Open air Back to School v Praze: jak vypadal čtvrtý ročník?

Back to School 2014 | Zdroj: facebook.com

Tento týden se čtvrtou zastávkou letošního ročníku festivalu t-music Back to School stala Praha. Festival, jenž otevírá nový akademický rok a zároveň uzavírá festivalovou sezónu, vytáhl své trumfy v úterý na pražském výstavišti. Podařilo se mu zhostit se důležitého úkolu s grácií? 

Jak už to tak bývá, začátek podzimu představuje pro studenty nový akademický rok. Znamená to tedy rozloučit se s více než tříměsíční svobodou a nastoupit zpět do pevného režimu, psát si smysl nedávající poznámky, usínat ve velmi nepohodlných polohách ve všech typech poslucháren a tak dále. Posledním záchytným bodem, který připomíná letní festivalovou atmosféru, se tak stává akce t-music Back to School. Jakožto studentka vysoké školy jsem (abych se vyhnula společenskému faux pas) také vyrazila na akci nadupanou muzikou a jakožto deprimovaný člověk, který se střetává s krutou realitou všedního dne, jsem se jala slavit začátek roku s ostatními spolutrpiteli, a to s plnou vervou. Díky tomu přináším o této akci lehce opožděný report.

Praha byla čtvrtou a předposlední zastávkou této festivalové šňůry. Hlavní hvězdy, jako Chinaski, Sto zvířat, Prague Conspiracy, Atmo Music a Dolls In The Factory, se předtím objevily již v Plzni, Brně či Olomouci a ve čtvrtek si to namířily do Českých Budějovic. Kromě bohatého hudebního programu akce nabízela i atraktivní doprovodný program, který se točil kolem moderních technologií, jež si mohli návštěvníci sami vyzkoušet. Zdrojem zábavy se tak stalo například ovládání kvadrokoptér a on-line hry. Velkým lákadlem pro věčně strádající studenty byl, samozřejmě, i vstup zdarma.

Zpočátku akce působila jako unylé předvolební odpoledne pro děti, hned vedle pár prázdných pouťových atrakcí, v mlze před stagí jen několik pubescentů a v každém stánku koukalo deset výčepních s nadějí v očích. Navíc ještě počasí, které jako by se návštěvníkům vysmívalo. Byla zima jako v Rusku. Ovšem ti, co vydrželi, nelitovali. Jak se postupně blížila tma, s množstvím prolitého alkoholu a vystoupení jednotlivých interpretů se nálada zlepšovala. Najednou se rozličné bary, které nabízely všechno, na co si jen člověk vzpomene, zaplnily, pouťové atrakce akci krásně ozářily a z města se valily proudy návštěvníků, kteří měli jediný cíl – užít si poslední letošní open air. Atmosféra byla uvolněná a přátelská. Všichni tančili, zpívali, popíjeli a když zazněla legendární 1. signální od Chinaski, vytahovaly se kromě mobilů i zapalovače a v očích všech se zrcadlila nostalgie. Největší kotel byl právě při vystoupení kapely Chinaski, která nezklamala a zařadila do svého repertoáru kromě nových hitů i staré pecky.

Prague Conspiracy opět předvedli, jak skvělou show umí udělat. Sexy zpěvačka Aneta dodala celému vystoupení šmrnc, i když je pravda, že o to se postaraly i samotné kytarové riffy. Kdo má rád ska, přišel si na své při vystoupení proslulých Sto zvířat. Kapela sršela energií do všech směrů. Člověka to až nutilo bláznivě skákat na všechny strany, rozlévat pivo a smát se. Mladá skupina Atmo Music byla první, která mě donutila pohybovat se i z jiného důvodu, než jen proto, že mi byla zima. Předvedli své hip-hopové skladby říznuté lehčím popem. A ani mladá formace Dolls In The Factory nezůstala pozadu. Kluci předvedli, že mají opravdu potenciál. V repertoáru se jim objevily jednak písně ze soundtracku k filmu Křídla Vánoc, ale nechyběly ani ukázky z právě vznikající druhé desky.

Projekt Back to School, který každý rok navštěvují desítky tisíc studentů a jenž si získal též podporu akademického vedení univerzit, které akci dokonce zaštiťuje, nezklamal ani letos. Vše proběhlo v klidu (v rámci možností), bude lépe, když řekneme spíše bez zásahů policejních jednotek. Všichni se bavili, myslím, že festival byl skvěle zorganizován tak, aby si na své přišel opravdu každý. Přestože nejsem skalní fanoušek ani jedné z kapel, celý den jsem si náramně užila a nebráním se tomu si akci v budoucnu zopakovat.


Napište komentář