TIP REDAKCE: Úchylky, které ovlivnily kariéru hudebníků

Michael Jackson | Zdroj: naijanews.com

Nedávné odvysílání kontroverzního dokumentu, kde je Michael Jackson obviňován z pedofilie, strhlo vlnu spekulativních diskuzí. A i když je král popu už deset let po smrti, dostal se do středu pozornosti médií. Není ovšem jediný, jehož kariéru (byť posmrtnou) ovlivnila podobná obvinění. Kteří další muzikanti se nechvalně proslavili svými obscénnostmi?

Michael Jackson

Když na HBO 3. a 4. března 2019 odvysílali dokument s názvem Leaving Neverland, Michael Jackson se opět stal středem pozornosti. Wade Robson a James Safechuck zde vypráví příběh, kdy jako malí chlapci měli být údajně sexuálně zneužíváni králem popu. Po odvysílání kontroverzního snímku započala celosvětová diskuze, která rozdělila společnost na dvě strany. Jedni dokument nazývají urážkou a lží, jiní proti Jacksonovi zbrojí a jsou jím znechucení. Některá rádia přestávají hrát jeho skladby a producenti seriálu Simpsonovi z vysílání stáhli epizodu, kde měl Michael Jackson roli.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 5 platinových hitů Michaela Jacksona, které nikdy nezestárnou

Zdali je dokument pravdivý, není jisté. Režisér Dan Reed zpovědi obou mužů emočně a psychologicky skvěle vykreslil, což jim dodalo na důvěryhodnosti. Zpěvákovi obránci ovšem poukazují na fakt, že byl Jackson v roce 2005 u soudu zabývajícím se podobným tématem zproštěn všech obvinění. Nehledě na to, že Robson se Safechuckem vypovídali až deset let po zpěvákově smrti. K Jacksonovým obhájcům se připojují i další hvězdy jako Macaulay Culkin a Brett Barnes, kteří měli v minulosti u Jacksona oba zneužívané chlapce vystřídat, avšak tvrdí, že k žádnému obtěžování nikdy nedošlo.

Přestože skandál společností zacloumal, nezdá se, že by měl velký vliv na prodej Jacksonových alb. Jediný pokles doposud zaznamenala hodnota ranče Neverland, kde mělo k obtěžování docházet. Jeho cena se z původních 100 milionů propadla na 31 milionů. O tom, jestli bude mít dokument Leaving Neverland na tvorbu Michaela Jacksona razantnější dopad ale můžeme zatím jen spekulovat.

R. Kelly

Americký zpěvák a skladatel R. Kelly byl již v průběhu svého působení na hudební scéně obviněn několika ženami z nepřístupného chování. V únoru tohoto roku byl po příjezdu na policejní stanici v Chicagu zatčen a podle amerických úřadů je stíhán za deset případů sexuálního zneužívání nezletilých dívek.

R. Kelly za svou kariéru obdržel několik cen Grammy a proslavil se písněmi jako I Believe I Can Fly nebo Bump n‘ Grind. Podle několika zdrojů mu za jeho činy hrozí až sedmiletý trest odnětí svobody.

Dahvie Vanity (Blood On The Dance Floor)

Kytarista z elektro-popové skupiny Blood On The Dance Floor, Dahvie Vanity, byl rovněž několikrát obviněn ze sexuálního zneužívání nezletilých dívek a v roce 2009 byl i zatčen. Kapela ovšem tento skandál zametla pod koberec a v tvorbě společně s Dahviem dále pokračovala.

V roce 2018 se však objevila další skupina žen, která promluvila o tom, jak je kytarista obtěžoval. Jejich výpovědi potvrdilo několik dalších celebrit jako Jeffree Star nebo zpěvačka kapely New Years Day, Ash Costello. Oba na sociálních sítích odhalili, že byli svědky hudebníkova nevhodného chování a spatřili ho, jak si během turné The Scene Is Dead vodí nezletilé dívky na hotelový pokoj. Dahvie Vanity se k těmto obviněním nijak nevyjádřil.

Jim Morrison

Zpěvák kapely The Doors byl trestně stíhaný za své údajné obscénní chování a odhalování během koncertu v Miami roku 1969. Následně byl obviněn z rouhání a exhibicionismu. Případ je ovšem dodnes neobjasněn, vzhledem k tomu, že neexistují žádné dokumenty potvrzující, zda se Morrison něčeho takového opravdu dopustil. Přestože bylo během koncertu pořízeno přes 500 fotografií, žádná jeho údajné odhalování neprokazuje. Morrisonovi byla tehdy uložena pokuta a šest měsíců vězení. Ty si ovšem nikdy neodseděl, jelikož zemřel roku 1971 předtím, než soud rozhodl o jeho odvolání. Stát Florida ho v roce 2010 posmrtně omilostnil.


Napište komentář

O Andrea Kuttelwascherová 32 Článků
Jsem osmnáctiletá introvertní extrovertka, které v žilách koluje kofein a hudba. Mluvím plynným sarkasmem a pokud mě někde nenajdete se sluchátky v uších, nejspíš se právě potím na tanečním parketě. Pokud jde o hudbu, mezi mé oblíbené kapely patří: Bring Me The Horizon, Parkway Drive, Architects, Asking Alexandria, Linkin Park nebo třeba Green Day.