Emeli Sandé v deseti číslech

Emeli Sandé | Foto: facebook.com

V rodné Británii si Emeli Sandé získala fanouškovskou základnu už dávno a její popularita roste i u nás. Je to Skotka, skvělá textařka a hudebnice, která holduje soulově popové hudbě plné emocí. Co dalšího o zpěvačce víte a nevíte?

1) Je hezké začínat jedničkou, protože se vždy jedná o velké úspěchy. Emeli Sandé se svou hudbou ráda experimentuje, a tak jeden ze svých koncertů, v tradiční londýnské Royal Albert Hall, nechala nahrát a vydala ho v roce 2013 jako živé album. To se vyšplhalo na první pozici britské hitparády, což je na záznam z koncertu velice dobrý výkon.

2) Co se klasických desek týče, Emeli Sandé zatím nahrála dvě – Our Version of Events z roku 2012 a loňskou Long Live the AngelsZajímavé také je, že její debutové album se v roce vydání stalo nejprodávanější deskou, předčila dokonce 21 od Adele. Trend přetrval až do roku 2013, pouze spadla na stále obdivuhodnou druhou pozici.

3) Emeli spolupracovala s velkým množstvím domácích i zahraničních umělců a jejich kolaborace byly často velmi úspěšné. Jednou z nejvýznamnějších byla píseň Read All About It s rapperem Professorem Greenem. Ke skladbě však vznikly další dvě verze. Číslo dva, na kterou si Professor Green přizval Finka sice nezapadla, ale Read All About It Pt. III, ve které Emeli Sandé ke svému původnímu refrénu připojila i pár srdceryvných slok, nenechala jedno oko suché. Sandé ji dokonce zazpívala na ceremoniálu Olympijských her v Londýně.

4) Nejváženější britskou hudební cenou jsou bez pochyb Brit Choice Awards a Emeli Sandé si přivlastnila již čtyři. Za své debutové album si v roce 2012 vysloužila cenu kritiků i za nejlepší domácí sólovou zpěvačku, o rok později přibyla i soška za album roku a loni se znovu stala zpěvačkou roku.

5) Nové album znamená i nové turné a tentokrát se Emeli Sandé rozhodla zahrát i u nás. A je tomu přesně pět týdnů, co dělí české publikum od jejího premiérového koncertu.

6) Již byla zmíněno, že zpěvačka často spolupracuje s jinými umělci. Do noty si hodně padla s britským DJem Naughty Boy, který stojí za hity jako La La La, na němž se podílel se Samem Smithem, nebo Runnin’, kam si přizval Beyoncé. Jeho první album Hotel Cabana bylo vydáno v roce 2013 a Emeli na jeho deluxe edici zpívala na celkem šesti skladbách. Nejznámější je asi hit Wonder, který na své album zařadila i sama zpěvačka.

7) Sandé je velice všestranná umělkyně. Nejen, že je skvělou vokalistkou a pianistkou, má ale i rozsáhlé skladatelské schopnosti. Spolupracovala na písních Leony Lewis, Alicii Keys nebo Cheryl Cole. Má totiž hodně zkušeností. Ještě aby ne – tvrdí, že první skladbu napsala už v sedmi letech.

8) Jako by ještě nebylo jasné, že album Our Version of Events bylo hitem, který se jen tak nevidí. Je také nutno dodat, že se svého času probojovalo do nejlepší desítky v osmi zemích!

9) Takové štěstí by si jistě přál kde jaký hudebník. Ani Sandé to však neměla zadarmo. Jako zpěvačka se poprvé zviditelnila v roce 2009, tedy před devíti lety. Její kariéra začala, když se objevila na tracku Diamond Rings od Chipmunka, který pomohla napsat.

10) Slibná kariéra si však vyžádala i své oběti. Sandé strávila deset let po boku dětské lásky Adama Gouraguina. V roce 2013 se po celé dekádě dokonce konala svatba. Za velmi krátkou dobu ale přišla smutná zpráva, že se pár rozvádí.

Jak již bylo řečeno, Emeli Sandé se s novou deskou Long Live the Angels vydává na turné a u nás vystoupí 20. února v pražské O2 areně. Již bylo oznámeno, že předskokanem bude česká hvězda Lenny. Vstupenky seženete v síti Ticketportal.


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 351 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.