TIP REDAKCE: Oliver Sykes z Bring Me The Horizon a jeho nejvýraznější kolaborace napříč hudební scénou

Bring Me The Horizon - Rock for People 2019 | Foto: Michael Klemm, MonsterMusic

Sheffieldští Bring Me The Horizon nejsou žádní nováčci a v hudebním průmyslu působí již dlouhých šestnáct let. Za tu dobu si vybudovali pozici silné corové skupiny, která má na svém kontě mimo jiné také pěknou řádku spoluprací s dalšími umělci. A právě na ně se dnes zaměříme a připomene si ty nejvýraznější songy, ve kterých figuroval nejen frontman kapely Oliver Sykes.

„Normalizace“ útlaku hlasem mladých

Jen pár dní zpět úspěšná sheffieldská formace vydala nový singl Obey, k jehož finalizaci si přizvala mladou generací oblíbeného Yungbluda. Obey slouží jako třetí zveřejněná píseň ze série Posthuman, která navazuje na velmi povedenou Parasite Eve. Stvořila ji sama kapela a teprve po jejím dopsání přizvala Yungbluda, jehož vokály se staly třešničkou na dortu toho, co si BMTH vysnili. Vzhledem k textu o normalizaci útlaku společnosti zvolili hosta opravdu příhodně a můžou se chlubit další povedenou skladbou.

Nešťastná láska a vokály Sama Cartera

Britská partička Bring Me The Horizon hned po zveřejnění prvního studiového alba získala mnoho fanoušků a začalo se o ní mluvit čím dál více. Není proto divu, že hned na druhou desku Suicide Season, jež vyšla v roce 2008, přizvala na pomoc Sama Cartera, frontmana populární metalcorové skupiny Architects. Společně pak dali vzniknout songu The Sadness Will Never End, který vypráví příběh o nešťastné lásce a obsahuje opravdu všechno – skvělé Oliverovo screamo, perfektní vokály Sama Cartera, ale také emotivní text o ztrátě milované osoby.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Bring Me The Horizon i Post Malone vkládají v izolaci všechny síly do vzniku nové desky

Rocková temnota v životě Joshe Franceschi

V zimě roku 2011 pak BMTH navázali na předchozí úspěch a z čista jasna se Oliver Sykes objevil jako host na třetím albu britské rockové kapely You Me at Six. Tuto kolaboraci nikdo nepředpokládal a pro fanoušky tak byla skladba Bite My Tongue velkým překvapením. Pojednává o temném období zpěváka Joshe Franceschi, jež se rozhodl oslovit Olivera právě pro jeho jedinečný hlas, který podle něho do této „temnoty“ perfektně zapadá. Pochmurný singl zcela jistě potěšil ne jednoho posluchače a škoda jen, že si ho návštěvníci minulý rok na festivalu Rock for People, kde obě kapely vystupovaly, nemohli vychutnat také live v podání obou zmíněných.

Sousedé, kamarádi, pohrdání Brexitem

Rok 2017 se nesl ve znamení nového alba plného propracovaných corů kapely While She Sleeps. A právě na této desce najdete skladbu Silence Speaks, ke které si zpěvák WSS Lawrence Taylor přizval na pomoc Olivera Sykese. Obě formace pochází ze stejného města a také žánrem si jsou, nebo minimálně v minulosti byly, velmi podobné, a tak toto spojení pravděpodobně nikoho nepřekvapilo. Vznikla tak díky tomu skvělá skladba, jež se zabývá pocity ohledně Brexitu a celkové politické situace v Anglii.

Čtěte také: ZAOSTŘENO NA: Šéfkuchař Forejt za mikrofonem, incident R. Kellyho ve vazbě a Dave Grohl zpět u bicích

Éterická bytost a nová cesta pro Bring Me The Horizon

Před rokem pak Bring Me The Horizon vydali desku amo, jež se stala prvním počinem, který poukázal na to, že žánr kapely a také její vnímání hudby se mění a čeká nás nová éra. Amo obsahuje více syntetiky, jemnější linky, ale také pořádné tvrdé riffy a screamo. Překvapivá může být skladba nihilist blues, na které skupina pracovala s éterickou alternativní zpěvačkou Grimes. Názory na nihilist blues se hodně liší, ale spousta posluchačů ji vnímá jako propadák. Dream pop obsahující text o nihilismu, pesimismu a nesmyslnosti života bohužel live vypíchne občasné problémy s Oliverovým hlasem a možná právě proto si tato skladba mnoho fanoušků nezískala.

Čtěte také: Bring Me The Horizon novým albem Music to listen to… odkazují na Gretu Thunberg

Experiment v podobě posouvání hranic

Hned o pár měsíců později kapela vypustila do světa experimentální album Music to Listen to~Dance to~Blaze to~Pray to~Feed to~Sleep to~Talk to~Grind to~Trip to~Breathe to~Help to~Hurt to~Scroll to~Roll to~Love to~Hate to~Learn Too~Plot to~Play to~Be to~Feel to~Breed to~Sweat to~Dream to~Hide to~Live to~Die to~Go To, čímž pravděpodobně zaskočila celý hudební průmysl. A právě na něm se nachází také skladba ±ªþ³§, kterou Bring Me The Horizon vytvořili spolu s Theresou Jarvis, zpěvačkou kapely Yonaka. Píseň o vystoupení z komfortní zóny se snaží poukázat na to, že i bolestivé životní situace mohou být někdy pozitivní a pokud budeme posouvat své hranice dál, staneme se silnějšími. ±ªþ³§ je plná experimentování s nejrůznějšími zvuky, Theresy pronikavého hlasu a Oliverova překvapivého zpěvu.


Napište komentář

Tereza Šnajdrová
O Tereza Šnajdrová 111 Článků
Hudba a moje psí kamarádka jsou věci, kolem kterých se točí můj svět. V životě se snažím dělat jen věci, které mě baví a mezi to patří právě koncerty, festivaly a práce. Mezi moje nejoblíbenější umělce patří The Kooks, Enter Shikari, The Doors nebo třeba David Bowie.