Imodium a OVOCE: HVNS tour bude strašně spontánní

OVOCE | Foto: Matěj Sládek

Spřízněné kapely Imodium a OVOCE již potřetí vyjíždí na společné turné. HVNS tour čítá celkem osmnáct zastávek napříč republikou, startuje už 3. listopadu v Brně a jako support se představí pop-punková formace Nouzovej východ. Nejen o blížícím se turné, ale také o chystaných novinkách se rozpovídali Thom z Imodia a Láska z OVOCE.

 

Již na začátku listopadu startuje vaše třetí společné turné, přičemž to první se odehrálo už v roce 2014. Jak jste se tedy dostali ke vzájemné spolupráci?

Thom: Pokud se nepletu, přišli jsme k sobě přes desku, v té době ještě zakázanÝho ovoce, protože kluci chtěli dělat album, které nese název Automat na lásku. Hledali producenta a oslovili mě. Šel jsem do toho, protože mě to celkem dost zajímalo a lákalo. Byla to první zaběhnutá kapela a hlavně šlo o celý album. Když jdeš dělat celou desku, znamená to spoustu společnýho času, a tím už je jen krůček od toho začít vymejšlet další společný věci, jako třeba co kdybychom my dvě kapely zkusily i společný turné. Tím to vzniklo. To turné bylo dost šílený a v budoucnu ho jen tak něco nepřekoná. Obsahovalo třicet koncertů v rámci třech měsíců, čtvrt roku jsme spolu trávili čas víceméně permanentně.

Láska: Během toho turné jsme pak zjistili, že nám to spolu úžasně funguje, že se ještě nechceme rozcházet, a tak jsme během podzimního turné naplánovali jarní. To jsme pak pro změnu jeli akusticky.

Thom: To byl dost krásnej moment, kdy se turné rozjelo a nikdo ještě nevěděl, co nás čeká, hlavně ze stran emocí a vydaný energie. Někdy uprostřed turné přišla totální krize, kdy jsme prozřeli. Naložili jsme si moc, a byly samozřejmě i míň povedený koncerty. Zjistili jsme, že jsme jeli na místa, na který jsme možná ani nemuseli, nebo jsme je mohli nechat na jindy. Přišel hroznej propad, ale pak když to člověk překonal, tak se to zvedlo nahoru, až přišla konečná fáze, kdy nikdo nechtěl, aby to skončilo. Tři měsíce společnýho života má najednou skončit? V tu chvíli někdo řekl, že budeme hrát dál, a proto vzniklo následný akustický turné.

Láska: Byla to hlavně změna pro fanoušky. Hráli jsme jiný věci, hráli jsme jinak a měli jsme rozšířený sestavy. Takže to bylo zajímavý pro všechny.

Turné tentokrát jedete pod názvem HVNS tour. Proč zrovna takové pojmenování?

Láska: No, každý turné má většinou nějakýho partnera. Za značkou HVNS stojím já, a zakládal ji se mnou náš bubeník Franc. Kluci pak jednou jen tak mezi řečí nabídli, jestli do toho nechceme jít právě jako partner, že bychom něco vložili, a tím pádem by se turné jmenovalo HVNS tour. Byla to krásná a férová nabídka, za kterou děkujeme! Připravili jsme speciální trika přímo k turné, tak se snad budou líbit.

Thom: Mně to přijde mimochodem sexy z tý druhý strany, za nás jako za Imodium, protože po partnerovi vždycky něco chceš a většinou jsou to peníze a je ho dost těžký sehnat. Než abychom se lopotili, sháněli nějaký partnery a byla by spousta nejasných výsledků, řekli jsme si, že daleko víc cool je i nějaká „imageová“ záležitost, což většinou přináší módní značka nebo třeba alkohol. Jack Daniels nám vypomohl právě při akustickým turné. Tak teď budeme mít zase hezký oblečení.

Jako support se představí pop-punková formace Nouzovej východ. Z jakého důvodu padla tato volba předkapely?

Láska: S klukama jsme se seznámili přes našeho novýho basáka Tomyho. Říkal, že zná nějakou celkem dobrou kapelu z Uhříněvsi nebo odkud, že jsou mladý a že jim to hraje. Podívali jsme se na ně a přišlo nám to dobrý, tak jsme si řekli proč ne. Ostatně jak OVOCI, tak Imodiu v  hudebních začátcích taky někdo pomohl, někdo je vzal někam s sebou a tak. Teď prostě jen splácíme dluh, a když můžeme někomu pomoct dál, tak to uděláme.

