TIP REDAKCE: Iggy Pop, Tenacious D aneb Kolaborace SUM 41 s jinými umělci napříč žánry

SUM 41 - ledárny Braník, 2019 | Foto: Adam Helma, MonsterMusic

Před pár lety to se SUM 41 vůbec nevypadalo dobře. Nakonec však všechny překvapili a vrátili se zpět na scénu silnější než kdy dřív. Překvapovat však bylo pro kapelu vždy typické. Například se nikdy nebála míchat všechny možné hudební styly. Pojďme se tedy podívat na pět, ač možná nečekaných, tak rozhodně zajímavých, kolaborací SUM 41 s hudebníky napříč všemi žánry.

Tenacious D feat SUM 41 – Things I Want

Již v době svého prvního celosvětového úspěchu s albem All Killer No Filler SUM 41 v roce 2001 spojili síly s rockovým duem Tenacious D, se kterými nahráli vánoční song Things I Want. Ten se poté objevil na kompilaci rockových vánočních písní Kevin & Bean Present Swallow My Eggnog. Píseň dokonale spojuje typicky komický text TD a drsné metalové riffy SUM 41.

Zajímavé je, že krom této písně se SUM 41 na kompilaci podíleli ještě na druhé písni Unwritten Christmas, kterou nahráli společně s kapelou Unwritten Law. Škoda jen, že ani jedna z písní nikdy nezazněla naživo.

Čtěte také: Balada Never There od SUM 41 nese emotivní poselství

SUM 41 feat Kerry King – What We’re All About

Hned následující rok si SUM 41 připsali na konto další zajímavou spolupráci. Pro soundtrack k filmu Spiderman nahráli rap-rockovou píseň What We’re All About, která je přepracovanou verzí skladby Dave’s Possessed Hair/It’s What We’re all About z prvního EP kapely Half Hour Of Power, jejíž první sloku fanoušci určitě dobře znají, jelikož ji můžeme slyšet v intru populární Fat Lip.

Report: SUM 41 nechali roztát ledárny Braník

Ačkoliv si kapela, a hlavně kytarista Dave Broundsound, splnili sen tím, že singl obsahuje výborné sólo od Kerryho Kinga, kytaristy metalových Slayer, tak kapela měla dlouhá léta k písni spíše negativní přístup. Frontman Deryck Whibley ji dokonce v rozhovoru pro časopis Kerrang označil jako svoji nejmíň oblíbenou píseň, které na chuť opět začal přicházet až nedávno.

Iggy Pop feat SUM 41 – Little Know It All

V roce 2003 SUM 41 spojili síly s kultovním punkerem Iggy Popem pro jeho album Skull Ring, na kterém krom svých vlastních kapel The Stooges a The Trolls dále spolupracoval například i s Peeches nebo Green Day.

Výsledkem spolupráce se SUM 41 byla nakonec píseň Little Know It All, která se stala jediným singlem z celého alba. Krom videoklipu se skladba dočkala i několika živých vystoupení, z čehož za zmínku určitě stojí show Davida Lettermana. Celkově byla skladba kritiky velice dobře přijatá a objevila se například i ve hře NASCAR Thunder.

Fotoreport: SUM 41, The Creepshow, Criminal Colection a Stifled, 18. 6. 2019, A-Park ledárny Braník, Praha

Ludacris feat SUM 41 – Get Back

Že mají SUM 41 velice kladný vztah k hip hopu a rapu, dokázali opět v roce 2004, kdy se podíleli na rockovém remixu singlu Get Back od rappera Ludacrise. Výsledný singl, k němuž byl natočen i videoklip zachycující proces nahrávání písně, se objevil jako bonusový song jak na Ludacrisově albu The Red Light Districttak na albu Chuck od SUM 41.

Celkově byla rocková verze písně velice kladně přijata a objevila se mimo jiné i v traileru na film Smokin’ Aces (2006) nebo ve filmu Pár nenormálních aktivit 2 (2014).

Čtěte také: SUM 41 a co jste o nich možná nevěděli

Avril Lavigne feat Deryck Whibley & Stevo – Contagious

Manželství frontmana SUM 41 Derycka Whibleyho se zpěvačkou Avril Lavigne bylo velice medializované a asi nikoho už nepřekvapí. Co ale možná ne všichni ví je, že se Deryck významně podílel na vzniku třetího alba Avril The Best Damn Thing (2007).

Krom produkce některých písní Deryck nahrál i některé kytary a basy. Nejvýznamnější podíl má na písních One of Those Girls a Contagious, ke kterým do studia pozval i svého kolegu ze SUM 41, bubeníka Stevea Jocze, který prý na oplátku požadoval pouze pravidelný přísun svého oblíbeného burrita ze své oblíbené restaurace. Deryck později s Avril spolupracoval i na jejím následujícím albu Goodbye Lullaby (2010), a to i přes jejich poměrně dramatický rozvod. Dle vyjádření obou stran však zůstali dobrými přáteli, ačkoliv se již moc nevídají.


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...