TIP REDAKCE: Čeští herci za mikrofonem a s kytarou v ruce

Jakub Prachař - Ohnivé Kuře Live | Foto: Lukáš Loužecký, MonsterMusic

Na české kulturní scéně najdeme mnoho lidí, kteří se dokázali prosadit jak v muzikantské, tak herecké branži. Stejně jako mnoho sportovců má talent na vícero sportů, i v tomto případě se najde několik osob, které dokážou sehrát kvalitně svou roli v seriálu či celovečerním filmu a o týden později si vystřihnou nějaké to kytarové sólo v některém z klubů. A o některých jste to možná ani nevěděli.

Richard Krajčo

Frontmana jedné z nejvýraznějších českých kapel, Kryštof, asi netřeba představovat. Pro řadu fanoušků je jedním z nejoblíbenějších zpěváků, ale od neméně odpůrců schytává častou kritiku. On sám a Kryštof obecně jsou vlastně takovým ekvivalentem Nickelback na české hudební scéně. Vedle toho si ovšem Richard Krajčo zahrál i v celé řadě filmů. Za všechny jmenujme alespoň Křídla Vánoc, Sametoví vrazi nebo Nuda v Brně. V příštím roce se objeví v historickém životopisném dramatu Bratříček Karel.

Jiří Macháček

Pro mnohé je Jiří Macháček stále více populárním hercem, než frontmanem chlapecké, taneční, pěvecké a striptérské kapely z Prahy 5 – Smíchova, Mig 21. Jeho filmografie čítá o mnoho snímků více, než v případě Richarda Krajča, ale objevuje se v zajímavějších a o něco lépe zahraných rolích. Opět si připomeňme jeho známé komediální kousky z Vratných lahví, Horem Pádem, legendárních Samotářů nebo Jedna ruka netleská. Letos jste ho mohli také vidět ve dvou dílech Zahradnictví a v příštím roce bude jednou z hlavních postav historického dramatu Toman. Mig 21 jsou sice o něco méně populární než jejich kolegové z Kryštofů, ale přesto fanouškům vždy nabídnou velice vtipnou a rozjařilou show. Hlavně když někdy nejen kalhotky létají vzduchem.

Vojta Kotek

K představení Vojty Kotka stačí zmínit komedie Snowborďáci, Rafťáci či Rock Podvraťáků a každý už ví. I on se přes svou veleúspěšnou filmovou kariéru rozhodl dát do muzicírování, a proto ho najdete v kapele s názvem TH!S. Trochu překvapivé na tom celém je skutečnost, že není frontmanem této partičky, ale hraje na kytaru. Za mikrofonem totiž stojí Johny Vokál, který je i nejvíce v popředí. Ovšem asi každému je jasné, na koho u této kapely fanynky nejvíce chodí. Jinak kluci hrají poměrně ostrý a kvalitní stoner rock.

Martin Písařík

Když už jsme zmínili Snowborďáky a Rock Podvraťáků, nesmíme zapomenout ani na herce Martina Písaříka. Vedle těchto děl si zahrál i v Lovcích a obětech, Modelkách s.r.o či Hranařech. V jeho muzikální tvorbě oproti Vojtovi výrazně zjemníme. Martin má totiž v ruce nejradši kytaru, a to akustickou. Nabízí nežnou pop-folkovou hudbu pro náctileté fanynky i starší country borce. Po jeho boku se objevuje i violoncellistka. Debutová deska Na chodníku vyšla v roce 2013.

Patrik Děrgel

Dalším hercem za mikrofonem a s kytarou je hezounek Patrik Děrgel. Ten se prosazuje zejména v seriálové tvorbě. Na svém kontě má úspěšné V.I.P. vraždy, Kriminálku Anděl, ale i Ulici. Ovšem nabídl i několik zajímavých hudebních filmů, které dokazují jeho lásku k muzice. Don’t Stop je takovým punkovým vyznáním, zatímco Muzzikanti poukazují na zkaženost některých popových hvězd. Zároveň má ovšem i vlastní kapelu s názvem Ema, která se prezentuje příjemnými, romantickými a rockovými písněmi. Bohužel se kapela na pódiích neobjevuje často, a to díky pracovnímu vytížení frontmana. Doufejme, že se v budoucnu bude naživo prezentovat častěji. Patrik Děrgel je totiž opravdu schopný zpěvák.

Vojtěch Záveský

Nesmíme zapomenout ani na oblíbence Vojtu Záveského alias Vojtaana. Ten se již řadu let objevuje v nekonečném seriálu Ulice, ovšem na svém kontě má i seriály Vinaři či Kriminálku Anděl. V poslední době se nejvíce proslavil díky spolupráci s Jakubem Štáfkem (Lavim). Nahrál znělku pro jeho seriál Vyšehrad, zarapovali si o derby, které společně dokonce i odmoderovali. Nedávno mu vyšla jeho debutová deska Beast of Vojtaano, která nabízí velkou porci folku i rapu. Rozhodně na ní dokazuje, že by se měl muzikantství i nadále věnovat. Živé koncerty jsou často kombinací stand-up comedy a hudby. Je tedy o co stát.

Jakub Prachař a Vojtěch Dyk

Na závěr zavzpomínejme na hitmakery Nightwork, v jejichž čele se blýskla hned dvojice výborných herců. Vojtěch Dyk se objevil v pohádkách Tři Bratři nebo Anděl Páně 2, ale i v komediích Revival či Signál. To Jakub Prachař momentálně exceluje v seriálu Ohnivé Kuře, ale na svém kontě má i řadu dalších rolí. Společně ovšem kdysi tvořili partu, která dala světu písně Tepláky nebo Maja. Zatímco Dyk i nadále pokračuje v kariéře muzikanta (tentokrát v o něco vážnějším hudebním stylu), Jakub Prachař už tolik na pódiích vidět není. I když nedávno zazářil v Praze na Náplavce, kde společně s Františkem Soukupem zahráli píseň k již zmiňovanému seriálu Ohnivé Kuře. Navíc se Jakub Prachař již 2.prosince objeví společně s Vojtěchem Dykem na narozeninách obchodního centra Černý Most.

Samozřejmě by se dalo vyjmenovat i několik dalších českých herců s muzikantským talentem. Ovšem my se příště raději podíváme za těmi zahraničními. A tentokrát se můžete těšit na opravdové lahůdky.


Napište komentář