Post-It & CheckPoint: Rocková muzika je řehole

Post-It | Zdroj: Oficiální promo kapely

Kdo má rád tvrdší muziku, tak si přijde na své začátkem září, kdy plánují společné vystoupení kapely Post-It a CheckPoint. Při této příležitosti jsme vyzpovídali oba frontmany – Czendu Urbánka (Post-It) a Tomáše Chrudimského (CheckPoint), které nepojí jen láska k muzice, ale jsou i dlouholetými přáteli.

Czendo a Tome, 2. září plánujete v Gauči na Výstavišti společný koncert kapel Post-It a CheckPoint. Na co se můžou fanoušci těšit? Bude třeba společná písnička?

Tom: V minulosti jsme to už párkrát udělali. Já s Post-It hrál i zpíval několikrát v Akráči a Czenda s námi zase v LMB. Tentokrát to v plánu není, ale vzhledem k tomu, že oba umíme kompletní repertoáry našich obou kapel, může se to stát kdykoliv i na náhodu. (smích) Ale hlavně, Post-It plánujou velký noviny a myslím, že se soustředí hlavně na to! A my zahrajeme poprvé něco z posledního alba. Tak já se těším na to, že to třeba nezkazíme… a hlavně na ty všechny kamarády kolem.

Czenda: Jak říká Tom, možné je úplně všechno! Známe se opravdu dlouho a jsme myslím velice dobří přátelé. Takže se na podiu může stát něco neplánovaného. Možná přijde i kouzelník. (smích) My máme pro fanoušky vícero překvapení. To nejzásadnější už jsme poodkryli na sociálních sítích. Přibyla druhá kytara, takže starší i nový písničky jsou rozhodně větší MASO! Některý starší věci jsme i hodili krapet do nového hávu, takže i to bude pro lidi osvěžením.

Čtěte také: Vystoupení BADBADNOTGOOD utopilo Divadlo Archa v jazzovém transu

Pokolikáté takto společně hrajete? Nejeli jste spolu v minulosti turné?

Czenda: Ty jo, tohle by byla otázka na našeho kronikáře Kapína. Ten ví všechno přesně. Vede si na všechno a všechny záznamy. (smích) Tome, pomož…

Tom: Odhadem bych řekl tak po desátý… Post-It nás vlastně vytáhli na jedny z našich úplně prvních koncertů mimo Prahu! Bylo to v roce 2006 a říkali tomu Rock cirkus. A potom už samý velký… Retro, LMB, pár Akráčů. Každopádně je to velmi dobrý nápad! Czendo, blíží se 20 let výročí našich prvních společných koncertů a měli byste to zopakovat!

Pamatujete si, u jaké příležitosti jste se seznámili? Máte vzpomínku na zajímavou historku?

Tom: Já bych řekl, že zrovna v Teplicích v rámci Cirkusu to bylo. Celý to totiž s námi domlouval Kapíno a zbytek Post-It jsme potkali až tam. Do tý doby to pro nás byly hvězdy z televize. (smích) Obávám se ale, že zajímavý historky moc nelze publikovat. A to ostatní byly prostě jen drinky na baru a taky jsme tam tehdy hráli fotbálek. Určitě jsme vyhráli. Post-It totiž asi hrozně zkoušeli a my jsme místo toho v žižkovských barech vyhrávali turnaje.

Czenda: No tak ty Teplice budiž, ale s tím fotbálkem nevím, nevím, Tome! Co si já pamatuju, tak my jsme, Bůh dá, nikdy fotbálek neprohráli. Teda co si alespoň já pamatuju. Pravda…já už si toho z tý doby moc nepamatuju. Ale v tý době, psal se rok 2014, to jsme byli ještě mladý a divoký. Teď už jsme jen mladý.

Vaše obě formace vydaly na sklonku roku 2019 nové nahrávky. U Post-It to bylo dokonce po deseti letech. Jak moc vám hodil covid do toho vidle a rozhodil vám plány a očekávání?