Thom: Navíc se to celkem hodí, protože kluci vydávají svoji první desku a jediný, o co jde v tuhle chvíli, je ukázat to nejlépe před co největším množstvím lidí. Doufejme, že jim to dokážeme nabídnout (smích), včetně nějakýho proma i mimo pódia.

Od začátku listopadu do poloviny prosince navštívíte celkem 18 zastávek napříč celou republikou. Podle jakých kritérií jste zastávky vybírali?

Láska: Částečně na základě toho, kde se nám líbilo na minulých turné nebo samostatných koncertech. Zařadili jsme třeba Broumov, odkud pocházejí kluci z Imodia, nebo Jistebnici, kam jezdíme už dlouho. Můj rodnej Dvůr Králové tam teda bohužel není, v současné době ve městě není klub, kam bychom se vešli, snad se to dá brzo zas do kupy. Praha a Brno taky samozřejmě nešly vynechat, a i další města budou neméně skvělý. Prostě jedem na takový ty místa, kde to máme rádi a kam se rádi vracíme.

Thom: Nutno říci, že obě kapely mají taky dost starostí s mimokoncertníma věcma, ve smyslu nějaký nový tvorby a točení. Na úplným začátku, kdy jsme si řekli, jestli není šílený jet už potřetí tohle spojení, určitě padlo, abychom si udělali co nejvíc bezstarostný turné. Chceme ho co nejvíc složit z měst, který pojedeme víceméně na jistotu a moc se nepouštíme do míst, kde to neznáme.

Na rok 2017 je plánováno vydání nového alba kapely Imodium. Představíte už během turné nějaké ochutnávky z připravované desky?

Thom: Plán je takovej, že určitě během turné vylezeme s nějakým singlem. Byť přišly nějaký nečekaný komplikace, protože jsme zjistili, že chceme věci dělat jinak. Máme nakročeno do pátýho alba, což není úplně nejmíň, a už se chceme spoustě věcí vyvarovat nebo spoustu věcí chceme udělat jinak. Aktuálně se stalo, že jsme najeli do dost zaběhnutýho modelu a nepřineslo to nic. Jdeme tedy točit od nuly na úplně jiný místo. Budeme točit v broumovským klášteře, kde po rekonstrukcích vzniklo moderní nahrávací studio. Je to vysněná kombinace a v mé domovině, kam se vracím psát texty a teď tam budu točit s celou kapelou. Navíc vylezeš ze studia a jsi v dobových chodbách kláštera. O klášterních zahradách nemluvě. Je to magie.

Imodium, Foto: Michal Havlíček
Imodium, Foto: Michal Havlíček

Po neshodě s bývalým basákem jste, Lásko, zvolili název ukradenÝovoce. Od toho jste ale zdá se definitivně upustili, a turné jedete už jen jako OVOCE? 

Láska: Změnit název (z původního „zakázanÝovoce“ – pozn.red.) jsme museli z kraje letošního roku, protože jsme byli okolnostmi donuceni přestat používat název původní. Samozřejmě se to týkalo i všech profilů na sociálních sítích, YouTube, kapelním webu atd. Napůl ze srandy jsme si tehdy dali název „UkradenýOVOCE“. Někdy během léta jsme ale zjistili, že to v sobě nese takovej lehce negativní nádech. Navíc my nikomu nic neukradli, tak proč to mít v názvu, že jo. Tak jsme to „ukradený“ prostě škrtli a teď jsme navždy už jen a jen OVOCE.

V nové sestavě jste už stihli natočit dva singly a k nim i videoklipy. Plánujete tedy v dohledné době novou desku?  

Láska: Během turné zveřejníme třetí singl, kterej už je natočenej a smíchanej. Natáčeli jsme ho v Praze na Barrandově ve studiu Karla HolaseČechomoru a produkoval nám to můj kamarád z USA Geoff Tyson. Geoff je žákem slavného Joe Satrianiho, což se pozitivně projevilo třeba na zvuku našich kytar v nahrávce (smích). Zatím tedy jdeme cestou singlů, možná je ale někdy příští rok dotočíme novým materiálem a hodíme na desku, uvidíme.

Jakou skladbu z repertoáru vašich kolegů máte nejraději? 

Láska: Krom jiných mám rád písničku, na kterou kluci ani nedělali klip. Jmenuje se Laní oči a je to otvíračka alba Valerie. Dokonce jsem měl párkrát možnost si jí s klukama na prvním turné zahrát naživo, což bylo skvělý. Ten song mě od začátku zaujal, kdysi jsem totiž chodil s holkou, kterou mi tahle píseň připomíná a taky měla laní oči (smích).

Thom: Mě je o dost těžší se ptát v momentě, kdy jsem s klukama poslední řadovou desku dělal. Řeknu Srdeční záležitost, tu mám fakt rád.

Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste natočili společný singl? 

Thom: Myslím, že převládl rozum. Věděli jsme, že budeme mít strašně moc práce a málo času na tvorbu něčeho takovýho, když sami řešíme naší novou desku, a tak jsme to asi rovnou smetli ze stolu. Bylo by to super, ale daleko víc bych se divil, kdyby nevznikly nějaký featuringy během podzimního turné.

Je nějaká píseň, kterou byste na koncertech nejraději nehráli, ale fanoušci jí vyžadují? 

Láska: Jednu takovou máme. Je ještě z doby, kdy jsem v kapele nebyl, ale to není ten důvod. Nechceme ji hrát z víc důvodů. Jeden z nich je ten, že v originálu ji nazpíval bejvalej kytarista s jednou holčinou, my ale žádnou zpěvačku s sebou běžně nevozíme. A nedává moc smysl, aby písničku zpívali dva kluci, když textově jde o rozhovor holky a kluka. Ale většinu starejch hitů hrajeme dál, doplnili jsme to novinkama a celý to pořád zpívá Pišto, tedy hlas, kterej všechny ty písničky nazpíval v originále.

Thom: My jsme tak trochu sobci, co nás v určitou chvíli přestane bavit hrát, tak nehrajeme, a to i přes nějaký dotazy lidí. Je to hlavně o dekádách, teď když jsme tři roky hráli nějakej konkrétní song, pojďte nám dovolit ho třeba rok nehrát. Za další rok zase může bejt.

Pozvěte své fanoušky na HVNS tour. Na co se tedy mohou těšit?

Thom: K turné se snažíme přistupovat hlavně bezstarostně, a tak chceme nalákat lidi na to, aby přišli na dobrej mejdan. Nebudou tam na vás padat proudy konfet, ale budou tam vaše dvě oblíbený kapely, který zahrajou dobrý klubový koncerty, zapotíme se u toho, zařveme, a pak se budeme smát a klábosit na baru.

Láska: Podle mě bude i trochu znát, že budeme víc v klidu. Tím, jak jsme si s HVNS tour nedělali tolik hlavu (netáhnem s sebou žádný speciální scény, světla, efekty…), to bude v uvolněnější atmosféře. Jedeme do klubů, kam se těšíme, a za lidma, který dost často známe osobně. Budeme naprosto bez starostí, bude to strašně spontánní a bez plánu. Takový akce bejvaj vždycky nejlepší!

Thom: Hned od začátku taky nastanou námi velmi osvědčené naschvály, který si s velkou oblibou děláme navzájem na podiu (smích).

HVNS tour 2016 

03. listopadu  Brno – Metro Music Bar
04. listopadu  Drnovice – KD
05. listopadu  Prostějov – Apollo 13
10. listopadu  Hradec Králové – AC klub
11. listopadu  Kutná Hora – Česká 1
12. listopadu  Broumov – KD
18. listopadu  České Budějovice – River music club
19. listopadu  Domažlice – Death Magnetic
23. listopadu  Plzeň – Anděl Music Bar
24. listopadu  Praha – Rock Café
25. listopadu  Jistebnice – KD
26. listopadu  Litvínov – Ponorka
02. prosince   Děčín – Le Garage Noir
03. prosince   Pacov – Legenda club
09.prosince    Lanškroun – Apollo music club
10. prosince   Sedlčany – Pohoda
16. prosince   Jihlava – Chilli music bar
17. prosince   Frýdek-Místek – Stoun music club


Napište komentář

Patricie Hochmannová
O Patricie Hochmannová 142 Článků
Psaní hudebních článků na MonsterMusic je spolu s hrou na kytaru a navštěvováním koncertů mým největším koníčkem. Mezi mé nejoblíbenější tuzemské interprety patří Mandrage, Kurtizány z 25. Avenue, Wanastowi Vjecy, Devil's Autumn, Atari Terror, OVOCE, Imodium, Michal Hrůza, David Koller, Five O'clock Tea, ATMO music, Marpo, IronKap. Mezi zahraniční pak The Chainsmokers, Galantis, Krewella, Papa Roach, AFI, Three Days Grace, Bring Me The Horizon, Asking Alexandria, The Devil Wears Prada, Beartooth, Five Finger Death Punch, Sixx:A.M.