SKETY svými hlasy ohromily La Fabriku a pokřtily čtvrtou desku

Skety - La Fabrika 2024 | Foto: Lukáš Hausenblas

Šestičlenné těleso známé jako SKETY proslulo svým brilantním zpracováním jazzových skladeb v čistě vokálním podání. Skupina tvořená třemi zpěvačkami a třemi zpěváky v tomto ohledu nemá obdoby. Nyní své fanoušky potěšila již svou čtvrtou deskou, která nese název Fascinating Futuristic Rhythm. Vznikla po dlouhé a pilné práci a SKETY ji plny radosti pokřtily 15. května 2024 v pražské La Fabrice.

Holešovické divadlo La Fabrika, jež samo o sobě vzbuzuje působivé dojmy, se 15. května 2024 stalo dějištěm neobvyklého posluchačského zážitku. Postarala se o něj šestičlenná vokální skupina SKETY, z které v příjemné intenzitě vysloveně sálala jak vypracovaná technika zpěvu, tak těžko popsatelná vášeň a radost z hudebního projevu. Zpěvačky Veronika Vítová, Alice Bauer, Marta Kloučková a zpěváci Petr WajsarMichal StrnadŠtěpán Janoušek navíc vynikají excelentním souladem a tím, jak se s obdivuhodnou plynulostí prolínají jejich jednotlivé party. Chtělo by se říci jako v čirých horských pramenech a potocích, což se naprosto doslova ukázalo také v přepracované lidové písni Teče voda teče. Jádrem ovšem byl pulsující jazz, a to nejen v klasičtější podobě, ale také s modernější skladbou Children’s Song No. 6 od pianisty a skladatele Chicka Corey.

Čtěte také: Dva dny na United Islands of Prague 2024: Nadějné objevy, kontroverze a fenomény

Samotnému křtu čtvrté desky jménem Fascinating Futuristic Rhythm předcházelo sympatické děkování všem, kteří se na tomto lahodně znějícím počinu podíleli (například studiím SoundsgateSONO, kde se deska nahrávala). Samotným kmotrem se stal operní pěvec Adam Plachetka, který se ke SKETÁM připojil také v písni Klobouk ve křoví od Jaroslava Ježka. Hlavní aktéři mimo to celý koncert spravedlivě a na střídačku doprovázeli vtipnými i zajímavými průpovídkami ze svého desetiletého (nebo snad už dvanáctiletého?) života. Z ostatních zazpívaných skladeb patřilo k nejpůsobivějším minutám zejména “sketí” podání skladby Pochod komediantů (Skočná) z opery Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany. K dvousetletému výročí jeho narození ji takto zpracoval Petr Wajsar, tedy jeden ze zpěváků, který se stará o všechny aranže. Řádně rozprouděným výkonem bylo i připomenutí dvou songů z předcházející desky Týdytý, které nejsou prosty ani vtipných textů v češtině. Slovní hříčky v písních Jsi z jiný planetyJá mám rád štrůdl jsou jedině milým zpestřením a na scéně vynikají o to víc. Užitým přídavkem na závěr se stala skladba Alkoholická, která je podobného ražení co do zpěvnosti i humoru.

Celý večer byl od pohledu významným milníkem pro skupinu a pro obecenstvo zase jen zřídkakdy viděným a slyšeným prožitkem. Výraz skupiny oplývá neuvěřitelnou čistotou stejně jako energií a zápalem. Nelze pochybovat, že SKETY sklidí ještě mnoho úspěchů nejen se svým vydařeným cédéčkem, ale také na impozantních živých vystoupeních.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 405 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky