Wanastowi Vjecy: V nahrávacím studiu jsme zažili tři roční období

Wanastowi Vjecy | Foto: wanastowivjecy.cz

Skupina Wanastowi Vjecy vydala po pětileté pauze od poslední desky nové studiové album Alchymie. Novinka byla uvedena 30. listopadu v prodejně Supraphon Musicpoint, kde hudebníci pro své fanoušky uspořádali i autogramiádu. Při této příležitosti album v následujícím rozhovoru více přibližují zpěvák a kytarista Robert Kodym, kytarista Tomáš Vartecký a bubeník Štěpán Smetáček. 

 

Po pětileté pauze od vaší poslední desky vydáváte nové studiové album s názvem Alchymie. Zkuste v krátkosti shrnout, o čem je. 

Tomáš Vartecký: O lásce.

Štěpán Smetáček: O různých formách lásky.

Robert Kodym: Muzika je o rock’n’rollu. 

Co vás motivovalo k natočení nové studiovky? 

Robert Kodym: Třeba to, aby si lidi nemysleli, že jsme mrtvá kapela. Říkal jsem si, že když nám deska vychází po pěti letech, tak je to ještě dobrý. Kdyby to bylo třeba až po sedmi, už je to horší.

Novinku jste pojmenovali Alchymie. Proč takový název? 

Robert Kodym: Myslím si, že je to v první řadě synonymum pro vztah mezi mužem a ženou, nebo možná pro slovo láska. Řekl bych, že to má ale ještě spousty dalších významů, jakože ta chemie mezi náma chlapama je fakt dobrá.

V čem se Alchymie odlišuje od předposlední řadovky Letíme na Wenuši

Tomáš Vartecký: Určitě je pestřejší, je tam víc nástrojů, který tu hudbu ozvláštňujou a obohacujou. To nejdůležitější ale je, že spolu hrajeme už pět let, takže je natočená kapelou, která se víc zná.

Jak probíhal proces nahrávání? Byly nějaké komplikace?

Tomáš Vartecký: Komplikace možná byly v těch pěti letech – že to trvalo takhle dlouho.  Jinak samotnej proces natáčení desky byl velice radostný a zábavný a v nahrávacím studiu jsme zažili vlastně tři roční období.

Štěpán Smetáček: Při týhle otázce si vždycky vzpomenu na to, že Tomáš říkal: „Nepamatuju se, kdy mi naposled bylo líto, že už to nahrávání končí.“

S producentem Milanem Cimfem jste poprvé spolupracovali až na této desce?  

Robert Kodym: Začali jsme spolu dělat už v minulosti, produkoval nám třeba singl Blbá z desky Andělé. V těch dobách spolupracoval i s Ivanem Králem a stojí za mixem alba Černý kočky mokrý žáby od Lucie.

S Lucií nad novým albem nepřemýšlíte?

Robert Kodym: Skupina Lucie natočí nový album v příštích letech po strašně dlouhý době, na tom už jsme domluvení. Žádný další podrobnosti ale teď nejsou známý.

Čerpali jste náměty na texty ze svých vlastních zkušeností? 

Robert Kodym: Vlastně přesně nevím, odkud to přichází, ale často cítím, že i se mnou mají ty texty něco společnýho. Poslední dobou třeba zjišťuju, že je to příběh, kterej se stal mně, ale třeba až pět let po tom, co jsem tu písničku napsal. Takže je to takový zvláštní a nejednoznačný.

Obsahuje album nějakou skladbu, která po dokončení předčila vaše očekávání?

Štěpán Smetáček: Patrně to nějaká je, ale nevíme jaká. Když jsme šli do studia, tak Robert říkal, že si nemyslí, že by jich na něm mělo bejt dvanáct a proto určitě nějaká vypadne, vlastně se tak nestalo.

Robert Kodym: Přál jsem si, aby ta deska měla jenom deset písní, ale nakonec jsem nenašel žádnou, která by měla vyfičet.

Máte na desce nějakou nejoblíbenější píseň? 

Robert Kodym: Já ani ne, mám spíš dobrej pocit z toho, že tam nemám žádnou neoblíbenou. Takže mám nejoblíbenější zhruba všechny.

Tomáš Vartecký: Na mě je ještě moc brzo, abych nějakou určil, protože od tý desky potřebuju odstup. Slabou písničku tam ale taky nevidím a to je vlastně to nejdůležitější.

Robert Kodym: Ono je to pro nás takový zvláštní, protože my jsme v průběhu vývoje práce na tom albu slyšeli každou písničku v různých stádiích stokrát nebo dvěstěkrát, to je úplně šílený.

Tomáš Vartecký: Takže je ještě zázrak, že se nám ty písničky pořád líbí.

Na albu máte společnou píseň s kapelou Čechomor. Z jakého důvodu padla volba právě na tyto umělce?

Robert Kodym: Původně jsem měl písničku, u který jsem si říkal, že se nehodí ani pro Wanastowi Vjecy ani pro Lucii a že zní jako Čechomor. Kapele Čechomor jsem jí dal a oni chtěli, abych jí s nima nazpíval. Vymyslel jsem nakonec, že bych chtěl, aby to byla písnička napůl Wanastowi Vjecy a napůl Čechomor. Pak mě ještě napadlo, že by bylo hezký, kdyby do ní svým hlasem přispěla Lenka Dusilová.

Máte vybraný potenciální singl, který vyšlete do éteru? 

Robert Kodym: Máme nějaký tipy, ale konkrétní ještě vybraný nemáme.

Chystáte k aktuálnímu albu turné?

Robert Kodym: Bavíme se o tom, že někdy ve druhý polovině příštího roku, až budou mít naši fanoušci naposlouchanou desku. Celý léto ale pojedeme festivaly, na kterých nějaký nový věci zazní.

Plánujete křest desky? 

Štěpán Smetáček: Slyšeli jsme, že považujeme za křest desky následující autogramiádu v prodejně Supraphon Musicpoint, kde bude i oficiální uvedení.

Chtěli byste něco vzkázat svým fanouškům? 

Wanastowi Vjecy: Máme vás rádi a kupte si naší desku, ať vás máme ještě radši (smích).


Napište komentář

Patricie Hochmannová
O Patricie Hochmannová 142 Článků
Psaní hudebních článků na MonsterMusic je spolu s hrou na kytaru a navštěvováním koncertů mým největším koníčkem. Mezi mé nejoblíbenější tuzemské interprety patří Mandrage, Kurtizány z 25. Avenue, Wanastowi Vjecy, Devil's Autumn, Atari Terror, OVOCE, Imodium, Michal Hrůza, David Koller, Five O'clock Tea, ATMO music, Marpo, IronKap. Mezi zahraniční pak The Chainsmokers, Galantis, Krewella, Papa Roach, AFI, Three Days Grace, Bring Me The Horizon, Asking Alexandria, The Devil Wears Prada, Beartooth, Five Finger Death Punch, Sixx:A.M.