Czenda: Nevím o nikom, komu by covidová pauza pomohla, prospěla. Naopak si myslím, že pro lidi z kultury měla devastující účinek. A to nemáme ještě zdaleka vyhráno. Ale nechci mluvit depresivně. My vydali po 10 letech EP, na kterým jsme 2 roky intenzivně pracovali a těšili se, že si ho konečně zahrajeme naživo. Stihli jsme to aspoň jednou, tj. na vánočním koncertě 2019 v Akropoli. Pak na dva roky utrum. Teď se do toho pořádně opřem.

Tom: Nás zaseknul covid podobně. Kapela zažívala svoji čtvrtou renesanci a vlastně asi to nejúspěšnější období vůbec. Jak říká Czenda, pro kapely našeho formátu byl covid velká stopka. Ale všechno zlý je k něčemu dobrý. Hudebně se spousta věcí jakoby zresetovalo a je prostor vydat se novou cestou.

Přes covid jste nelenili. Tom se například stal otcem, Czenda si udělal vyučení v pivovarnictví. Co tě k tomu vedlo, obklady už nevynášely? Tome, tebe nelákalo nějaký obdobný seberozvoj, na který bys jinak neměl čas?

Czenda: Nene, dlaždičky jedou pořád. Lidi naopak v covidu velebili svoje domy, chaty, usedlosti. Ale já jsem bohužel povaha neklidná. Nedovedu se soustředit jen na jednu věc. Takže jsem si udělal výuční list na sládka v pivovaru, udělal si zkoušky u ČNB v rámci finančního poradenství a začal přestavovat dům. Zkrátka snažil jsem se využít ten nečas nějak pozitivně. A řekni mi, co je krásnějšího, než například uvařit si doma svoje vlastní pivo?

Tom: Já to měl podobně. Kromě veškeré energie spojené s rodinou jsem se věnoval právě různým formám seberozvoje. Třeba jsem se začal celkem aktivně učit italsky, kterou se teď po roce a půl jakžtakž i domluvím. A pak taky přišla na řadu spousta jiných hobby, který jsem před tím roky zanedbával. A taky nová práce… no prostě spousta změn.

Tome, na posledním koncertu jsi vystupoval ve stříbrné kombinéze. To byl úlet nebo se to stane běžnou součástí pódiové prezentace?

Tom: Naše poslední album se jmenuje Návštěva z vesmíru a kosmický outfit přiletěl poprvé ještě těsně před covidem, na křest do Rock Café v listopadu 2019. Tam to bylo vyloženě koncepční, třeba celou show odstartoval obří ufon. Od té doby si ho beru podle nálady a celkem mě to baví. Gauč pravděpodobně nevynechám.

Za pár dní bude mít premiéru nový klip Post-It k písní Valkýra, který se váže k EP “Co tě neposílí, to tě zabije”. V jakém duchu se ponese?

Czenda: Post-It byla vždycky hlavně klubová kapela. Měli jsme sice období, kdy jsme si mysleli i na stadiony, proč se držet při zemi. Ale rocková muzika je řehole. Žádný navoněný klip s modelkama nečekejte. Je to syrová energie v syrovém podání. A proto… jezte sýry, jsou zdravé! (smích)

Není to ale jediná novinka. Na zářijovém koncertě si odbyde premiéru i pátý člen kapely. Můžeš ho všem, Czendo, představit?

Czenda: No to můžu, ale nechci. To by pak nebylo překvapení. Přijďte se na toho fešáka podívat. Můžu snad jen říct, že to není žádný nazdárek, ale protřelý hudební mazák.

Jaké jsou novinky u CheckPoint?

Tom: Ještě těsně před covidem jsme nahráli 6 nových songů. A samozřejmě jsou perfektní. (smích) Nicméně si poležely dva roky u ledu a teď na ně přichází správná chvíle. Poprvé je ale asi nevydáme dohromady na CD. Poslední album Návštěva z vesmíru nám potvrdilo, že to pro nás už nemá smysl. Čeká je proto samostatná cesta kus po kuse. První přijde na řadu song Tak se mi líbíš.

Autor: Hana Bukáčková


Napište komentář