TIP REDAKCE: Pouštní mág Joshua Homme nejen jako frontman Queens of the Stone Age

Queens of the Stone Age | Zdroj: nme.com

Queens of the Stone Age jsou již léta uznávaní po celém světě jako jedna z nejzajímavějších kapel amerického pouštního rocku. Frontman Joshua Homme se sice již dlouho nevěnuje pouze jim, do všech svých projektů ale vnáší velký kus svého hudební umění.

Queens of the Stone Age (často označovaní pouze jako QOTSA) se za svou dvacetiletou historii čím dál víc profilují jako projekt zpěváka, kytaristy a skladatele Joshe Homma. Právě on je jediným muzikantem, který figuroval ve všech sestavách. Jeho charakteristická barva hlasu je již na první poslech rozpoznatelná stejně jako kytarový sound a skladatelský rukopis. Je vzorem pro mnoho kytaristů, kteří se jeho stylem nechávají inspirovat, a s klidným srdcem ho můžeme označit za guitar hero jedenadvacátého století.

Čtěte také: Queens of the Stone Age vydali víc než jen průměrnou řadovku

Hommeovi jsou často samotní Queens trochu malí – již několikrát spolupracoval s jinými zvučnými jmény z hudebního světa. Opakovaně se střetával například s Davem Grohlem, kterého snad jakožto bubeníka Nirvany a frontmana Foo Fighters není třeba představovat. Homme se s ním přátelí již od svých devatenácti let. Grohl několikrát bubnoval i přímo ve QOTSA – nejprve na desce Songs for the Deaf (díky té se kapela opravdu proslavila – snad i díky Grohlovi), poté o deset let později na ceněném albu …Like Clockwork. Krom toho je ale známá i spolupráce Homma a Grohla s baskytaristou Johnem Paulem Jonesem, známým z Led Zeppelin. Tvořili spolu kapelu Them Crooked Vultures, která v roce 2009 vydala své jediné album.

Další kapitoly jeho uměleckého života

Bezpochyby stojí za zmínku i kapela Eagles of Death Metal, ve které hraje Joshua překvapivě na bicí a mikrofon přenechává Jessemu Hughesovi. Název kapely může být poněkud zavádějící, neboť EoDM rozhodně death metal nehrají. Jejich hlavním cílem je pobavit – snad i proto nemají tak bohatou diskografii. Homme se navíc primárně věnuje svým QOTSA a EoDM jsou pro něj spíše jakýmsi oddechovým zpestřením. V listopadu 2015 se jejich pařížský koncert bohužel stal místem teroristického útoku, který nepřežilo celých 89 obětí. Samotní hudebníci stihli uniknout zadním vchodem, bohužel se to však nepodařilo jejich manažerovi Nicku Alexanderovi, který zahynul.

Naposledy se mimo QOTSA Joshua Homme výrazněji projevil, když spolu s ikonickým Iggy Popem natočil ceněnou desku Post Pop Depression. Loni v létě vyšlo dosud poslední album Queens of the Stone Age, které dostalo název Villains. Někteří fanoušci ho nedokázali přijmout, neboť se na něm Homme vydal zase trochu jiným směrem. To u něj ovšem není nic neobvyklého – podstatné je, že si i na této desce zachoval svůj typický rukopis stejně jako skladatelský a aranžérský um.

Již 20. června si královny pouštního rocku budeme moci vychutnat v pražském Foru Karlín.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 408 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky