The Paranoid představili album Sedem i v Praze

The Paranoid | Foto: Jan Mareš, Monstermusic.cz

Ve čtvrtek 22. května se smíchovským klubem nesla tvrdá muzika. Po předskokanech Exots a We On the Moon to naplno rozjela slovenská parta The Paranoid, která přijela v rámci Sedem tour představit své nejnovější album. A dokázala to i ve zdaleka nezaplněném klubu řádně rozproudit. 


Jak kapela Exots, tak parta We On the Moon spolehlivě splnily svůj úkol předskokanů a publikum dostaly do správného koncertního rozpoložení. Všichni ale věděli, kdo je ten večer headliner. Byla to slovenská screamo-rocková parta The Paranoid, která přijela představit své nejnovější album Sedem, v rámci stejnojmenného turné. Rozeznělo se intro Prebúdzania a po něm ihned nastoupil nářez v podobě skladby Anjeli spia. Hutný zvuk nástrojů skvěle doplňovala image celé kapely – spousta černé barvy a dlouhé vlasy – zkrátka tak, jak má pořádná rocková skupina vypadat.

Fanoušci na nic nečekali a sborově dokazovali, že texty ve slovenštině jim nedělají žádný problém. Toho zpěvák Igor Belaj využíval a s diváky se dělil o slovo u písniček jako Navždy, Zachráň ma, Kto z vás nebo Pochovaný zaživa. Samozřejmě nechyběly ani divoké pohybové kreace převážně mladšího publika, takže mimo jiné proběhl i wall of death a circle pit. Setlist rovnoměrně řezal celou diskografii The Paranoid. Jak například skladbu Niekde tam z nejnovějšího alba Sedem, tak třeba píseň Tiene z první placky jménem Posledný nádych.

Fanoušci byli nejvděčnější za každý kontakt s kapelou i za skvělá a dravá kytarová sóla Romana Birkuše. V zákoutí pódia nezůstal ani Patrik Sýkora. A Miloš Zaujec si střihl běsnící sólo na bicí před skladbou Pocit slobody. Jako přídavek pak zahráli Paranoid písničku Z plných pľúc a excelentní závěr završila silná Nikdy nezabudnem, při které do páry z potu stoupající nad hlavy publika vystřelila změť třepotajících se konfet. Kluci z The Paranoid se na konci svého vystoupení dočkali zasloužených ovací.

Pražský koncert této kapely celkově bohužel nenalákal příliš lidí. O to byl ale lepší, protože přišli jen ti opravdoví fandové, kteří znají texty nazpaměť do posledního slova a kteří ví, jak si takový koncert užít. A slovenská parta nemusela být rozhodně účastí zahanbena. Očividně do toho dala všechno, co mohla, a zajistila si tak i budoucí úspěch na tuzemské scéně. The Paranoid je mladá kapela, která má našlápnuto tím nejlepším směrem. Ať už to je tím, že myslí i na vizuální maličkosti, jako jsou třeba konfety nebo vizáž, nebo tím, že dokáže používat prvky světových kapel. Minimálně táhnou všichni za jeden provaz, takže je už teď jisté, že ho opravdu někam dotáhnou.


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.