Co všechno víte o fenoménu jménem LP?

LP, Colours of Ostrava 2017 | Foto: Michael Kotzur, MonsterMusic

LP, respektovaná americká zpěvačka, jež pro svůj výrazný hlas a obrovské charisma pobláznila fanoušky z celého světa, se po loňském vystoupení na festivalu Colours of Ostrava vrací do České republiky. Abychom vám čekání na koncert trochu zkrátili, máme pro vás pár zajímavostí, jež vám tuto fenomenální umělkyni přiblíží.

LP, vlastním jménem Laura Pergolizzi, je americká písničkářka s italskými kořeny, jež svým příznivcům přináší kvalitní pop vycházející z folkových a rockových základů. Své fanoušky si získává melancholickými, silnými a uvěřitelnými skladbami doprovázenými hrou na kytaru či ukulele.

Čtěte také: Colours of Ostrava, den druhý – den s LP, Norah Jones a Midi Lidi

Charismatická sedmatřicetiletá zpěvačka je pro svou netypickou chlapeckou vizáž často spojována s Bobem Dylanem. Někteří hudební kritici dokonce její procítěný chraplavý hlas popisují jako hlas Johnnyho Cashe.

LP se na hudební scéně zprvu zapsala jako autorka hitových skladeb světoznámých interpretů, mezi něž se řadí Cher, Rita Ora či Backstreet Boys. Velký posun ve své kariéře zaznamenala též po vzájemné spolupráci s Rihannou nebo Christinou Aguilerou, jež nazpívaly její písně Cheers (Drink to That) a Beautiful People.

Své debutové album Heart-Shaped Scar vyprodukovala před sedmnácti lety, avšak první pozitivní ohlasy na její sólovou tvorbu začaly přicházet teprve v roce 2014 spolu se třetí studiovou nahrávkou Forever For Now. Dále pak i se skladbou Muddy Waters ze zatím čtvrtého nejnovějšího alba Lost On You, jež proslavil seriál Orange Is The New Black.

Milostný singl Lost On You ze stejnojmenného kritiky uznávaného alba ji pak předloni definitivně vystřelil na první příčky většiny světových hitparád. Album získalo v Itálii třikrát platinovou desku, ve Francii, Polsku a Německu platinovou desku a ve Švýcarsku dokonce zlatou. Skladba se na serveru YouTube v současné době blíží k hranici 203 milionů zhlédnutí.

V Česku má větší úspěchy než ve Spojených státech

Ačkoli si LP podmanila český a zčásti evropský trh, v domovských Spojených státech ji stále prakticky nikdo nezná a například nejnovější album se v amerických žebříčcích vůbec neobjevilo.

Na území České republiky písničkářka poprvé zavítala v minulém roce, kdy během rekordních pár minut vyprodala dvě březnová vystoupení v pražském klubu Roxy. Následně vystoupila na hlavním pódiu multižánrového festivalu Colours of Ostrava, na němž se představila před deseti tisíci návštěvníky.

V pořadí čtvrté vystoupení pro zdejší publikum odehraje LP již 8. července v beznadějně vyprodaném pražském Foru Karlín.


Napište komentář

Patricie Hochmannová
O Patricie Hochmannová 142 Článků
Psaní hudebních článků na MonsterMusic je spolu s hrou na kytaru a navštěvováním koncertů mým největším koníčkem. Mezi mé nejoblíbenější tuzemské interprety patří Mandrage, Kurtizány z 25. Avenue, Wanastowi Vjecy, Devil's Autumn, Atari Terror, OVOCE, Imodium, Michal Hrůza, David Koller, Five O'clock Tea, ATMO music, Marpo, IronKap. Mezi zahraniční pak The Chainsmokers, Galantis, Krewella, Papa Roach, AFI, Three Days Grace, Bring Me The Horizon, Asking Alexandria, The Devil Wears Prada, Beartooth, Five Finger Death Punch, Sixx:A.M.