Vojtaano v Malostranské besedě ukázal, že si umí získat publikum

Vojtaano | Foto: Lucie Vítková

Herec, stand up komik, ale v poslední době především muzikant a rapper v jednom – Vojtaano, na podzim loňského roku vydal debut. Po několika měsících se vrátil do Malostranské besedy, aby si číslo zopakoval.

Vojta Záveský alias Vojtaano své první album vydal v září 2017. Sám tak v několika rozhovorech avizoval, že na něm pracoval s přestávkami dlouhých patnáct let. The Beast Of Vojtaano pokřtil krátce na to právě v Malostranské besedě.

Tam se nyní vrátil po několikaměsíční přestávce, aby si koncert zopakoval, ale tentokrát už opravdu jen sám za sebe, bez kapely. Kdo ho už nějakou dobu zná, tak moc dobře ví, že se může těšit na zábavný večer a nebylo tomu jinak ani na tomto čtvrtečním koncertě.

Začátek byl plánován podle facebookové události na půl deváté, ale nakonec se začalo až chvilku před devátou a bez zbytečných zdržovaček se Vojtaano vrhl na rozehrávku 123, otevírající i celé debutové album The Beast Of Vojtaano. Pak už jel celý koncert jako po másle a od první chvíle bylo vidět, že je Vojta společně s publikem na stejné příjemné vlně.
V prvních chvílích přišla řada taky na Gangstafolk, k níž nedávno vyšel videoklip. Po zaznění tracku Rumáky se vzápětí dostalo i na Nemilosrdný ráno, které významově krásně navazuje. Nechybělo ani Léto, což je podle autora nejveselejší skladba z celé jeho tvorby. Publikum se smálo, a to nejen nad písní Alternativní kavalír, v níž si dělá srandu ze všech hipsterů a nutno říct, že text je opravdu trefný a zároveň ironicky vtipný.

Mezi podobně ironické a textově úderné skladby spadá i Babyboom o rodičovství a útrapách s tím spojených. V polovině večera se dostalo na hosta v podobě On Timona. Ten živou verzi Reality obohatil o rap, stejně jako na desce. Prostor byl vytyčený i pro covery, kdy zazněly například Bongo Bong od Manu Chao nebo předělávka Jamese Blunta a jeho Good Bye My Lover, rozšířená o přesný český překlad. Aby toho nebylo málo, zazněla i „francouzština“. Na své si přišly i romantické dívky při písničce Klobásy, kterou si nakonec podle ovací oblíbilo spíše pánské pokolení. V závěru nechyběla ani Lavina z internetového seriálu Vyšehrad a základní playlist neuzavřel nikdo jiný, než Budulínek. Přídavek se poté skládal z písní Jako herec a částečné Haluze.

Mimo kvalitně odvedeného zpěvu se nedá odepřít ani naprosto dokonalá a především přátelská komunikace s publikem, plná vtipných vsuvek a srandovních obličejů Záveského. To se kolikrát odvděčovalo i sborovým zpěvem. Navíc bylo vidět, že lidé odchází s daleko lehčí náladou. Smát se na celé kolo totiž byla věc, které se opravdu během večera nedalo nijak bránit. Vojtaano ukázal, že prvotní rap může znít naprosto přirozeně za doprovodu kytary a že i vulgarismy se dají podat s grácií.
Snad se brzy poštěstí, slyšet ho na letních festivalech, kde by mohl svou pozitivní energii zase o něco víc rozbít zajetou šeď.


Napište komentář

Karolína Kaufmann
O Karolína Kaufmann 363 Článků
Hudba je život! I po těch letech se jí nevzdávám ani teď, kdy už je v dosavadním životě těžší si na ni udělat pořádně čas a věnovat se jí. Miluju punkrock, rock (na tom jsem vyrostla), určité odnože metalu, ale stejně tak mám občas chuť na vážnou hudbu nebo ska. Prošla jsem přes iPunk.cz, MonsterMusic.cz, musicserver.cz a nyní jsem zpátky v Monsteru, který mi je nebližší.