5 zajímavých faktů o písních Guns N’ Roses, které jste možná nevěděli

Guns N' Roses | Zdroj: MTV

Písně jako November Rain, Don’t Cry, nebo Rocket Queen patří mezi největší hity Guns N’ Roses a zná je každý správný fanoušek rockové hudby. Dneska si však prozradíme překvapivé zajímavosti o těchto písních, které většinou ví jen hard core fanoušci.

Rocket Queen

Poslední píseň na albu Appetite For Destruction je sama o sobě velice kontroverzní. Ještě více k tomu ale přispěla historka ohledně nahrávání sexuálních zvuků, které můžeme slyšet ke konci písně. Ty patří Adrianě Smith, která v té době měla vztah s bubeníkem kapely Stevenem Adlerem. Přesto, že ti dva spolu byli více než rok, Adler jí prý odmítal status jeho regulérní přítelkyně. Mezitím ve studiu se Axl Rose snažil nahrát píseň Rocket Queen do které chtěl za každou cenu použít zvuky sexu. Protože ale nechtěl použít zvuky z nějaké porno videokazety, musel najít někoho, kdo by byl ochotný s ním danou pasáž nahrát přímo ve studiu.

Smith, zklamaná vztahem s Adlerem, Axlovu nabídku přijala se slovy, že to udělá „pro kapelu a flašku Jacka Danielse“. Nakonec bylo pořízeno kolem 30 minut záznamu, přičemž si Axl se Smith sex natolik užívali, že dokonce převrhli nahrávací mikrofon. Zvukař Vic Deyglio, pak musel mikrofony znovu nastavovat, čímž si v popiskách na výsledném albu vysloužil označení „Victor ‘the fucking engineer’ Deglio“. Steven Adler prý zuřil, když se o celé záležitosti dozvěděl a samotná Adriana se prý dlouhá léta utápěla v drogách a alkoholu, kvůli pocitu viny a studu, který pociťovala.

Nightrain

Název písně Nightrain vychází z oblíbeného nápoje Night Train Express, který členové  kapely tak zbožňovali spíše pro jeho extrémně nízkou cenu a vysoký obsah alkoholu, než pro jeho chuť. Prvotní nápad se zrodil ve hlavách kytaristů Slashe a Izziho Stradlina, kteří s pomocí baskytaristy Duffa McKagana napsali celý instrumentál. Text píseň však dostala až o nějaký čas později, kdy si to kapela valila po Palm Avenue s flaškou Night Train Express. Najednou prý někdo zvolal onu větu „I’m on the night train!“ načež Axl Rose začal spontánně vymýšlet text písně, který mu ostatní členové prokládali výkřiky jako  „Bottoms up!“, nebo „Fill my cup!“. Píseň se nakonec stala jedním ze singlů alba Appetite For Destruction, ačkoliv se později neobjevila na kompilaci Greatest Hits.

Don’t Cry

Asi neikoničtější balada Guns N’ Roses vyšla v několika verzích. Základní, asi neznámější verze, se nachází na albu Use Your Illusion I. Verze na albu Use Your Illusion II obsahuje jiný text a i samotná melodie vokálů je mírně pozměněna. Největší raritou, o které spousta lidí neví je ale třetí verze, která byla nahrána během jedné z nahrávacích sessions k albu Appetite For Destruction v roce 1986, kdy za bicíma ještě seděl původní bubeník Steven Adler, kterého později nahradil Matt Sorum. Právě tato třetí verze dokazuje málo známý fakt, že kapela byla během nahrávání alb Use Your Ilussion I a II již značně dysfunkční a většina skladeb byla napsána již pro předchozí album.

V případě Don’t Cry se producent Mike Clink snažil vyzdvihnout nebezpečnou a drsnou tvář kapely a rozhodl se proto na album Apettite For Destruction zařadit pouze jednu baladu, kterou se stala neméně slavná Sweet Child O’ Mine. Videoklip k písni tvoří první díl nechvalně proslulé trilogie na motivy příběhu Without You, který napsal Axlův přítel Del James. Trilogii dále tvoří November Rain a Estranged, i když pořadí, stejně jako samotná interpretace celé trilogie, je značně subjektivní.

November Rain

Příběh písně November Rain je trochu jako nikdy nekončící příběh, jehož kořeny sahají hlouběji, než samotná historie kapely. Nikdo přesně neví, kdy se v Axlově hlavě poprvé zrodila myšlenka k napsání této písně, ale je jasné, že tomu bylo ještě daleko dříve, než se zrodili samotní Guns N’ Roses. Někdejší kytarista a zakládající člen L.A.Guns Tracii Guns si vzpomíná, že Axl na písni pracoval už v roce 1983. Prý už tenkrát, kdykoliv bylo v jeho blízkosti piáno, začal hrát onu slavnou melodii a prý už tenkrát tvrdil, že jednoho dne bude November Rain jedním z jeho nejlepších počinů.

Axl na písni nepřestal pracovat ani po založení Guns N’ Roses a Slash v jednom rozhovoru tvrdil, že si vybavuje verzi někdy z období kolem nahrávání alba Appetite For Destruction, která měla kolem 20 minut. Píseň se nakonec podařilo zkrátit na pouhých 8 minut a 57 sekund a stala se jedním z nejvýraznějších singlů alba Use Your Illusion I, ale podle bubeníka Matta Soruma to prý vůbec nebyl jednoduchý proces. Axl prý trávil většinu času ve studiu vylepšováním November Rain, místo aby pracoval i na jiných písních a jeho posedlost právě tímto songem prý všechny ostatní v kapele mučila. Kytarista Slash a basák Duff McKagan se v mnoha rozhovorech zmínili, že právě November Rain byl začátek konce kapely. Nejvíc na nervy jim lezlo složité natáčení přeplácaných a předražených videoklipů. Celkové náklady na natáčení November Rain se odhadují na 1,51 miliónů dolarů, což z něho dělá jeden z nejdražších videoklipů vůbec.

Estranged

Závěrečný díl epické videoklipové trilogie, píseň Estranged, se objevila na albu Use Your Illusion II a se svou délkou 9:24 minut zaujímá po Coma druhé místo v žebříčku nejdelších písní Guns N’ Roses. To, co začalo na Don’t Cry a eskalovalo na November Rain, bylo zde dovedeno do extrému. Zrovna, když se chystalo natáčení klipu k této písni a zároveň posledního dílu trilogie, se Axl rozešel se svou přítelkyní Stephanie Seymour, která hrála jeho přítelkyni v předchozích videoklipech (ačkoliv samotná zápletka vycházela z jeho vztahu s již tehdejší ex-manželkou Erin Everly). Zlomený Axl tvrdohlavě trval na tom, že se v posledním videu již neobjeví žádné hezké ženské. Místo toho se dožadoval delfína a jak můžeme vidět na konci videoklipu, když Axl něco chce, tak to dostane. Zapotřebí k tomu bylo jen trochu peněz. Pokud někoho štvalo, že pro natočení November Rain bylo potřeba $1,5 mil, tak při účtu k Estranged, který čítal celých $4 mil. asi dostal menší infarkt.


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...