem Comeback. Technické problémy však neminuly ani ji. Dva výpadky proudu zapříčiněné pravděpodobně opět špatným počasím ale zpěvačku z Londýna nijak nevykolejily a vystoupení, do nějž Ella obdivuhodným způsobem zapojovala i diváky, pokračovalo.

Zakončení známým Together už následovala příprava na další britskou senzaci a zároveň druhou hlavní hvězdu večera, The Kooks. Prostor před pódiem se začínal zaplňovat a kolem půl osmé se areálem rozezněly první tóny akustické kytary Luke Pritcharda, který pro začátek vybral příjemnou Seaside. Tentokrát se už show obešla bez problémů a přestože prvních několik skladeb nebyl zpěvák přes nástroje skoro slyšet, ve finále koncert vůbec nedopadl špatně a poslední dvě písně v podobě Junk of the Heart a Naive už si užívali i ti, kteří dosud pouze netrpělivě čekali na vyvrcholení prvního dne festivalu, Iggyho Popa.

Ještě před vystoupením jednoho z největšich zástupců punku všech dob se někteří odebrali zpět na Park stage, kde dostal prostor slovenský zpěvák Richard Müller. Většina obecenstva už ale zůstala na svých místech a vyčkávala Popův příchod, jemuž ještě předcházela promluva tvůrců festivalu k publiku a symbolické předání stromu primátorce Prahy Adrianě Krnáčové a řediteli komunálního financování České spořitelny, Milanu Haškovi.

Následně dvojice moderátorů, jejíž součástí byla i známá zpěvačka Tonya Graves, oznámila, že Iggy Pop začne své představení o 15 minut dříve, a to ve 21:15. Přesně tak se i stalo a za bouřlivého potlesku tisíců fanoušků přišla na pódium nová kapela Iggyho Popa a hned po ní i on sám, a to rovnou s písní No Fun. Setllist jako takový se pak skládal především ze songů z Iggyho berlínské éry a nového alba Post Pop Depression. Dostalo se ale i na skladby ještě z doby, kdy vystupoval s The Stooges. Více než výběr skladeb ale publikum rozproudila neskutečná show, kterou svým dováděním na pódiu i mimo něj dokázal Iggy utvořit.

To vše by bylo zcela perfektní, kdyby po šestnácti odehraných písních nezačalo silně pršet. V ten moment dostal Iggy od produkce pokyn, že vzhledem k přicházející bouři bude třeba vystoupení po následující skladbě i k jeho velké nelibosti ukončit. Set tak byl zakončen songem Gardenia, po němž se Iggy s kapelou s obecenstvem rozloučili. Pak už následoval pouze doprovodný program v krytých Club stage a Moon stage, který zhruba do čtyř do rána obstarávali mimo jiné i Mydy Rabycad, Max The Sax či The Prostitutes.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.