15 zajímavostí, které jste o Arcade Fire možná nevěděli

Arcade Fire | Zdroj: arcadefiretube.com

Zatímco fanoušci po celém světě milují energetická vystoupení Arcade Fire, čeští fanoušci si dlouhá léta na živý koncert museli počkat. Teď kapela konečně poprvé zavítá i do České republiky, kde 15. června 2018 v pražské O2 areně představí nové album Everything Now. Abychom vám zkrátili čekání do koncertu přinášíme vám 15 zajímavostí, které jste (snad) o kapele nevěděli.

1) Název kapely Arcade Fire vychází z historky, kterou neustále vyprávěl kluk, jenž prý na škole šikanoval Wina Butlera. Příběh se týkal starého podloubí, které začalo hořet a způsobilo tak smrt několika dětí. Ačkoliv Butler dnes přiznává, že příběh byl pravděpodobně smyšlený, dříve mu věřil natolik, že ho inspiroval k vytvoření názvu kapely.

2) Manželé Win Butler a Régine Chassagne napsali song Headlights Look Like Diamonds, který se objevil na bezejmenném EP v roce 2003, na svém prvním společném rande.

3) Debutová deska Funeral byla vůbec první deskou vydanou labelem Merge Records, jež se dostala do Billboard 200 Chart. Dodnes je nejlépe prodávanou deskou, jakou Merge Records kdy vydali.

4) Deska Funeral dostala svůj smutný název proto, že v době jejího nahrávání zemřelo hned několik příbuzných členů kapely. V roce 2003 to byl Chassagny dědeček a následující rok dědeček Butlera a teta Richard Reed Parryho.

5) Arcade Fire nahráli speciální verzi svého singlu Wake Up z debutového alba Funeral exkluzivně pro trailer k filmu Where The Wild Things Are.

Interaktivní video

6) K populárnímu singlu Sprawl II byly natočena dvě videa. První, běžně vysílaná, je klasická verze obsahující tancující Réginu Chassagne. Existuje však ještě druhá interaktivní verze, ve které webkamera snímá pohyby divákových rukou, který tak přímo ovlivňuje pohyby postavy. Interaktivní video si můžete vyzkoušet zde.

7) V roce 2005 si kapela koupila starý kostel, který používala jako nahrávací studio až do roku 2013, kdy hrozilo zřícení střechy kostela. Přesto zde byla nahrána alba Neon Bible (2007) a The Suburbs (2010).

8) Pravé jméno Wina Bultera je Edwin Farnham Butler III.

9) Régine krom v Arcide Fire hraje ještě ve středověké skupině Les Jongleurs De La Mandragore a jazzové kapele Azucar.

10) Členové Arcide Fire prý dohromady umí hrát na neuvěřitelných 16 nástrojů. Vedle klasických nástrojů jako piána, houslí, cella nebo kláves umí například i na xylofon, zvonkohru, kontrabas, harfu, nebo nitěru. Všechny tyto nástroje pak kapela samozřejmě vozí na turné!

11) Koluje historka, že Win Butler prý málem zmeškal vystoupení své kapely na show Conana O’Briena, jelikož mu prý jeho profesoři z univerzity nechtěli uznat absenci na semináři.

12) V roce 2010 kapela spolupracovala se společností Google aby vytvořila vůbec první HTML5 videoklip k singlu We Used to Wait. Po zadání vaší adresy videoklip díky Google mapám, street view a 3D grafice ukazuje záběry z vašeho rodného města. Vše si můžete vyzkoušet zde.

13) Po jejich vystoupení jako hlavní hvězda na festivalu Reading and Leeds v roce 2012 je Orlando Weeks z londýské indie-rockové kapely The Maccabees nazval nejlepší kapelou na světě.

14) Jelikož má Régine Chassagne haiťanské předky, tak se kapela aktivně zajímá o dění na Haiti a pomáhá informovat širokou veřejnost o problémech, které tuto zemi sužují nebo sužovaly, jako například politický režim Françoise Duvaliera, během kterého bylo zavražděno mezi 30 000 až 60 000 Haiťanů. V roce 2004 Arcade Fire zahráli na Haiti dva charitativní koncerty. Veškeré příjmy z těchto koncertů pak kapela darovala haiťanské nemocnici Alberta Schweitzera.

15) Hned dva songy Arcade Fire se objevily v populárním filmu The Hunger Games. Krom písně Abraham’s Daughter, Régine a Win pro film složili i orchestrální skladbu Horn of Plenty.


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...