TIP REDAKCE: Indie rockové The Academic vedli za ruku Twenty One Pilots nebo The Kooks

The Academic | Zdroj: facebook.com

Od kamarádů ze základní školy až po indie rockovou kapelu obrážející světové festivaly a kluby. Začátky poměrně nového irského uskupení provázelo předskakování kapelám jako Twenty One Pilots nebo The Kooks. Co dalšího jste o The Academic možná nevěděli?

Název podle knižní předlohy

Irská parta je složena z členů Craiga Fitzgeralda (zpěvák, kytarista), Deana Gavina (bubeník) a bratrů Matthewa (kytarista) a Stephena Murtagha (baskytara). Ti se znají už ze školních lavic. Zpočátku šlo jen o touhu si společně zajamovat, hudební kariéru začali brát vážněji až s živými koncerty, kdy si vybudovali oddanou fanouškovskou základnu. The Academic nebyl původním názvem, předcházelo mu několik různých nápadů.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Palaye Royale budí emoce mezi kritiky i fanoušky, a to rozhodně nejen samotnou muzikou

Původně se jmenovali The Frescos, poté si říkali Maginot  (inspirováno druhou světovou válkou). Při prvním veřejným vystoupení byl však název promotéry popleten na Magnet, a tak od něj raději upustili. Ve škole se seznámili s knihou Kdo chytá v žitě, která měla velký vliv při psaní raných textů jejich písní. V první kapitole se opakovaně objevovalo slovo academic, skupině padlo do oka, a tak vznikli The Academic tak, jak je známe nyní.

 Předskakování velikánům a účast na světových festivalech

Mladý ambiciózní kvartet se stal oblíbeným obzvlášť pro své krátké výbušné koncerty. I přesto, že neměl vydané ani jedno EP, pyšnit se mohl vyprodanými koncerty nejen ve své domovině, ale i po světě. V roce 2015 The Academic začali obrážet větší festivaly, které rovněž dopomohly ke zviditelnění a nárůstu fanoušků. Jejich prvním festivalem byl Live At Leeds v Británii, na kterém se ukázali Sunset Sons, Lawson či rapper Stormzy. Poté byli součástí The Blurryface Tour hvězdného dua Twenty One Pilots a supportu se zhostili rovněž skupině The Pixies, The Strokes či Catfish and the Bottlemen.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Co nás čeká v roce 2020? Těšíme se na Green Day, Twenty One Pilots, Bring Me The Horizon i Kensington

Tales from the Backseat a metafora zadního sedadla

Debutová deska Tales from the Backseat byla realizací spolupráce s textařem a producentem Timem Pagnottou. Ten v minulosti spolupracoval i s Blink 182 či Saint Motel. Společně je s Timem spojovala láska k popu, což se také odrazilo na celém albu. O názvu alba nemusela kapela dlouho diskutovat a „the Backseat“ nese skutečnou metaforu, kdy člověk sedí na zadním sedadle a sleduje, co se děje před ním. Jde o vnější pohled, cítit se jako outsider, který vše tiše pozoruje a vnímá ze zadního sedadla. 

Čtěte také: TIP REDAKCE: The Weeknd v deseti číslech

Pozitivně naladěná indie kytarovka s chytlavým rytmem a přímými texty o lásce, mládí, cestování a poflakování odkazuje na snahu být otevřený sám k sobě, ale i ke svému okolí. Součástí irského balíčku jsou například písně Why Can’t We Be Friends? a Bear Claws, které si vysloužily velký úspěch u fanoušků a na YouTube mají přes milion zhlédnutí.

V Česku společně nejen po boku The Kooks

The Academic se přidali k proslulým The Kooks na část jejich evropského turné v listopadu roku 2017. Společně tak koncertovali ve Vídni, Bruselu a zastávku si udělali také v České republice. Avšak nebylo to jejich první koncertování u nás. Vůbec poprvé v Česku hostovali kapele Cage The Elephant, ta nám roku 2016 představila své čtvrté album s názvem Tell Me I’m Pretty. The Academic poté přijeli jako headlineři večera rok po koncertování s The Kooks a úspěšně vyprodali Café V lese. Nyní se můžeme těšit na jejich návrat s tuzemskou předkapelou Sergeant Jammer a na večer plný indie melodie.

Zatím však není bohužel známo, kdy bude moci kapela svůj koncert zrealizovat. Původně se měl totiž uskutečnit 1. dubna 2020 v pražském Futurum Music Baru, nicméně kvůli aktuální celosvětové koronavirové pandemii muselo být vystoupení odloženo na dobu neurčitou.


Napište komentář