TIP REDAKCE: Superskupiny aneb Když si slavní hudebníci založí společnou kapelu

Velvet Revolver | Zdroj: billboard.com

Na světě jsou tisíce slavných kapel. Co se ale stane, když členové nejslavnějších kapel světa založí novou kapelu se členy jiné slavné kapely? Vznikne takzvaná superskupina! Tohle je pět superskupin, které opravdu stojí za poslech.

Them Crooked Vultures

Tato superskupina, kterou tvoří  Dave Grohl (ex-Nirvana, Foo Fighters), Josh Homme (Queens Of The Stone Age, Eagels Of Death Metal) John Paul Jones (Led Zeppelin) vznikla v roce 2009, ačkoliv Grohl o plánované spolupráci mluvil již v roce 2005. Debutní bezejmenná deska vyšla v listopadu 2009 a kapela rovněž odehrála světové turné nazvané Deserve the Future.

Celý projekt zaznamenal veliký úspěch a plánovalo se nahrání dalšího alba. Toho se však fanoušci ještě stále nedočkali a přesto, že jednotliví členové jsou ohledně budoucí spolupráce stále optimističtí, zatím se každý věnuje své domovské kapele. Snad se tedy jednoho dne nového alba TCV dočkáme.

Transplants

Americkou superskupinu, která míchá prvky punkrocku s rapem a rockem tvoří Tim Armstrong (Rancid), Travis Barker (Blink-182) a Rob Aston, přezdívaný Skinhead Rob. Projekt založil v roce 1999 Tim Armstrong, který měl několik jednoduchých nápadů, které přehrál svému příteli Robovi. Jak projekt rostl, Armstrong si na pomoc přizval nejprve své spoluhráče z Rancid, než se rozhodl celý projekt učinit oficiálním a přizvat do kapely Travise.

První bezejmenná deska Transplants vyšla v roce 2002 a hostovali na ní Armstrongovo přátelé, jako např. Davey Havok (AFI), Son Doobie (Funkdoobiest), Lars Frederiksen (Rancid) nebo Armstrongovo tehdejší manželka Brody Dalle (The Distillers). Kapela v průběhu let vydala několik alb a několikrát pozastavila činnost, jen aby se po nějakém tom roce zase dala dohromady. Zatím poslední počinem kapely je EP obsahující 7 cover songů nazvané Take Cover.

Angels & Airwaves

Superskupinu, která svým zvukem nápadně připomíná U2, založil v roce 2005 Tom DeLonge poté, co opustil Blink-182. Debutní deska We Don’t Need To Whisper vyšla hned následující rok a zaznamenala vcelku velký úspěch. Kapelu nejprve krom Delonga tvořili Atom Villard (ex-The Offspring, ex-Social Distortion, Against Me!), David Kennedy (ex-Boxcar Racer) a Ryan Sinn (ex-The Distillers). Krátce po vydání debutní desky však Ryan Sinn opustil kapelu a byl nahrazen Mattem Watcherem (ex-30 Seconds To Mars). V této sestavě kapela zažila své nejúspěšnější období a vydala úspěšné desky I-Empire (2007) a Love I (2010). Bohužel ještě před vydáním následujícího Love II (2011) kapelu opustil bubeník Atom Willand, kterého nahradil Ian Rubin (Nine Inch Nails).

Po příchodu Rubina se kapela záhy začala čím dál tím víc vzdalovat od konceptu klasické kapely a dle DeLongeových slov se stala multimediální platformou pro knihy, filmy, komiksy atp. V roce 2014 opustil kapelu i basák Matt Watcher, aby se mohl věnovat rodině. Přesto kapela ve stejném roce vydala své zatím poslední plnohodnotné album The Dream Walker na jehož tvorbě se ale záhy podíleli pouze DeLonge s Rubinem. Nad budoucností kapely, stejně jako nad statusem ostatních členů se vznáší otazníky a ačkoliv kapela pravidelně vydává krátké EP, většina jich slouží pouze jako jakýsi soundtrack k  DeLongeovým filmům a knihám.

Hollywood Vampires

Tuto americkou superskupinu založili v roce 2015 Alice CooperJohnny Depp a Joe Perry (Aerosmith) jako uctění památky muzikantů co umřeli na přílišnou konzumaci alkoholu. Název je narážkou na klub celebrit-pijanů založený Cooperem v 70 letech. Členy klubu byli například John Lennon a Ringo Starr (The Beatles), Keith Moon (The Who) nebo Micky Dolenz (The Monkees).

Jediná deska kapely vyšla v roce 2015 a jako hosté se na ní objevili například Paul McCartneyDave GrohlJoe Walsh nebo Christopher Lee. Ale i během živých vystoupení neměla kapela nouzi o slavné hosty. Na pódiu se s nimi ukázali například Duff McKagan a Matt Sorum z Guns ‘N Roses nebo Robert DeLeo ze Stone Temple Pilots. Ačkoliv Cooper a Perry několikrát přiznali, že by se budoucí spolupráci nebránili, herecká kariéra v současné době zaměstnává Johnnyho Deppa natolik, že se v nejbližší době pravděpodobně žádné nové tvorby nedočkáme.

Velvet Revolver

Po odchodu z Guns ‘N Roses se jednotliví členové legendární kapely několik let každý věnoval svým vlastním projektům. Slash hrál se Slash’s Snakepit, Duff McKagan zase s Loaded a 10 Minute Warning a Matt Sorrum zase s The Cult. V roce 2002 však společně vystoupili na benefičním koncertu ke smrti Randyho Castilla a zjistili, že to mezi nimi i po letech stále funguje. Rozhodli se proto založit novou kapelu. Sestavu doplnil na pozici druhého kytaristy Dave Kushner a kapela začala v zoufalém hledání nového zpěváka a frontmana. Po zdlouhavém hledání se k mikrofonu nově vzniklé kapely postavil Scott Weiland ze Stone Temple Pilots. Kapela vydala své debutní album Contraband v roce 2004 a zažila okamžitý celosvětový úspěch. Obří světové turné si však vybralo svou daň a již při práci na druhém albu kapely Libertat se začaly projevovat vnitřní problémy v kapele.

Libertat nakonec vyšlo v prosinci roku 2006. Bohužel se toto album nedočkalo tak vřelého přijetí jako jeho předchůdce a taky nálada v kapele se začala nebezpečně blížit bodu mrazu. Hlavně vztahy mezi Mattem Sorumem a Scottem Weilandem začaly být velice špatné. Na koncertech navíc místo nového materiálu čím dál častěji zaznívaly covery hitů Guns ‘N Roses a všem pomalu začalo být jasné, že tady je něco špatně. Vyhrocená situace a napjatá atmosféra v kapele dosáhla vrcholu v roce 2008, kdy byl Weiland nakonec z kapely vyhozen pro své excentrické a arogantní chování a pro své problémy s alkoholem a drogami.

Kapela se od té doby snažila najít za Scotta vhodnou náhradu. Spekulovalo se například o Mylesu Kennedym (Alter Bridge), Lennym Kravitzovi nebo Chesteru Benningtonovi z Linkin Park. V roce 2014 zkusil spolupráci s kapelou i Corey Taylor (Slipknot) a kapela prý nahrála i pár nových songů. Nakonec se ale členové rozhodli, že ani to není to pravé ořechové a tak dostal padáka i Taylor. V roce 2015 se kapela vyjádřila ke smrti Scotta Weilanda, ale budoucnost kapely i nadále zůstává nejasná. Legenda praví, že nového zpěváka hledají ještě dnes.


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...