TIP REDAKCE: Aurora v deseti číslech

Aurora, Colours of Ostrava 2018 | Foto: Šárka Bejdová, MonsterMusic

Pro fanoušky jemného crossoveru, art-popu a folku je Aurora nepostradatelným článkem světové scény. Co na norskou pětadvacetiletou zpěvačku a autorku skladeb Running With the WolvesChurchyard prozradí čísla od jedné do deseti?

1) Aurora Aksnes působí především jako víla, která se zatoulala daleko od lesa. Je však velice tvrdě pracující a vnímavou mladou hudebnicí, která brala umění vážně již od malička. V šesti letech se začala učit na klavír a od devíti let skládá vlastní písničky a studuje nejlepší světovou hudbu. První album, které si údajně kdy koupila, bylo Blonde on Blonde Boba Dylana.

2) Mladá Norka není z malé rodiny – má celkem dvě starší sestry. Nejstarší Miranda je make-up artistkou a bývalou učitelkou. Druhá sestra Viktoria je módní návrhářka, stylistka a bloggerka. Nikdo z rodiny kromě Aurory se hudbě nevěnuje, je tedy opravdu jedinečnou sněhovou vločkou ze skandinávského Bergenu.

Čtěte také: Největší události roku 2021: Přehraná Taylor Swift, Zpackaný Český slavík a návrat skupiny ABBA

3) Album All My Demons Greeting Me As a Friend Auroře nastartovalo kariéru v pouhých devatenácti letech. V roce 2019, o tři roky později, na něj navázala projektem A Different Kind of Human (Step 2) a nyní je na světě velice čerstvě třetí položka diskografie The Gods We Can Touch, na které najdete singly posledního půl roku – Cure for MeGiving In to the LoveA Dangerous Thing.

4) Aurora se objevila ve čtyřech krátkých filmech a v jednom celovečerním. Tři z nich – Into the LightNothing Is Eternal, Once Aurora – jsou jejím uměleckým počinem. Předloňskému Daydreamer propůjčila hudbu. Její hlas můžete ale zaslechnout i v duetu s Idinou Menzel v pokračování světového trháku Ledové království.

5) Svou nezaměnitelnou esenci umělkyně nepropůjčuje jenom filmům, ale i jiným interpretům. Oficiálně se přičinila na vzniku pěti písní kolegů, z nichž tři byly pro desku No Geography legendární dvojice The Chemical Brothers.

6) První album All My Demons Greeting Me As a Friend v názvu zmiňuje tajemné pekelné bytosti, kterým stojí tváří v tvář. Je zajímavé, že v irské hitparádě se deska svého času vyšplhala nejvýše na 66. příčku, což není úplně rychlostní dálnice do pekel, ale nějaká menší stezka možná ano.

7) Za dobu svého působení si Aurora vysloužila celkem 19 nominací na nejrůznější hudební i nehudební ceny – od Oskarů, přes MTV EMAs po YouTube Creator Awards. Z těchto devatenácti šancí celkem sedm proměnila ve svůj prospěch. Většinou se jednalo o domácí norská ocenění.

8) Píseň Infections of a Different Kind Aurora označila za nejdůležitější, kterou kdy napsala. Skladba dala jméno i EP, na němž stojí na poslední, tedy osmé pozici.

9) Jak jsme řešili v pátém bodě, Aurora se soustředí převážně na svou tvorbu, ačkoliv párkrát již obohatila písně jiných umělců. Krom textů můžete Aurořin jemný hlas zaslechnout i na devíti skladbách od několika různých umělců – konkrétně od Camerona Jamese, kapely Icarus, DJ Kölsche a Askjella, Wardruny, Atella a Gundelacha.

10) Letos v prosinci tomu bude už deset let, co je Aurora na hudební scéně. Tehdy sama na internet nahrála píseň Puppet a téměř rok ji trvalo, než se odvážila se svou hudbou i vystupovat. Není se čemu divit – bylo jí v té době pouhých šestnáct let.

Nejbližšího koncertu Aurory se v Česku dočkáme 22. června 2022, kdy vystoupí ve Foru Karlín.


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 351 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.