Måneskin – rockové hvězdy s raketovým vzestupem a tahouni letošního Rock for People

Måneskin | Zdroj: facebook.com/maneskinofficial

Italská rocková skupina Måneskin si doma užívá hvězdnou roli již několik let. Po vítězství v Eurovision Song Contest 2021 se nicméně stala velmi populární skupinou v podstatě po celém světě. Ohromuje jejich poměrně mladý věk, ještě více však šťavnatá a autentická muzika. Na letošním ročníku festivalu Rock for People budou platit za jedny z hlavních vystupujících.

Ze školních lavic až na vrchol hitparády

Skupina Måneskin vznikla v Římě v roce 2016, tedy v době, kdy se zúčastnění muzikanti ještě ani nedostali přes pubertu (frontmanovi Damiano Davidovi je dnes dvaadvacet let). Baskytaristka Victoria de Angelis je poloviční Dánkou a právě zde má původ samotný název kapely – Måneskin v dánštině znamená “měsíční svit”. Významným mezníkem jejich dráhy byla účast v soutěži Pulse. Odnesli si první cenu, poprvé hráli před několikastovkovým obecenstvem a navíc dostali popud ke komponování vlastních songů.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 9 způsobů, jak letos ukončit festivalovou abstinenci

Záhy kapela začala budovat svou fanouškovskou základnu pomocí pouličního vystupování v historickém centru Říma. Přišly i první koncerty, a to i v Dánsku, kam se muzikanti vypravili na výlet. Utužili tam svou soudržnost a cítili se připraveni na účast v italské verzi soutěže X Factor, kde skončili na druhém místě. Z předvedených cover verzí cizích rockových skladeb seskládali své první EP, které se setkalo s nebývalým úspěchem. Po svém zahráli songy od Franz Ferdinand, The Killers nebo The Four Seasons. Na jaře roku 2018 vyšel jejich první italsky zpívaný singl s názvem Morirò da re. Debutová studiová deska vyšla na podzim téhož roku, nesla stejné jméno a skupina s ní převálcovala italské žebříčky prodeje. Krátce poté se pustila do natáčení dokumentárního filmu This is Måneskin.

Jeden splněný sen mladých rockových hvězd za druhým

Následovala řada úspěšných písniček a také velké množství vyprodaných koncertů na jejich první velké tour. Už v té době se jim podařilo vyprodat rovněž 11 vystoupení napříč západní Evropou. Přelom let 2019 a 2020 strávili v Anglii, kde pracovali na svém hudebním projevu a skládali nové songy. Nečekaným úspěchem byla rovněž účast na soutěžním festivalu Sanremo Music Festival 2021, a to už proto, že si odnesli první místo, přestože tam není rock obvyklým žánrem. Na skutečném piedestalu nicméně stanuli po vítězství v celosvětově oblíbené soutěži Eurovision Song Contest s písní Zitti e buoni. Rocková píseň tam vyhrála poprvé od roku 2006, kdy zabodovali finští Lordi zahalení v ohromujících kostýmech.

Čtěte také: The Offspring na nové desce “Let The Bad Times Roll” řeší náladu v Americe

Od té doby nemůže nikdo navštívit internet, aniž by o Måneskin alespoň nezavadil. Jsou jich plné sociální sítě a skupina zažívá nebývalý celosvětový úspěch. Hudebně čerpají zejména z klasického rocku á la Led Zeppelin či Fleetwood Mac, vzhledově zase zejména ze sedmdesátkového glam rocku, který byl samá asexuální třpytka a kudrlinka. Sami Måneskin si kladou za cíl přinést tehdejší oblíbenou hudbu do moderního zvuku a oslovit jí dnešní mladou generaci. Mezi nejčerstvější novinky pak patří verze hitu I Wanna Be Your Slave, na níž jako host figuruje sám Iggy Pop – to samo o sobě svědčí o velkém významu kapely pro současnou rockovou scénu.

Čeští fanoušci budou mít to štěstí poslechnout si tuto novou italskou rockovou superstar již na letošním ročníku festivalu Rock for People, který se uskuteční 13. a 14. srpna 2021. Akce láká také na švédské alternativní rockery Mando Diao a na proslulou garážovku The Hives pocházející z téže země.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 405 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky