V Smetanově síni ožili Beethoven, Stravinskij i Disney.

Ted Sperling | Zdroj: fotografie pořadatele

Včerejší koncert festivalu Prague Proms měl ve svých rukách zkušený a uznávaný dirigent Ted Sperling. Počáteční nesoulad hudby a dění na plátně spolu s orchestrem brzy sjednotili, a předvedli více než nádhernou podívanou.

Když se Waltu Disney v hlavě rodily první obrysy jeho Fantazie jistě nevěděl, jak tvrdý oříšek si pro budoucí generace přichystal. Sbírka nejen pohádkových příběhů doplněna o nejkrásnější symfonické skladby, kdy co pohyb to dokonale a logicky padnoucí tónina, není úkolem na který by si troufl v živém provedení kde kdo. Úkolu se v rámci koncertní série festivalu Prague Proms ujal zkušený a uznávaný, všestranný umělec a dirigent, Ted Sperling.

Ten se již více než tři desítky let pohybuje v newyorském divadelním a koncertním prostředí. Dirigoval koncerty těch nejvýznamnějších amerických orchestrů včetně Newyorské filharmonie. Poslední červnový pátek pod jeho taktovkou ožily v Smetanově síni Obecního domu obě Disneyho Fantazie z roku 1940 a 1999. Hudebního provedení se zhostil Český národní symfonický orchestr. Při první Beethovenově skladbě Symfonie č. 5 c moll “Osudová”, op. 67 bylo znát nepatrné opoždění hudby oproti ději na plátně. Nicméně se nejednalo o nic zásadního, co by pokazilo dojem.

Fotoreportáž si můžete prohlédnout zde

Navíc s nástupem druhé skladby, opět od Ludwig Van Beethovena Symfonie č. 6 F dur “Pastorální”, op. 68 se jim podařilo sjednotit video i zvuk a toto tempo si udrželi až do samotného konce. Drobné odchylky pak poznal jen skutečný puntičkář. O tom, že orchestr dokázal zaútočit na smysly nejednoho diváka, se bylo možné přesvědčit například během Stravinského Ptáka ohniváka. Během údernějších momentů nadzvedl ze židle mírně polekané dospělé. O pár minut později pak rozplakal ty menší smutný děj na plátně, který umocnila velice přesvědčivá hudba.

Dvouhodinový koncert byl skutečně jako fantazie, kde o pozornost diváků soupeřili napínavý děj se stejně napínavou hudbou. Chvílemi se divák mohl zapomenout soustředit na příběh, chvílemi pak hltal očima plátno a hudba zůstala kdesi v pozadí. I přes početný zástup dospělých posluchačů obsadili některá křesla dětští diváci, kterým disneyovky ještě stále nejsou cizí. Přenést nás zpět do doby, kdy se o 3D technologiích teprve fantazírovalo a 7.1 stereo ozvučení byla drobná science fiction, se orchestru z mého úhlu pohledu skutečně povedlo a to na výbornou.

Ted Sperling s Českým národním symfonickým orchestrem
Ted Sperling s Českým národním symfonickým orchestrem

Výběr z koncertů v rámci festivalu Prague Proms, které se ještě uskuteční:

30.6. 2015, Branford Marsalis, Smetanova síň Obecního domu

7.7. 2015, Opera Gala, Smetanova síň Obecního domu

12.7. 2015, Carmina Burana, Smetanova síň Obecního domu

16.7. 2015, Ben Hur + plátno, Smetanova síň Obecního domu

19.7. 2015, Hollywood Night + plátno, Smetanova síň Obecního domu

Kompletní program a vstupenky naleznete na www.pragueproms.cz.


Napište komentář

Lidmila Maršálková
O Lidmila Maršálková 126 Článků
Copywriter, snílek, poznávač, vychutnávač, music lover, fotograf, vinař. Poznáš mě podle nepovedeně vytetovaný vločky na předloktí anebo věčně omotanýho foťáku kolem krku.