TIP REDAKCE: Asaf Avidan není jen autorem jednoho hitu

Asaf Avidan | Zdroj: facebook.com/asafavidanmusic

V hudebním světě je spousta interpretů, od nichž se do českých rádií dostane pouze jedna hitovka, která někdy ani neosloví velké množství lidí. Jejich šance získat si nové fanoušky tak mnohokrát končí. Výjimkou bohužel není ani zpěvák Asaf Avidan, o němž jsme mohli slyšet prakticky jenom díky remixu písně One day / Reckoning Song. Repertoár tohoto talentovaného písničkáře má však mnohem více co nabídnout a byla by škoda nedat mu šanci ukázat to, co skrývají jeho neobyčejné pěvecké kvality!

Izraelský zpěvák Asaf Avidan se do povědomí českých posluchačů dostal především díky remixu One day / Reckoning Song, který vznikl pod rukama německému DJi Wankelmutovi v roce 2012. Leckomu se však tato skladba se stále se dokola opakujícím textem rychle oposlouchala, a možná i mylně naznačila Asafův styl hudby, který se však ani zdaleka nepodobá melodii tohoto remixu. Pojďme si tedy přiblížit jeho předchozí a současnou hudební tvorbu, protože si rozhodně zaslouží více pozornosti.

Šestatřicetiletý zpěvák a skladatel Asaf Avidan pocházející z Jeruzaléma se na hudební scéně objevil již v roce 2006, a to konkrétně s kapelou Asaf Avidan & The Mojos, kterou sestavil v průběhu sólového akustického turné po Izraeli. V tvorbě této kapely převažovaly především folk-rockové skladby. Ve srovnání se současnou sólovou tvorbou lze říct, že zde dominoval hlavně rock.

Písně jako Hangwoman, A Phoenix Is Born či Her Lies z alba The Reckoning provází typická kytarová sólavýraznější tón hlasu a rychlejší tempo. Z tohoto alba, které vzniklo pod jménem celé kapely jako první, pochází také již zmíněná One day / Reckoning Song, díky jejímuž remixu Asaf prorazil do Evropy, také díky německému DJovi, který se postaral o remix právě v Německu. S albem tedy kapela vyrazila na několik festivalů a koncertů napříč Evropou.

V pořadí druhým počinem Asafovy kapely byla deska Poor Boy / Lucky Mankterá stejně jako předchozí deska obsadila přední příčky izraelských žebříčků. V německém magazínu Eclipsed, francouzském FIP rádiu a novinách Libération byla dokonce zvolena albem měsíce. S touto deskou už kapela vyrazila i za hranice Evropy a navštívila například Spojené státy, Kanadu, Čínu či Indii. Podařilo se jim tak vytvořit si slušnou fanouškovskou základnu po celém světě.

Deska se vyznačuje především bluesovými skladbami jako BrickmanOf Scorpions & Bells či Small Change Girl. Zdánlivě klidně znějící písně se však mnohokrát v druhé části rozjedou a přidají se rockové tóny, je tedy skvěle vidět, jak se na nich Asaf vyřádil. A nechybí tu opět samozřejmě ani čistě rockové skladby, zmínit lze třeba Wasting My Time, Little Stallion nebo The Ghost Of a Thousand Little Lies.

Jako typická bluesovka stojí za poslech písnička Your Anchor.

Poslední společnou deskou byla Through the Gale z roku 2010, jejímž konceptem bylo sdělit přes písničky příběh o posádce lodi, která v průběhu své cesty přijde na to, že cesta bez domova a život bez smrti by neměly smysl. Z písní je tak cítit sršící energie a příběhu také odpovídají jejich názvy. V některých se dokonce objevuje víc hlasů, což evokuje představu, že s Asafem zpívá celá posádka, jako tomu je například v písni Sailors Are We.

Po letním turné v roce 2011 si však kapela dala pauzu na neurčito a od té doby již Asaf Avidan vystupuje a produkuje pouze sólově. První deskou, která vzešla již jen z kreativity zpěváka samotného, bylo album nazvané Different Pulses, kde se již výrazně projevují i prvky indie-rocku.

Za vyzdvihnutí zde tedy stojí ať už stejnojmenná skladba Different Pulses, tak i Love It Or Leave It nebo A Gun And A Choice, které leckomu mohou připomenout tvorbu legendární Amy Winehouse, a to ať už po hudební stránce, tak také především zpěvákovým výrazným a jedinečným tónem hlasu. Neměli bychom zapomenut ani na skladbu 613, která se odlišuje svými elektronickými vsuvkami a tóny, které vám připomenou dovolenou na Blízkém Východě.

Za doby sólového působení zpěváka vzniklo ještě album Avidan In a Box, které obsahuje záznamy akustických verzí dřívějších skladeb. Jeho zatím poslední hudební počin je deska Gold Shadow z roku 2015, která je opět plná bluesu, indie-rocku a samozřejmě nechybí ani folk-rock.

Ať už vám tvorba Asafa Avidana připomíná písně Amy Winehouse nebo neméně proslulé zpěvačky Janis Joplin, anebo pokud jste příznivci bluesu okořeněného rockem či neobyčejného indie rocku, a remix Asafovy nejznámější písničky vás zrovna neoslovil, snad jsme vás právě přesvědčili, že se tomuto nadanému izraelskému zpěvákovi vyplatí dát druhá šance!


Napište komentář

Klára Mališová
O Klára Mališová 45 Článků
Již druhým rokem studuju na Karlovce žurnalistiku a doufám, že jednoho dne mě uživí buď to, nebo cokoliv spojené právě s muzikou - jsem totiž tak trochu závislák na koncertech a umím si představit, jak jednou cestuju po světě s kapelou v zádech a všechno jí pěkně organizuju. :)