The Xcerts, nadšeni z pražského publika, slíbili brzký návrat

The Xcerts | Zdroj: musicglue.com

Kapela The Xcerts se u nás ukázala hned několikrát jako support pro kapely Nothing But Thieves nebo You Me At Six. Včera přijela do Prahy na svůj první sólo koncert s novou deskou, pořádnou dávkou energie i se slibem brzkého návratu.

Prostory pražského klubu 007 Strahov se otevřely v osm hodin a protože se žádná předkapela nekonala, čekalo se jen na The Xcerts. O půl deváté tak započala velmi komorní akce intrem The Dark z nové desky skotské trojice a před pódiem se sešlo několik jedinců, kteří měli to štěstí, že na The Xcerts narazili. Mezi nimi byl i populární český kytarista Jan Vegy Táborský, který teď hraje ve Wild Tides a FVTVRE.

Frontman Murray Macleod se v průběhu koncertu zajímal právě o to, jak moc je s nimi publikum seznámeno nebo kdo zná jejich první album. Na to mu kladně odpověděli jen asi čtyři návštěvníci a Macleod s úsměvem konstatoval, že tohle budou milovat, načež spustil song Crisis in the Slow Lane. Ten odehrál na stagi sám s kytarou a svým velmi pronikavým hlasem, který zněl tak dokonale, jako ze studia. To stejné ovšem dokazoval u každé další skladby.

Všichni tři členové si koncert naprosto užívali. Ke konci rozezpívali klub hitem Slackerpop a ke svému překvapení zjistili, že ani nemusí publikum příliš povzbuzovat a učit text, aby všichni křičeli „I’ll be your man, I’ll be your mannequin.“ Ze starších pecek zazněly ještě třeba I Don’t Care nebo Shaking in the Water, ale novou desku Hold on to Your Heart zvládli The Xcerts odehrát celou.

Pražská show byla pro The Xcerts speciální i v tom, že poprvé hráli přídavky tak, jak se mají hrát – po odchodu do backstage a opětovném příchodu. Macleod vysvětlil, že při této tour to zatím nedělali, protože se bojí, že by lidé kvůli jejich návratu netleskali a nekřičeli. Po ujištění od zbytku kapely, že tohle je opravdu ta show, kde poprvé odejdou do backstage, raději pobaveně vysvětloval, jak tohle vyvolávání kapely zpět funguje.
Upozornil, že opravdu mají nachystané ještě tři přídavky a následně rádoby vážně řekl, že nás tedy čeká poslední song a dostavil se očekávaný Hold on to Your Heart. Jako poslední přídavek pak zahráli Feels Like Falling in Love a nadšeně se loučili s pražským publikem, které je očividně příjemně překvapilo.

Nadšení pak členové The Xcerts neskrývali ani po koncertě. Našli si čas na každého, kdo měl zájem a při menším pokecu s námi trval Macleod na tom, abychom zmínili, že slibují brzký návrat do Prahy, protože si to tady doopravdy užili a nečekali tak velké publikum. Tahle partička by si ale naopak zasloužila mnohem větší pozornosti, než se jí zatím dostává.


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz