Podívejte se, jak zněli Guns N’ Roses ještě než byli slavní

Guns N' Roses | Zdroj: MTV

Letos v červenci tomu bude 30 let od vydání jedné z nejúspěšnějších desek 20. století, Appetite For Destruction od Guns N’ Roses. Ta nastartovala obrovský boom losangelské kapely, který i díky nedávnému reunionu trvá dodnes. Jak na tom ale byla proslulá formace ještě před svým studiovým debutem?

Album Appetite For Destruction vyšlo v roce 1987, Guns N’ Roses jako takoví vznikli už o dva roky dříve. Parta rockerů ve složení Axl Rose, Slash, Duff McKagan, Izzy Stradlin a Steven Adler spolu začala koncertovat již v půlce osmdesátých let a ačkoli jejich první turné po západním pobřeží USA dopadlo katastroficky (kapela z plánovaných několika koncertů odehrála pouze ten v Seattlu), brzy se dostali mezi pravidelné vystupující klubů na věčně živém Sunset Boulevard.

Jedním z koncertů, které Guns N’ Roses ještě před vydáním své historicky nejúspěšnější desky odehráli, byla i dvojitá show v hollywoodském The Roxy 28. března 1986. Během dvou vystoupení kapela zahrála několik coverů, setlist byl ale především složen z původních verzí skladeb, jež se objevily na následujících albech. Bylo tak možné slyšet třeba Welcome to the Jungle, Paradise City či Don’t Cry ještě před tím, než se do nich pustili producenti.

Co ale bezesporu největší hit kapely, notoricky známá Sweet Child O’ Mine? Na rozdíl od výše jmenovaných přišla skladba s ikonickým riffem na svět až o něco později a na pódiu ji Slash poprvé zahrál 23. srpna 1986. Zřejmě největší změnu mezi touto a pozdější verzí na albu přitom zaznamenala právě jeho kytara, a to jak ohledně nástroje samotného, který vyměnil za pro něj typického Les Paula, tak i ohledně kytarových partů.

Na internetu se dá pochopitelně najít spousta dalších skvostů, od pozoruhodně zahraných skladeb až po různé errory, které Guns N’ Roses stejně jako žádnou další kapelu neminuly. Už zanedlouho si ale tuto partu budeme moci opět vychutnat naživo i u nás, a to přesně 4. července letošního roku, kdy Guns N’ Roses ve své znovusjednocené sestavě vystoupí na pražském Letišti Letňany.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.