Vypsaná Fixa a další kapely rozvířily Blatenský festival

Vypsaná Fixa | zdroj: facebook.com

Rok se s rokem sešel a festival v Blatné se opět rozjel. Akce se přestěhovala na jiné místo a areál byl oproti minulým ročníkům značně menší. Známost kapel, které vystoupily, byla také nižší. To však nebylo žádné mínus na vrub, naopak, festival si všichni užili naplno.

Areál pro festival tvořila pod blatenskou sokolovnou jedna hlavní cesta, která byla obklopena stánky s jídlem a korálky. Na konci cesty stálo malé podium, na kterém se v pátek a v sobotu vystřídalo sedmnáct kapel. V pátek vystoupily kapely jako Hrana, Poletíme, Konflikt, ale také návštěva z Velké Británie, kapela Djevara. Areál byl po celý páteční program téměř poloprázdný, ale lidé se bavili, tak jak se na festival patří. Počátkem osmé večerní nastoupila kapela z Velké Británie a kotel pod podiem se začal rozjíždět. Jejich našlápnutý punk pěkně rozehřál punkáče místní, protože po krátkém ladění hudebních nástrojů na stage vlétli punkáči ze Slovenska – Konflikt. V noci bylo pěkné chladno, takže pogující dav mnoho účastníků využilo jako možnost, jak se ohřát a zároveň si pořádně zapařit. Punková vlna se přehnala přes Blatnou a další hvězdou večera byla kapela Poletíme.

Z pogujícího kotle pod pódiem se za pohodových rytmů těchto brněnských hudebníků stalo rozjařené taneční území. Bylo už půl druhé ráno, když Poletíme zahráli svou poslední píseň, a na stage se chystala mladá domácí parta Libido Challenge. Už z prvních tónů bylo poznat, že se jedná o velké fanoušky Suicidal Tendencies. Skladby inspirované kalifornskou skupinou sklidily úspěch a páteční program byl tak ukončen. Tedy ten hudební, afterpárty u stanů či u pivka v areálu pokračovaly do ranních hodin.

Sobotní program startoval ve tři odpoledne, takže restaurace nad areálem byla cílem nejednoho účastníka festivalu. Prvních pět kapel si neužilo moc velké ovace, protože návštěvníci nejspíš čerpali energii na večer a tak seděli spíše opodál či u stanů, než u stage. První kapelou, která měla větší publikum, bylo seskupení Herdek Filek. Následná Funkce Šroubu už dav pěkně rozjela. Jak se postupem času blížilo vystoupení Anča Bandu a hlavní hvězdy festivalu Vypsané Fixy, začal se areál postupně zaplňovat. Anča Band je skupina, která vznikla v roce 1990 v Blatné. Domácí prostředí členům kapely vyhovovalo a návštěvníkům také, protože téměř všichni znali veškeré texty Anča Bandu nazpaměť, což jen podpořilo už takhle příjemnou festivalovou atmosféru.

Deset minut po půlnoci vtrhla na podium Vypsaná Fixa, na kterou přišla většina přítomných. Fixa nezklamala a zahrála své největší hity od Dezolátu až po píseň 1982. Po jejich vystoupení se účastníci rozešli ku svým domovům či do stanu. Na stage se ještě chystala jedna domácí kapela, For Every Badness. Sličné slečny zpěvačka a kytaristka svým vzhledem přemluvily unavené pánské osazenstvo, aby ještě nechodilo spát. Tyto slečny však byly jediným světlým bodem tohoto bandu. A po každé písni se dav pod podiem zmenšoval. Škoda, tento festival by si zasloužil světlejší band na závěr. V neděli program pokračoval v místní Hospodě U Datla, kde vystoupila například kapela Parallen a další bandy.

Blatenský festival ukazuje, že i malé festivaly, na kterých hrají téměř neznámé kapely, stojí za návštěvu. Atmosféra zde byla opravdu vydařená a věřím, že by překonala leckterý velký fest na našem území. A fakt, že celá tato akce stála v předprodeji 170 korun, dává všem návštěvníkům tušení, co budou dělat za rok touto dobou – Blatenský festival 2015.


Napište komentář

Jan Zounek
O Jan Zounek 143 Článků
Bydlím v Praze a jsem blázen do hudby. Se sluchátky na uších jsem vystudoval Vyšší odbornou a vysokou školu se zaměřením na cestovní ruch. Hrát neumím na žádný hudební nástroj a zpěv jde také mimo mě. Do hudby se raději začleňuji návštěvou koncertů a festivalů, čím více tím lépe! Monstermusic mi umožňuje podělit se o své zážitky s ostatními. Jak říkají moji přátelé, na akci mě poznáte díky mému květáku na hlavě.