TIP REDAKCE: V kterých kapelách dříve působil Pepa Bolan či Mirai Navrátil?

Velvet Ecstasy | Foto: archiv kapely

V současné době jsou na vrcholu tuzemské hudební scény nebo na něj mají alespoň slušně našlápnuto. Víte, v jakých projektech dříve působili někteří čeští hudebníci?

Mandrage – Velvet Ecstasy

Mandrage se nepochybně řadí mezi stálice tuzemské hudební scény. Skupina získala za svoji zhruba osmnáctiletou kariéru řadu prestižních ocenění, vyprodukovala několik veleúspěšných hitů a představila bonusové DVD se záznamem z pražského akustického koncertu v Divadle Hybernia. Dosavadní konto formace bylo v současné době navýšeno šestým studiovým albem s názvem Po půlnoci.

Kytarista Pepa Bolan začal v Mandrage účinkovat v roce 2004, kdy opustil populární plzeňskou rock’n’rollovou partu Velvet Ecstasy. Kapela na hudebním poli působila již od roku 1999 a stihla vydat čtyři řadové desky. Velvet Ecstasy se po odchodu frontmana Pepy Bolana rozhodli v dalším působení nepokračovat.

Tvorbu Velvet Ecstasy si můžete poslechnout na Bandzone.

Kany – Orangecap

Pokud do vašeho oblíbeného hudebního žánru spadá tuzemský rap, měli byste zpozornět. Místo na domácí rapové scéně si slibně buduje interpret přezdívaný Kany, který však obecně na hudebním poli není žádným nováčkem. Kanyho druhé studiové album s názvem Spektrum, jež navazuje na dva roky starý debutový počin Mono, spatřilo světlo světa v loňském květnu.

Kanyho hudební začátky sahají až do dob pražské pop metalové formace Orangecap, v níž působil dlouhých šest let a která svou činnost ukončila už před osmi lety.

Následně na to zaujímal post kytaristy v kultovní kapele Kurtizány z 25. Avenue, se kterou stihl nahrát desku Teorie morfické rezonance. V roce 2013 se však spolu s Noisem rozhodl naplno věnovat rapovému projektu Monitor, s nímž vydal dvě řadové desky. Projekt je v současné době pozastaven a oba interpreti se naplno věnují svým sólovým kariérám.

Orangecap najdete také na Bandzone.

FVTVRE – Sunshine

Kay Buriánek se po rozpadu Sunshine obklopil novými spoluhráči a zhruba před třemi lety začal pomalu poodkrývat zbrusu nový a neotřelý projekt s velmi osobitým stylem FVTVRE. Debutové EP Mess, jež zahrnuje čtyři skladby, spatřilo světlo světa koncem loňského září. Premiérový koncert FVTVRE proběhl o měsíc později v pražském Café V lese.

Sunshine, jedna z nejznámějších a v zahraničí nejúspěšnějších českých kapel, je nenávratnou minulostí. Skupina Sunshine byla založena roku 1994 a krátce po svém vzniku odcestovala do USA, kde nahrávala desky a hojně koncertovala. V rámci podzimního turné roku 2013 byl před koncerty promítán dokument Back to the roots, v němž hudebníci rekapitulují éru kapely Sunshine, která se v té době přiblížila milníku dvaceti let své existence. Existence Sunshine byla však následně ukončena.

Bývalý baskytarista Sunshine, Tuzex, v současné době účinkuje v projektu Smrtislav. Začátek své hudební kariéry však odstartoval spolu s CoopimMandrage v plzeňské gothic rockové partě Porno Cowboys.

Mirai – Dolls in the Factory

Mirai, jedna z nejnadějnějších mladých skupin současnosti, se za poměrně krátkou dobu své existence může chlubit loňským debutovým albem Konnichiwa, několika rádiovými hity, miliony přehráními videoklipů na serveru YouTube nebo bohatými zkušenostmi z malých i větších pódií.

Zpěvák a kytarista Mirai Navrátil spolu s bubeníkem Šimonem Bílým až do roku 2014 působili ve frýdecko-místeckém uskupení Dolls in the Factory, jež vzniklo zhruba před sedmi lety.

Zbývající členové kapely – kytarista Ondřej Pavelka a baskytarista Martin Velička se i navzdory jejich odchodu rozhodli v kapele pokračovat a vyprodukovali dokument Jeden rok v ráji, ve kterém se s původní sestavou definitivně rozloučili.

Začátkem roku 2016 odstartovali zcela novou fázi. Do sestavy přibrali bubeníka Davida Janáčka, s nímž takřka ihned začali tvořit. Výsledkem je devět nových písní v podobě demosnímků. Následně oznámili příchod zpěváka Vojtěcha Václava Švandy a spolu s ním i plánované natáčení druhého studiového alba. Nutno dodat, že obě formace mají ve své hudební kariéře velice slušně našlápnuto.

Brixtn – Donaha 

Není tomu tak dávno, co mladá nadějná kapela Donaha oznámila konec své hudební kariéry a odehrála definitivně poslední koncert. Bratři Matěj a Štěpán Jelenovi, kteří skupinu zhruba před sedmi lety založili, se po jejím rozpadu obklopili dvěma novými členy a představili zcela nový projekt zvaný Brixtn, s nímž stihli vypustit titulní singl Tak mi to nedovol a zbrusu novou skladbu Chemie. Brixtn jsou českou kombinací Alana Walkera a The 1975.

Donaha si za dobu své existence na konto připsali mnoho úspěchů, mezi něž patří například výhra Mercedes-Benz Live Space, jakožto největší hudební soutěže amatérských kapel v České republice. V roce 2015 spatřilo světlo světa v pořadí jejich čtvrté studiové album Beta samci, ze kterého vzešly úspěšné singly Příběh z křídel a Nedostupná, jež bodovaly v hitparádě Óčko chart. Před dvěma lety pak vystoupili jako předskokani legendární kanadské skupiny SUM 41. Kapela oficiálně skončila k 30. září loňského roku.

Lili Vilit – Segment

Lili Vilit, jenž začali vznikat zhruba před třemi lety, patří mezi nejtalentovanější objevy tuzemské hudební scény. Formace tvoří osobitou hudbu, s níž se výrazně odlišuje od ostatních kapel a vyplňuje tak styl, který u nás chyběl. Na nezájem fanoušků si hudebníci nemohou stěžovat a jejich písně se shledávají s velmi pozitivními ohlasy. Zatím poslední singl Povstaň vyprodukovali netypicky v českém jazyce.

Zpěvák Viktor Holomek se objevil ve finále soutěže Hlas Československa a s bývalou kapelou Segment, jejíž vznik sahá až na počátky 21. století, v Československo má talent. Mladá holešovická banda Segment byla známa především díky jejím precizním živým vystoupením, hudební styl uskupení byl často přirovnáván k nové vlně amerického heavy metalu. V roce 2012 hudebníci vydali první oficiální album s názvem The Universe, na nějž v květnu následujícího navázali druhou a zároveň poslední deskou Call For Hope. V červenci pak oznámili závěr éry formace Segment.

John Wolfhooker – Koblížci

John Wolfhooker přináší na tuzemský hudební trh zcela jistě světovou hudbu. Za svoji dosavadní čtyřletou existenci stihli vystoupit po boku zahraničních hvězd, mezi něž patří Our Last Night, Anti-Flag, Bury Tomorrow, Hands Like Houses nebo Helia a zahráli na jednom z největších kanadských festivalů EnvolEtMacadam v Quebec City. O vydání jejich druhého studiového alba se postarala americká legenda Alan Douches, která masterovala desky kapelám jako Architects, HIM, Fall Out Boy, Pierce The Veil, A Day To Remember.

Baskytarista Filip Vlček však dříve účinkoval v populární pop punkové šumperské skupině Koblížci, která se v roce 2016 rozhodla po devíti dále nepokračovat. Koblížci, kteří se v roce 2012 stali objevem roku v Českém slavíkovi, patřili k nejpopulárnějším teenagerským kapelám a ročně odehráli asi osmdesát koncertů.

Rituály – A Banquet

Když se kapela A Banquet rozhodla ukončit svoji činnost, založili dva její původní členové Michael Vácha a Richard Spilka zcela nový projekt Rituály. Na jaře roku 2014 vydali svůj debutový singl Stín perutí a o dva roky později debutové album Vsaď na černou.

Kapela A Banquet, jež byla označována jako jeden z největších objevů poslední doby na české hudební scéně, fungovala od roku 2009 do roku 2014. Svoji debutovou desku Breath nahrávala z části v Chicagu se Stevem Albinim, který spolupracoval s Nirvanou nebo Pixies. A Banquet si jako support pro své pražské koncerty vybrali Imagine DragonsHadouken! či The Cribs. Hudebníci odehráli úspěšné koncerty ve Velké Británii, Itálii, Rusku, Maďarsku, Polsku a Slovensku.


Napište komentář

Patricie Hochmannová
O Patricie Hochmannová 142 Článků
Psaní hudebních článků na MonsterMusic je spolu s hrou na kytaru a navštěvováním koncertů mým největším koníčkem. Mezi mé nejoblíbenější tuzemské interprety patří Mandrage, Kurtizány z 25. Avenue, Wanastowi Vjecy, Devil's Autumn, Atari Terror, OVOCE, Imodium, Michal Hrůza, David Koller, Five O'clock Tea, ATMO music, Marpo, IronKap. Mezi zahraniční pak The Chainsmokers, Galantis, Krewella, Papa Roach, AFI, Three Days Grace, Bring Me The Horizon, Asking Alexandria, The Devil Wears Prada, Beartooth, Five Finger Death Punch, Sixx:A.M.