The Vaccines: Bez změny energie by nové album nevzniklo

Justin Young, The Vaccines, Rock for People 2018 | Foto: Filip Dušek, MonsterMusic

The Vaccines přijeli s novým albem Combat Sports na letošní Rock for People, kde jsme s nimi stihli před vystoupením prohodit pár slov. O koncertech v Česku, nových členech kapely a dalších tématech se s námi podělili zpěvák Justin Young a kytarista Freddie Cowan.

Jak si zatím užíváte festival?

Justin: Před pár hodinami jsme přijeli, ale vlastně jsme se ještě nestihli jít nikam podívat… zatím jsem viděl jen skateboardisty (smích).

Freddie: Potřebovali jsme trochu odpočinku.

V Česku jste už byli před dvěma lety na Colours of Ostrava. Těšíte se, že budete znovu hrát před českým publikem?

Justin: Rozhodně. Je super být zase tady. Naposled jsme si to doopravdy užili, takže je trochu škoda, že jsme tady nikdy neměli vlastní koncert.

Freddie: Pro nás je tohle obecně vždy záživné období. Je to jako být na tour, každý den se probudíte v jiné zemi, a to je pokaždé výjimečný pocit.

Čtěte také: První den Rock for People vrcholil kytarovými The Kooks a Enter Shikari

Plánujete se dnes podívat i na jiné kapely?

Justin: Já chtěl vidět Alberta Hammonda Jr., ale myslím, že už hraje.

Právě by měl začínat…

Freddie: Takže minimálně po rozhovoru máme plány (smích).

Je festivalová sezóna, takže se musím zeptat, jako kapela máte radši festivaly, nebo vlastní koncerty?

Justin: No já sice miluju být na festivalech, ale možná… uf, to je těžká otázka (smích). Asi takhle, každý festival je jiný, každá show je jiná. V tom je krása hraní v kapele, každý den je jiný. Je samozřejmě vzrušující hrát pro velké publikum, kde ne každý zná vaši hudbu. Na druhou stranu je fakt, že se nic nevyrovná hraní vlastních koncertů, kde vás všichni znají.

Freddie: Oboje má něco do sebe a o to víc nás pak baví hrát, ať jsme na vlastní show nebo festivalu.

Letos jste vydali čtvrté studiové album Combat Sports, jaké je?

Justin: Je to rock’n’rollová deska a dělali jsme na ní asi 2 a půl roku, při kterých jsme se párkrát vydali špatným směrem a tak nějak znovuobjevovali původní jádro naší muziky. Zároveň jsme se snažili dělat něco, co nás bude opravdu bavit hrát až album vydáme.

Moc se mi líbí cover pro Combat Sports. Jak vznikl?

Justin: Na albu je song Put It On A T-Shirt, tak nás napadlo si jako cover desky dát na tričko Combat Sports. A Tim (klávesista Timothy Lanhampozn. red.), který ho měl na sobě, když jsme to fotili, si se mnou měl dát placák, což se nějak nepodařilo. Ale ten cover mám vážně rád i proto, že není poznat, jestli ho někdo srazil k zemi nebo se mu snaží pomoct vstát. Je to takové dvojznačné, a to se mi líbí. Sedí to k albu.

Fotoreport: Rock For People – Enter Shikari, The Vaccines a další, 4. 7. 2018, Hradec Králové

Je to vaše první album s pěti členy. Jak se změnilo tvoření muziky v nové sestavě?

Freddie: Když se ke kapele přidali dva noví členové, tak nám to rozhodně dodalo trpělivost, kterou jsme tou dobou nutně potřebovali. Když jsme byli ještě s Petem (bývalý bubeník Pete Robertson, pozn. red.), tak pro nás určitý čas bylo velice těžké nahrávat, trávit pořád čas v jedné místnosti a chtěli jsme to mít rychle za sebou, i když to bylo třeba jen pár dní. To se s novou sestavou změnilo.

Justin: Nová energie…

Freddie: Přesně tak. Změna energie, která byla zásadní pro vytvoření Combat Sports. Takovou desku vytvoříte jen když na ní opravdu chcete pracovat, dáváte si na ní záležet a nespěcháte. Dva a půl roku práce bychom bez pozitivní energie nezvládli.

Plánujete po téhle festivalové tour ještě něco vydat?

Justin: Vlastně dnes plánujeme zahrát naživo jeden nový song, který jsme ještě nevydali. Někdy po létě ho vypustíme oficiálně, ale bude zatím jen ten jeden.

Fotoreport: Rock for People – The Kooks, John Wolfhooker a další, 4. 7. 2018, Hradec Králové

A jak si vůbec užíváte hraní nových skladeb naživo?

Justin: Vždycky je osvěžující hrát písně, které nehrajete při každém koncertě už několik let. Ale ze začátku je to i docela děsivé. Musíte si zvyknout, že na ně publikum nereaguje zprvu tolik a občas mám trochu strach, že to nebude mít dostatečnou energii, když zahrajeme naživo něco nového. Ale písně z Combats Sports jsou při koncertech vážně zábava.

Freddie: Myslím, že to hlavně umožní člověku být na stagei spontánní, nezažívat pořád to samé dokola. Navíc nové skladby prostě patří na koncert a ty z Combat Sports nejsou výjimkou. Naživo dodáte songům něco ze sebe, připojíte je k té konstrukci kapely, kterou lidi slyší z nahrávky.

Těším se až je uslyším za chvíli živě. Doufám, že si to u nás užijete!

Justin: Taky se těšíme, ale teď jdeme ještě rychle kouknout na Hammonda Jr.


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 273 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz