Vypsaná fixa popřála krásný smutný den v Akropoli

Vypsaná fixa | Zdroj: facebook.com

Populární pardubická kapela Vypsaná fixa pokřtila při příležitosti koncertu na prknech pražské Akropole 17. března svou nejnovější desku s názvem Krásný smutný den a oslavila tak 20 let své existence.

Málokterá česká kapela se po dvaceti letech může těšit z cedule VYPRODÁNO tak jako fiXa. Lístky byly rozebrány už dlouho před samotným koncertem a v Akropoli bylo jak jinak než narváno k prasknutí. Krásný smutný den přilákal dost různorodé publikum, od jásajících pubertálních partiček až po staré věrné posluchače. Pilo se, tančilo, řvalo a zpívalo a atmosféra byla ohromující – není nad to, když publikum zná nazpaměť všechny texty a přes jeho zpěv neslyšíte samotnou kapelu.

Bylo neuvěřitelné, jak rozmanité publikum se v Akropoli sešlo; od ortodoxních punkáčů až po hipstery a roztomilé princezny. Je vidět, že fiXa i po dvaceti letech nevysychá a získává si srdce nových generací všech stylů a hudebního vyznání.

Sama fiXa označila své nové album jako syrovější a naturálnější, tedy jako návrat do samotných začátků, což zajisté potěšilo nejednoho fanouška. Zazněly písně z nového alba, ale kapela zahrála na tu správnou notu a převažovaly ty staré, které všichni známe a máme rádi, a tak samou radostí začala publikem lítat trička i piva. Songy jako Ruzyně, Domácí motokrosař, Trampolína, Stereoid či Drogový večírek byly skvělou nostalgií a návratem o pár let zpět.

Kapela s menšími obtížemi, v podobě zapomenuté desky v obchodě jejich vydavatele, nakonec úspěšně pokřtila Krásný smutný den za přítomnosti jeho kmotrů a obrovské fanouškovské síly.

Vydání nového alba Krásný smutný den bylo nepochybně smutné hlavně kvůli odchodu dlouholetého člena kapely, basáka Mejna, který změnil bydliště a vyvolal tak zmatek v kapele, jejíž jádro bylo prakticky od počátku neměnné. Mejna s fiXou nahrál ještě poslední album a nafotil i poslední promo, ale křestu se již nezúčastnil. Na jeho počest však zazněla krásně smutná píseň Lednáčci, aby věděl, že stále zůstává v jejich srdcích.

‚‚Mejn se stěhuje, stěhuje se daleko a musel by sám dojíždět, řídit a riskovat ranní návraty na silnici, což je v případě nějakýho průseru i průser pro jeho rodinu, za kterou nese zodpovědnost. Tak to je – vlak přes to nejede. Musíme najít někoho, kdo s námi bude držet basu.‘‘

Album Krásný smutný den vzniklo v Praze ve studiu Ondřeje Ježka, který má pro syrovost stejně dobrý cit jako sama kapela – tahle kombinace byla šťastnou volbou a každá píseň z nového alba, která na koncertě zazněla, nutí přemýšlet nad tím, jestli už ji neznáte z dřívějška. Předchozí alba byla pro fiXu dosti experimentální, ale návrat ke kořenům byl dozajista dobrou volbou.

20 let existence kapelu Vypsaná fixa nijak neznavilo a pohled na jejich vystoupení je pořád stejně energický a navozuje stále tu stejnou pohodu. Rok 2014 bude pro formaci ve znamení jarního turné a letních festivalů, kde slibuje překvapení, o kterém zatím nechce příliš mluvit. Hlavní turné k dvacetiletému výročí proběhne na podzim a vyvrcholí předvánočním koncertem v pražské Lucerně.


Napište komentář

Magdaléna Simonová
O Magdaléna Simonová 44 Článků
Mám ráda hudbu, koncerty, večírky a vše kolem. Studuju Sociologii a sociální politiku, hraju na saxofon a miluju jazz a elektro... jo a taky píšu o jídle.