Rock for People 2014 letem světem – část 2

Byl pátek, 2. den festivalu Rock for People, kde kromě festu samotného slavili dvacet let taky Chinaski. Britské šílenství dovezli Madness.

Páteční program skýtal rozličné příležitosti všeho druhu. Od poledne hrály kapely, promítaly se filmy a celý areál lákal na roztodivné aktivity, soutěže nebo příjemný sluneční odpočinek.

Hlavní šapitó stage jako první odpoledne obsadila francouzská kapela 7 weeks. Sympatický tvrdší stone rock rozproudil krev ve vedrem zlenivělých žilách. Možná by si kapela zasloužila trochu lepší vysílací čas. Ve stejnou dobu to na taktéž kryté ZOOT Showcase stagi rozjížděli God Damn. Opět pořádný rockový nářez, tentokrát z ostrovní Británie. Pro příznivce těchto žánrů šlo jistě o trochu nešťastně zvolenou souhru časů obou kapel. Naopak velký prostor na hlavní open-air stagi byl dán Vypsané fiXe. Kluci byli ovšem stejně jako vždycky dobře připravení a s početným publikem si hravě poradili. Po klasických vypalovačkách, jako jsou Samurajské meče nebo Nina, vznikl velký kalící kotel s do kruhu hopsajícími a prach vířícími pařmeny obou pohlaví.

Vyznavači klidnější české hudby se zatím shromáždili na ZOOTu ke koncertu Zrní. Housle, flétna či beatbox tvořily běžný doprovodný arzenál v umně skloubené kombinaci. Šlo rozhodně o zajímavou podívanou, již dosvědčil naditý stan a za kterou tato alternativní folk-rocková kapela sklidila úspěch. Blood Red Shoes, britská dvojice, již tvoří bubeník a kytaristka, svůj program rozjela na hlavní open-air stagi. Indie rock v jejich podání ovšem příliš nezaujal, oba doprovázející se hlasy byly chvílemi nepotřebně intenzivní a vymezený prostor byl shledán příliš velkým.

V kryté stagi střídající We Came as Romans měli hlasy naopak zcela správně intenzivní. V písních americké metalové party se střídal jemnější melodický hlas jednoho zpěváka s tvrdým metalovým nářezem druhého. Celý stan se nechal sílou hudby unášet a po zpěvákově pokynu „give me a circle“ tu bylo zase kolečko pařících metalistů. A tak po známé Glad You Came přišla Fade Away a konec koncertu.

Velké české páteční finále představovala kapela Chinaski na hlavní stagi, která stejně jako Rock for People letos slaví své 20. narozeniny. Na pódium přišel Michal Malátný zezadu skrz početné publikum při zpěvu Dobráka od kosti. Další podobné hity pak už jen sršely. Na zpestření své oslavy si kapela pozvala pěvecký sbor Cancioneta Praga, poslala k ošahání kytaru a taky rozhodila několik triček. Jako většina jejich vystoupení ani toto nepřekvapilo, ale ani neurazilo a kdo znal, ten si užil.

Zahraniční finiš byl v rukou britských Madness, otců ska. Přes třicet let fungující kapela s hity přetrvávajícími z počátků éry roztančila celý festival v rytmech reggae a ska. Pánové v oblecích udělali vše pro to, aby dokázali, kde je jejich místo. Rebelský saxofonista v barevném oblečku se nebál ani kaskadérských kousků. Svůj nástroj odhodil do publika a jal se šplhat po lešení. Když dospěl k vrcholu, demonstrativně se na něj zavěsil a teprve po vlně obdivného potlesku se vydal zpět. V závěru skvělého koncertu této legendy zazněly hity z nejoblíbenějších, tedy nezapomenutelný House Of Fun, pomalejší It Must Be Love či Our House.


Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.