Jednou nohou na koncertě Scorpions

Scorpions | Zdroj: the-scorpions.com

Německá heavy hard rocková formace Scorpions se za pár dní představí v ostravské Ostravar aréně a my si pro naladění na očekávanou velkolepou show připomeneme několik písní z jejich vypalovačkami nabitého repertoáru.

Připraveno je pro vás pět písní. Čtyři stěžejní kusy – Still Loving You, Rock You Like a Huricane, Wind of Change a No One Like You, které se po prvním poslechu zapíší hluboko do kůry mozkové, a jedno maximální vybočení v podobě Animal Magnetics, které by se po zralém uvážení dalo zasadit do škatulky progresivního rocku.

Hitovky

V roce 1982 Scorpions vydali desku Blackout. Na té mezi všemi ostatními vyčnívá song No One Like You. Jedná se o typickou „Scorpionovinu“. Píseň uvádí kytarový riff v jehož druhé půli se do vás opře sólový kytarista s vyhrávkou, které dominují dvojhmaty. Následuje vybrnkávání, jež se citlivě snoubí se zpěvem Klause Meineho. Refrén, který je nosným prvkem písně, stojí na akordech a frázování, na nichž je postaven také podklad pod riff. Píseň na světě sklidila velké ovace a v prestižní americké hitparádě Billboard’s Hot 100 se umístila na 65. místě. 

Rock You Like a Hurricane je píseň, na jejíž tvorbě se podíleli Klaus MeineHerman Rarebell a Rudolf Shenker. Song, jenž dlouhou dobu i díky svému sci-fi klipu, kdy se hudebníci ocitají na jiné planetě v kovové džungli, rotoval na MTV. Rock You like A Hurricane je v dnešní době kultovní záležitostí. Jak jinak si vysvětlit její nasazení v pořadech jako Simpsonovi či Teorie velkého třesku. Skladba byla navíc použita i ve filmovém muzikálu Rock of Ages.

Teď doslova a do písmene k písni, která je symbolem velkých změn v minulém století. Konkrétně se jedná o píseň Wind of Change z alba Crazy World. Song, který se vyznačuje kultovním pískáním Klause Meineho následovaným čistou kytarou s hallem a Meineho kulatým zpěvem. Je to jedna z nejsilnějších písní, kterou Scorpions napsali. Určitě vás ovšem překvapí, že existuje i ruská verze písně.

Kvartet stěžejních písní uzavírá jedna z nejznámějších balad světa, Still Loving You. Tu můžete najít na desce Love at First Sting, která poprvé spatřila světlo světa roku 1984. Následně byla vydána v roce 1992, kde mimo kapely můžete slyšet Berlínskou filharmonii, a v roce 2001. Píseň samotná se již při svém prvním vydání umístila v prestižní americké týdenní hitparádě Billboard’s Hot 100.

Bonbónek na závěr

Song Animal Magnetism ze stejnojmenného alba je písní, která je největším známým vybočením kapely Scorpions za celou jejich hudební kariéru. Má zvláštní hudební stavbu. Zpočátku skladby nezní ani kytara ani bicí, ale syntezátor. Klaus Meine používá zcela jiný hlasový rejstřík a ve spojení se svou brilantní technikou zní jako Robert Plant. Píseň je ve stylu hard’n’heavy, ovšem s tím rozdílem, že kytary hrají daleko tvrději než obvykle a místo tradiční harmonie se pracuje se zvukovými plochami. I když se o této skladbě tvrdí, že je na desce desky tou nejslabší, má své o osobité kouzlo a své posluchače si jistě našla a najde.


Napište komentář