Nejstěžejnější písně v historii kapely Queen – 1. část

Queen | Zdroj: facebook.com

Britské Queen můžeme bezpochyby zařadit mezi nejústřednější kapely v dějinách rockové hudby. I jejich vlastní historie však zahrnuje vzestupy i pády a lepší a horší časy. Svědectví nám o nich podávají přímo jejich skladby. Pojďme se podívat na čtyři nejdůležitější, kterými byla vydlážděna cesta, k jejich úspěchu.

Rockovou kapelu Queen asi není třeba představovat. Klasickou sestavu tvořenou Freddiem Mercurym (zpěv, klavír), Brianem Mayem (kytara, zpěv), Johnem Deaconem (baskytara, zpěv) a Rogerem Taylorem (bicí, perkuse, zpěv) zná asi každý. Stejně jako hity Killer Queen nebo Bohemian Rhapsody. V tomto článku se ale na ně i na jiné stěžejní skladby podíváme malinko detailněji a přiblížíme tím i část historie této legendární kapely. Zároveň se tak lehce naladíme na blížící se koncert skupiny QueenAdamem Lambertem, který se uskuteční již 1. listopadu v pražské O2 areně.

Čtěte také: Nejstěžejnější písně v historii kapely Queen – 2. část

Seven Seas of Rhye

Instrumentální verze této písně se objevila již na prvním albu nazvaném prostě a jednoduše Queen. Finální verze následovala hned na albu Queen II. Základní riff a text vymyslel Freddie Mercury, prostředek písně byl však Mayův a na zbytku se podílela celá kapela. I přesto byl ale jako autor písně uveden pouze Freddie, což ostatní členové pocítili až dlouho poté. Freddie za píseň totiž jako jediný následně dostával honoráře. Seven Seas of Rhye se do historie kapely zapsala jako první skladba, která se dostala do žebříčku Top of The Pop. Queen se tedy dostali do vysílání tohoto pořadu na BBC, kde skladbu zahráli. Vzpomínky členů na toto natáčení jsou však spojené se smíšenými pocity. Kvůli stávce BBC museli natáčet ve studiu počasí, a navíc museli hrát playback před komparzisty, na což vůbec nebyli zvyklí. Roger Taylor musel hrát na bicí s plastovými činely, které nevydávaly žádný zvuk. I tak ale tento zážitek hodnotí zpětně zhodnotil pozitivně. Díky Top of The Pop totiž celá jejich deska vyrazila do první desítky žebříčků.

Killer Queen

Skladba Killer Queen znamenala společně s celým albem Sheer Heart Attack průlom v žánru a stylu Queen. Zatímco alba Queen a Queen II tvořil čistokrevný rock s progresivními prvky, třetí album obsahovalo více tradičně rockových skladeb a znamenalo krok směrem k teď již klasickému zvuku Queen. Všichni členové kromě Freddieho měli zpočátku ke Killer Queen právě kvůli novému stylu výhrady. Měli pocit, že se zpronevěřují něčím stravitelným. Zpětně je však vidět, že každý proužek celé desky korespondoval s dokonalou vizí. Je v ní spousta geniálních drobností, které zazní jen jednou, ale i tak tam jsou důležité, jako například zvonek na činelu u Killer Queen. Podle Taylora se jednalo o typicky Freddiovskou skladbu.

Freddie rád vymýšlel nové věci, nerad opakoval tutéž formu,“ uvedl Taylor pro dokument These are days of our lives.

Death on two legs

Úspěchy se sice kapele dostávaly stále větší a větší, peníze ale pořád neměli žádné. Všichni členové byli kvůli finanční situaci nucení žít v garsonkách (až na Freddieho, ten měl dvoupokojový byt). Rozhodli se tedy dát přednost produkční společnosti před nahrávací, což byl podle jejich slov nejhorší nápad v jejich historii. Neměli totiž nárok na žádné peníze, které tato společnost vydělala. Taylor neměl ani na nové paličky, jejich manažer se ale měl dobře a někdo z vedení si dokonce koupil Rolls Royce. Něco tady zkrátka nehrálo. Freddie to hodně těžce nesl a dokonce chtěl přestat s muzikou. Právě tato zkušenost je zaznamenána v písni Death on Two Legs. Celá skladba je vlastně jakýmsi nenávistným dopisem jejich manažerovi Normanu Scheffieldovi.

Bohemian Rhapsody

Členové Queen věděli, že takhle dál pokračovat nemůžou. Svěřili se tedy do rukou Johna Reida, manažera Eltona Johna. Ten jim poradil, že musí nahrát tu nejlepší desku, kterou dokážou. A co řekl, to i udělali, a tak vznikla A Night at the Opera. Právě na ní je jako otvírák Death on Two Legs, ale hlavně se na ní nachází legendární Bohemian Rhapsody. Ta vznikla ze tří písniček, které měl Freddie rozdělané. Je to zkrátka dílo poskládané z různorodých úryvků. Celá A Night at the Opera byla nesmírně nákladná deska. Museli se neuvěřitelně zadlužit zvukařům a všem ve studiu. Vsadili na tu desku úplně všechno. Bohemian Rhapsody se nahrávala v šesti různých studiích, a tak nikdo kromě Freddieho vlastně pořádně nevěděl, co z toho bude, Freddie měl celý koncept v hlavě, ale i on improvizoval. Výsledek byl neuvěřitelný a vznikl k němu jeden z prvních hudebních klipů v historii.


Napište komentář

Veronika Sodomová
O Veronika Sodomová 164 Článků
Holka z Vyškova, která strávila pubertu v knížkách o rockových hvězdách s vidinou toho, že jednou bude na jejich místě. Po čase se však střetla s tvrdou realitou a zjistila, že to nebude tak snadné, tak teď o těch hvězdách aspoň píše. Na tvrdý rock stále a nikdy nedá dopustit a považuje ho za lék na všechny chmury. jen se pořád nemůže rozhodnout, jestli má radši kluby nebo festivaly.